ελληνική μουσική
    307 online   ·  210.907 μέλη

    Θυρεοειδής και Φωνητική...

    val83
    14.01.2008, 03:27
    Γεια σε όλους.
    Ο τίτλος πιστεύω είναι ξεκάθαρος αλλά θα γίνω πιο σαφής:
    Άραγε όσοι έχουν πρόβλημα με το θυροειδή τους έχουν πρόβλημα και στο να τραγουδήσουν?
    Γενικά με ένα γρήγορο check στο internet δε βρήκα κάτι που να το επιβεβαιώνει. Ωστόσο γνωρίζω οτι ο αδένας είναι πολύ κοντά στις φωνητικές χορδές (μάλιστα η χειρουργική επέμβαση στον αδένα είναι αρκετά δυσκολη γιατί μπορεί να βλάψει μονίμως τις χορδές - μόνιμο βράχνιασμα). Επιβαρύνει όμως ο υπερθυροειδισμός το τραγούδι -σε επίπεδο ερμηνείας- και αν ναι, σε τι βαθμό?
    Μία ενδοκρινολόγος μου είπε πως υπερθυροειδικοί τραγουδιστές νιώθουν ένα κλείσιμο το οποίο ωστόσο δεν τους επηρεάζει ιδιαίτερα.
    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό...


    --------"...The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life..."-------
    (blues wire - "Keep blues alive")

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-01-2008 13:16 ]


    AnimaVoce
    14.01.2008, 11:10
    Τα παρακάτω site ελπίζω να σε βοηθήσουν.

    http://www.voicefoundation.org/voicemechanism.html

    http://www.voicefoundation.org/voice_breakdowns.html
    val83
    17.01.2008, 11:01
    Σε ευχαριστώ για την χρήσιμη πληροφορία AnimaVoce. Απ'όσο είδα δεν υπάρχει κάτι σχετικό με τον υπερθυροειδισμό, αλλά βρήκα άλλες εξίσου χρήσιμες πληροφορίες. Ωστόσο θα προτιμούσα κυρίως προσωπική εμπειρία, γιατί οργανικά μπορεί να μην επηρεάζει ο αδένας το τραγούδι, αλλά στην πράξη...?
    despinakontogianni
    04.02.2008, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος val83 στις 17-01-2008 στις 11:01 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ για την χρήσιμη πληροφορία AnimaVoce. Απ'όσο είδα δεν υπάρχει κάτι σχετικό με τον υπερθυροειδισμό, αλλά βρήκα άλλες εξίσου χρήσιμες πληροφορίες. Ωστόσο θα προτιμούσα κυρίως προσωπική εμπειρία, γιατί οργανικά μπορεί να μην επηρεάζει ο αδένας το τραγούδι, αλλά στην πράξη...?



    Από δική μου εμπειρία σου λέω πως δεν είναι απίθανο, αλλά εγώ έχω υποθ/τιδα. Μήπως παίζει κι αυτό ρόλο?
    kithara-woman
    05.02.2008, 01:18
    Ενδιαφέρον θέμα.Κι εγώ έχω υποθυροειδισμό.Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί με τίποτα ότι μπορεί να παίζει κι αυτό ρόλο.Στην δική μου περίπτωση επιβαρύνουν τη φωνή μου αναπνευστικά προβλήματα που έχω εξαιτίας της ιγμορίτιδας,τον μισό χρόνο,κυρίως το χειμώνα, αναπνέω λάθος,κάκώς, από το στόμα,επιβαρύνοντας το λαιμό,και συχνά αρρωσταίνω από φαρυγγίτιδα.Φαύλος κύκλος,το ένα φέρνει το άλλο.
    despinakontogianni
    05.02.2008, 22:36
    Ούτε εγώ το είχα σκεφτεί μέχρι που άρχισα να κουράζομαι πιο γρήγορα, να αλλάζει η χροιά και να βαριανασαίνω κάποιες φορές. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να το προσέχω. Κι επειδή πρέπει να φτάσω τα 16 για να μπορώ να πάρω χάπια, πρέπει να ελατώσσω τις ώρες μαθήματος. Τα πάω καλύτερα με λιγότερες ώρες.