ελληνική μουσική
    420 online   ·  210.908 μέλη

    Θελω να ηχογραφησω κιθαρα και φωνη στο pc...

    ElBlackRose
    13.09.2008, 16:51

    Λοιπον...εγω παιζω κιθαρα κ τραγουδαω κιολας...α ηλεκτρικη ξεχασα να πω...{#emotions_dlg.tt2} Ειμαι ομως τελειως ασχετη σε σχεση με ηχογραφησεις κ υπολογιστες.Καταρχας εχω laptop.Εχω κ ενα μικροφωνο...το ειχα παρει παλια...Τι να κανω για να ηχογραφησω στον υπολογιστη κιθαρα και φωνη?Τι χρειαζεται κ πως συνδεεις το μικροφωνο και πως την κιθαρα?Χρειαζεται καρτα ηχου?Το ακουω συχνα οχι οτι ξερω κ τι ειναι...{#emotions_dlg.tt2}Σας παρακαλω ας μου πει καποιος τι χρειαζομαι κ ενα-ενα τα βηματα που πρεπει να κανω..γιατι οπως καταλαβαινετε με την απλη ηχογραφηση των windows(χωρις να συνδεσω τιποτα στο pc) ο ηχος ειναι ΧΑΛΙΑ...!thanks a lot!!!{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    music makes world go round

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-09-2008 23:27 ]


    noizreduction
    13.09.2008, 20:32

    Περιεγραψε μας το μοντελο του laptop και το ποσο που θα ηθελες να δαπανησεις στο ενδεχομενο που θα ενδιαφεροσουν για καποια αναβαθμιση του εξολισμου σου. Επισης, δωσε μας τη μαρκα και το μοντελο του μικροφωνου


    soundist
    13.09.2008, 21:17

    θα συμφωνησω με τον αγαπητο ηχοληπτα παντος να ξερεις οτι ειναι απελπιστικα απλο ΑΛΛΑ!!!!!!!

    θελει λεφτα ετσι οπως εισαι τωρα δυστυχος δεν μπορεις να κανεις τιποτα

    το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις καρτα ηχου που και με 100 ευρο θα κανεις δουλεια και μετα καποια προγραμματακια δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις αλλα πρωτα απ'ολα παιζει ρολο το λαπτοπ σου αν ειναι ψιλο μαπα θα αγανακτισεις για οτι χρειαστεις ειμαστε εδω

    καλη αρχη{#emotions_dlg.beer}


    ElBlackRose
    14.09.2008, 23:08
    Λοιπον...το laptop ειναι acer aspire 5630, το μικροφωνο ειναι philips και δεν ειναι πυκνωτικο...και διαθετω περιπου 100 ευρω οχι πολυ παραπανω...:P Ακουστε τι εκανα σημερα γιατι ημουνα απελπισμενη...καταρχας εχω το audacity..νταξει για αρχη καλο ειναι!Πρωτα ηχογραφησα τιν κιθαρα:εβαλα το μικροφωνο που ειχα συνδεσει με το pc μπροστα απο τον ενισχυτη και μετα ηχογραφησα με το μικροφωνο κανονικα την φωνη!χεχεχεχεχε...καλο βγηκε δεν μπορω να πω...αλλα ωρες ωρες το μικροφωνο αυτο κανει διαφορους ηχους στο pc σαν παρασιτα...Για πειτε μου εσεις τωρα τι πρεπει να παρω!!
    noizreduction
    14.09.2008, 23:25

    Χμ, με 100Ε περιοριζεις αρκετα τα πραγματα.

     

    To laptop που εχεις ειναι αρκετα καλο για τη δουλεια που το θελεις. Αυτο που δεν ειναι καλο ειναι η καρτα ηχου και βεβαια το μικροφωνο. ΤΟ Audacity καλο ειναι να το κρατησεις για μια αρχη.

     

    Η δικη μου προταση ειναι ενα μικρο πακετακι της Behringer που σου δινει και μικροφωνο, και μια καρτα ηχου να συνδεεις την κονσολα και ακουστικα! Το μικροφωνο ειναι σαφως καλυτερο απο αυτο που εχεις μιας και αποτελει φτηνη απομιμηση γνωστης μαρκας μικροφωνων. Παει στα 100Ε κι αν το παραγγειλεις απο Γερμανια, θα ειναι στα 120Ε περιπου ( με τα μεταφορικα ).

    Κατι καλυτερο δεν μπορω να βρω αυτη τη στιγμη


    instrumental2
    24.09.2008, 07:14

    kai an den theleis na petakseis lefta gia karta hxou pali kaneis douleia sou.. ayto pou sou prosferei h karta einai to latency. xronos apokisis simatos me liga logia. se ayti ti periptosi an douleyeis cubase den exeis provlima mporeis kai opos eisai


    musichell
    24.09.2008, 12:12

    υπαρχει και πιο οικονομικος τροπος παντως,,,ηχογραφησε με το μικροφωνο που εχεις την κιθαρα,γραψτο σε ενα cd και βαλτο να παιξει στο cd player ενω παραλληλα θα εχεις ξανασυνδεσει το μικροφωνο στον υπολογιστη και θα μπορεις να τραγουδας κι απο πανω!επισης ολο αυτο μπορεις να το ξαναγραψεις σε cd και με την ιδια διαδικασια στην επομενη ηχογραφιση να προσθεσεις και αλλα κιθαριστικα μερη κτλ....{#emotions_dlg.happycrazy}


    eleni-guns-n-roses
    25.09.2008, 16:03

    έκτός απο το audacity...ποιό άλλο πρόγραμμα μπορει κανεις να χρησιμοποιήσει για την ηχογράφηση φωνής και ήχου??


    geo321
    25.09.2008, 16:31

    Παράθεση:

    Το μέλος eleni-guns-n-roses στις 25-09-2008 στις 16:03 έγραψε...

    έκτός απο το audacity...ποιό άλλο πρόγραμμα μπορει κανεις να χρησιμοποιήσει για την ηχογράφηση φωνής και ήχου??



     

    Υπαρχουν πολλα οπως,το cubase,nuedo,acid,sonar κ.α

     


    eleni-guns-n-roses
    25.09.2008, 16:49

    α μαλιστα...και ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα που θα μπορουσε να χρησιμοποιήσει κάποιος για απλες ηχογραφήσεις που θα ήθελε να κάνει π.χ με φίλους  στον υπολογιστή....?

    ευχαριστώ εκ των προτέρων πάντως....{#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    25.09.2008, 16:57
    Για κατι απλο κι ευκολο, προτεινω το Cool Edit Pro, το οποιο ακολουθει τη λογικη του audacity ως προς τη πλατφορμα εργασιας και το πολυκαναλο περιβαλλον.
    eleni-guns-n-roses
    25.09.2008, 17:06

    ωραία...ευχαριστώ πολύ!{#emotions_dlg.biggrin}


    AceTheGambler
    09.10.2008, 17:49

    cool edit pro einai to pio eukolo auto pare!!!!

    kai pare kai kana fruity loops gia na xwseis kai kana krousto gia rythmo


    vivianakilove
    17.06.2010, 13:15
    παιδια θελω λιγη βοηθεια!!εχω κατεβασει το cool edit pro αλλα δεν ακουγετε καθολου η φωνη μου!τι πρεπει να κανω;