ελληνική μουσική
    478 online   ·  210.907 μέλη

    Μια πρόταση πρός το Music Heaven,αρκετά όμως δύσκολη να επιτευχθεί.

    fantasy
    15.02.2008, 14:40
    Έχω μια πρόταση να κάνω στο Music Heaven.
    Παρόλο που είναι ένα απο τα καλύτερα ελληνικά μουσικά site που υπάρχουν πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι ακόμα.


    Για έναν μουσικό (όχι απαραίτητα επαγγελματία αλλά και ερασιτέχνη) δεν αρκούν μόνο οι συγχορδίες απο τα κομμμάτια.Άσχετα αν μερικές φορές είναι και αυτές λάθος δοσμένες.Δε δίνεται δηλαδή σαφή <<εικόνα>> του κομματιού στον δέκτη,που προφανώς είναι ένας μουσικός που προσπαθεί να <<βγάλει>> το συγκεκριμένο κομμάτι.

    Αυτά που εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να δίνονται για ένα κομμάτι είναι:

    1.Οι συγχορδίες του κομματιού
    2.Η ταμπλατούρα του κομματιού
    3.Η εισαγωγή του (άν υπάρχει) σε νότες & σε ταμπλατούρα

    Και 4 είναι (που είναι και η βασική μου πρόταση),ένα βίντεο ή ενα ηχητικό δείγμα του πως παίζεται το συγκεκριμένο κομμάτι.Πιστεύω ότι θα βοηθούσε πάρα πολύ μουσικούς που θέλουν να <<βγάλουν>> ένα κομμάτι.Γιατί τους δίνονται έτσι όλα τα απαραίτητα <<στοιχεία>>, που αφορά τη δομή του κομματιού τεχνικά.Προφανώς και μετά μπαίνει η προσωπική δουλειά του μουσικού να αποδώσει το κομμάτι.Για παράδειγμα σε πολλά ξένα κομμάτια υπάρχουν τα γνωστά <> όπου ένας μουσικός δείχνει πως παίζεται το συγκεκριμένο κομμάτι και τις απαραίτητες τεχνικές ασκήσεις που απαιτούνται.Θα μπορούσε πιστεύω να γίνει κάτι παρ όμοιο και σε ελληνικά κομμάτια.Θα βοηθούσε πολύ.


    Εννοείται πως γνωρίζω όλες τις τεχνικές δυσκολίες για να γίνει κάτι τέτοιο τέτοιο.Άλλωστε μια πρόταση κάνω που κάλεστα μπορεί να απορριφθεί.Απλώς λέω το τι εγώ θα θελα ως μουσικός.



    Αν απο την άλλη το Music Heaven δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο για νομικούς λόγους (Πνευματικά δικαιώματα,δισκογραφικές εταιρείες κ.α.) το κατανοώ και ζητώ συγνώμη.

    Ευχαριστω.
    uNick
    15.02.2008, 21:29
    Παράθεση:
    Το μέλος fantasy στις 15-02-2008 στις 14:40 έγραψε...

    Αν απο την άλλη το Music Heaven δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο για νομικούς λόγους (Πνευματικά δικαιώματα,δισκογραφικές εταιρείες κ.α.) το κατανοώ και ζητώ συγνώμη.

    Δυστυχώς, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Προς το παρόν τουλάχιστον...



    jorge
    16.02.2008, 14:17
    Προσπαθούμε προς αυτή την κατεύθυνση παίδες... Απλά το ζήτημα στην Ελλάδα είναι υπερβολικά περίπλοκο και θέλει προσοχή. Υπομονή λοιπόν
    fantasy
    16.02.2008, 14:49
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και κατανοώ τους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.


    Απλώς εκφράζω κι εγώ την άποψη ότι κύριως λόγος της μουσικής είναι να <διαδίδεται>.Ξεχνάω όμως το πολύ βασικό ότι ζώ στην Ελλάδα
    όπου κυρίαρχος σκοπός είναι η εμποροποίηση της μουσικής κι όχι η <διαδοσή> της για δημιουργικούς σκοπούς.


    Bb
    04.04.2008, 22:50
    +10000000000000000000000000000
    vero
    04.04.2008, 23:58
    ωραιά η ιδέα .... την ειχα ψιλοσκεφτει και εγω αλλα οχι τοσο ωραια