ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.908 μέλη
    blackdragon
    03.02.2008, 15:31
    Μοιράζομαι κι εγώ μαζί σας έναν γρίφο που μου είπανε τις προάλλες. Όποιος τον ξέρει μην τον απαντήσει κατ'ευθείαν, να αφήσουμε κ λίγο τους υπόλοιπους να ακονίσουν το μυαλό τους... Απ'ότι είδα δεν τον έχουν αναφέρει ακόμα στο forum

    Λοιπόν, είναι ένας άντρας και περπατάει στην έρημο. Ξαφνικά συναντά μπροστά του δύο δρόμους που διακλαδώνονται. Ο ένας δρόμος οδηγεί στην κόλαση και ο άλλος στον παράδεισο. Κάθε δρόμος φυλάσσεται από μία γυναίκα. Οι γυναίκες είναι αδερφές μεταξύ τους. Η μία λέει πάντα αλήθεια κ η άλλη πάντα ψέμματα. Ο άντρας δεν γνωρίζει ποιος δρόμος οδηγεί στην κόλαση και ποιος στον παράδεισο, ούτε ποια είναι η αδερφή που λέει ψέματα και ποια αυτή που λέει αλήθεια. Ο άντρας έχει το δικαίωμα να κάνει μόνο μία ερώτηση σε μία από τις δύο αδερφές χωρίς να ξέρει σε ποια θα απευθυνθεί.

    Ερώτημα: Ποια ερώτηση θα κάνει για να πάει στον Παράδεισο;;;

    Σημείωση: Η ερώτηση θα έχει φυσικά ένα σκέλος
    Stroumfita456
    03.02.2008, 21:27
    μήπως΄:ποια απο τις 2 λέει τα ψέμματα??
    ή
    κατα που πάνε για Παραδεισο?
    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    03.02.2008, 22:18
    ΡΩΤΑΕΙ ΤΗ ΜΙΑ ΑΠ ΤΙΣ 2 ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ? ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ARISTEIDHSKARADOYKAS στις 03-02-2008 22:20 ]


    melageorgiadoy
    04.02.2008, 00:12
    Θα ρωτησει μια απο τις δυο αδερφες<<Αν ρωτησω την αδερφη σου ποια πορτα παει στην κολαση ποια θα μου διξει?>>
    Η πορτα που θα του διξει θα ειναι αυτη που θα οδηγει στον πραδεισο.Αν η αδερφη που ρωτησε ειναι αυτη που λεει ψεματα θα του διξει την αντιθετη πορτα απο αυτη που θα ελεγε η αδερφη της,αν ρωτησει αυτη που λεει την αληθεια θα διξει την πορτα που θα εδιχνε η αδερφη της που λεει ψεμτα δηλ τον παραδεισο....

    Οχι γιατι μερικοι μου την ειπαν....καληνυχτα σας

    blackdragon
    04.02.2008, 09:31
    Oh yes αυτό είναι Αριστείδη κ Μέλα !!! Well done!!!
    melageorgiadoy
    04.02.2008, 14:05
    Είδες που με κοροίδευες κακιασμένο.....εεεεεετσι ειναι αυτά
    blackdragon
    04.02.2008, 22:08
    καλά το παίρνω πίσω....
    kamelia8
    15.02.2008, 23:00
    Η ερώτηση θα είναι η εξής:

    "Αν ρωτήσω την αδερφή σου ποιος δρόμος πηγαίνει στον Παράδεισο, τι θα μου πει;"

    Είμαι 101% ότι είναι το σωστό, το διάβασα σ' ένα περιοδικό!

    Τι κερδίζω;