ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.904 μέλη
    melalefki
    05.03.2008, 11:30
    Εχω μια ερωτηση!Ειμαι τελειως ασχετη με τον χωρο και θελω ενα οργανο που να μην ακουγεται σαν πιανο μονο,δηλαδη πχ να εχει διαφορα effects και να εχει ηχους μπασσου.Αυτο μπορει να γινει με synthesizer ή γινεται και με keyboard?
    korgnikos
    05.03.2008, 16:09
    Γεια,

    Keyboard λέγονται όλα όσα διαθέτουν πλήκτρα. Παρακάτω θα παραθέσω τις κυριότερες κατηγορίες εκτος φυσικά από ηλεκτρικά πιάνα και Organs (Drawbar) Hammond, Tonewheel, Rhodes, CX3 BX3 ...

    Υπάρχουν λοιπόν τα ακόλουθα:

    --Midi Controller Keyboards τα οποία δεν έχουν δικούς τους ήχους αλλά μπορούν να ελέγξουν ήχους άλλων οργάνων ή synth που δεν διαθέτουν κλαβιέ (Rack, modules ή VST όργανα εγκατεστημένα σε pc κτλ)

    --Synthesizer Keyboards τα οποία μπορούν να κατασκευάσουν πληθώρα ήχων ανάλογα με τις δυνατότητες των μηχανών σύνθεσής τους. (Υπάρχουν όπως προανέφερα και synthesizers τα οποία δεν έχουν κλαβιέ και χρειάζονται απαραίτητα κάποιο midi controller.

    --Workstation Keyboards τα οποία είναι synthesizers που διαθέτουν και Sequencer για την εξ'ολοκλήρου κατασκευή κομματιού χωρίς την χρήση υπολογιστή ή άλλων μέσων. Πολλά απο αυτά είναι εξοπλισμένα και με onboard sampler.

    --Αrranger Keyboards τα οποία προσφέουν onboard ρυθμούς και δύνανται απο την παλλέτα των ήχων τους να κατασκευάσουν και user ρυθμούς. Τα ακριβότερα arranger περιλαμβάνουν και λειτουργίες synth και workstations.

    Αν θες κάτι άλλο στειλε μου e-mail γιατί δεν πολυμπαίνω τελευταία στο forum.

    sakisgouzonis
    05.03.2008, 19:19

    Γεια σου και από μένα!

    Keyboard, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Νίκος, είναι ο,τιδήποτε έχει πλήκτρα. Με άλλα λόγια, το synthesizer που ανέφερες είναι keyboard.

    Ωστόσο, επειδή λέξεις όπως, Midi Controller Keyboard, Rack, Μodule, VST, κλπ., θα σου ακούγονται σαν κινέζικα και ακαταλαβίστικα μιας και δηλώνεις αρχάριος / αρχάρια στο χώρο, θα ήταν καλό να μας αναφέρεις τί ακριβώς επιθυμείς να κάνεις. Να δημιουργείς μια ολόκληρη παραγωγή μόνος / μόνη σου στο σπίτι; Θέλεις μόνο ήχους και effects για να παίζεις πλήκτρα σε μια μπάντα; Και κυρίως για ποιο είδος μουσικής το θέλεις;

    Και επίσης, καλό θα ήταν να μας αναφέρεις πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, μιας και υπάρχουν keyboards με 300 ευρώ, αλλά, υπάρχουν και keyboards ( workstations ) που ξεπερνούν τα 7.000 ευρώ. Βέβαια, για κάποιον που είναι αρχάριος ποτέ δε θα σύστηνα ένα τόσο ακριβό μηχάνημα, αλλά, καλό είναι να ξέρεις πού κυμαίνονται οι τιμές.

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:34 ]


    melalefki
    05.03.2008, 19:42
    Βασικα το χρειαζομαι για μπαντα,που θα παιζει κυριως ροκ κομματια.Βρηκα ενα της Yamaha PSR E-313,πως σου φαινεται?Το ποσο που ειμαι διατεθειμενη να ξοδεψω ειναι μεχρι 300 ευρω
    korgnikos
    06.03.2008, 13:38
    Εξαρτάται σε τι επίπεδο θέλετε να κυμαίνεται ο ήχος σας.

    Αν εμφανίζεστε κάπου επαγγελματικά πολύ φοβάμαι οτι με 300€ δεν θα πάρεις αξιόλογο μηχάνημα.

    Αν επιμένεις στα 300€ μπορείς να κοιτάξεις και κάποια μεταχειρισμένα synth της προηγούμενης δεκαετίας.