ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.907 μέλη

    Συμβουλες για τον λαιμο!!

    luisarmstrong
    02.04.2009, 21:09

    ο καθηγητης μου στο μουσικο γυμνασιο κορινθου μου λεει να μην τραγουδαω με το λαιμο αλλα δεν μπωρω να καταλαβω πως.αφου απο εκει μου βγαινει η φωνη μου πως να το αλλαξω αυτο?

    {#emotions_dlg.confused1}


    earinos
    03.04.2009, 19:29

    ψάξε  μέσα  σε  αυτην  την  κατηγορία  του   φόρουμ  θα  βρείς  απαντήσεις 


    XeniaRodo
    09.04.2009, 01:12

    Η φωνή από το λαιμό βγαίνει, από πουθενά αλλού.Smile

    Καλά αισθάνεσαι...

     


    Voiceangel
    26.05.2009, 14:49

    Γεια σου! Έχω ακούσει πολλά για το διάφραγμα(εγκαρσιος μυς περιπου κάτω από το στέρνο)! Δεν έχω κάνει μαθήματα φωνητικής αλλά κάποιοι που ξέρουν μου είπαν οτι αν γεμιζεις με αέρα το στομάχι κι όχι κυρίως τα πνευμόνια, όταν τραγουδάς εκπνέεις βγάζοντας αργά τον αέρα κι έτσι έχεις μεγαλύτερες αντοχές και δε ζορίζεις ιδιαίτερα το λαιμό σου! 'Ισως αυτό εννοεί ο δάσκαλος σου. Αυτό που μου είχανε πει και έχει όντως αποτέλεσμα είναι οι μικρές και συχνές αναπνοές κατά τη διάρκεια του τραγουδιού (εκεί που σε παίρνει). Δε γνωρίζω άλλα, ελπίζω να βοήθησα!


    testakross
    26.05.2009, 22:50

    παιδια να ρωτισο κατι αλλο εγω οταν τραγουδαω και δεν ακουω την μουσικη η τον τραγουδιστη που τραγουδαει δεν μπορο να πιασω σωστα τον ρυθμο ουτε να βγαλω καλα την φωνη ειναι φυσιολογικο αυτο?????


    whiteCat
    27.05.2009, 15:58

    Παράθεση:

    Το μέλος testakross στις 26-05-2009 στις 22:50 έγραψε...

    παιδια να ρωτισο κατι αλλο εγω οταν τραγουδαω και δεν ακουω την μουσικη η τον τραγουδιστη που τραγουδαει δεν μπορο να πιασω σωστα τον ρυθμο ουτε να βγαλω καλα την φωνη ειναι φυσιολογικο αυτο?????

    Εννοείς ότι τραγουδάς πολύ δυνατά και δεν ακούς τον τραγουδιστή και την μουσική ή εννοείς ότι δεν μπορείς να τους πιάσεις τονικά (δηλ. να συμβαδίσεις τονικά μαζί τους) και έτσι ακούγεσαι φάλτσος; Αν κατάλαβα καλά αυτό το κάνεις όταν βάζεις ένα CD να παίζει και' συ απλώς προσπαθείς να τραγουδήσεις.  Σε αυτήν την περίπτωση έτσι κι' αλλιώς ο τόνος είναι διαφορετικός από την δική σου φωνή. Δηλ. π.χ. αν ακούς ένα κομμάτι του  Nick Cave ο τόνος του κομματιού είναι προσαρμοσμένος στην τονικότητα της φωνής του Cave  και όχι στην δική σου φωνή. Wink Άρα σε αυτή τη περίπτωση είναι φυσιολογικό.


    testakross
    30.05.2009, 16:32

    εχθες τραγουδησα για περιπου 1 ωρα και σημερα ο λαιμος με καιει σαν να ειμαι αρωστος τιν κανω για να μου φυγει????????????


    freddieKrueger
    31.05.2009, 04:01

     Χρειαζεσαι αφωνια για 2 μερες και να πινεις 10 με 15 ποτηρια νερα τη μερα!

    Κατοπιν τουτου τραγουδι  σε εκταση ΤΟ ΠΟΛΥ μια οκταβα πανω απο τον τονο ομιλιας σου...

    Μαθηματα φωνητικης επειγοντως...

    Θυμησου:Τραγουδι=μια εξαιρετικα ανετη και ξεκουραστη διαδικασια αξοδου της φωνης και οχι ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΑ για να ακουστω!Το 90-95%των τραγοδιστων μας δυστυχως τραγουδουν ΛΑΘΟΣ...

    Οταν μετα απο πολλα χρονια μελετης μαθεις να τραγοδας σωστα θα δεις πως θα μπορεις να κανεις ο,τι θελεις με τη φωνη σου,για πανω απο 3 ωρες και ο λαιμος σου να ΠΕΤΑΕΙ ΑΠΟ ΥΓΕΙΑ!


    VOICETEACHER
    31.05.2009, 09:58

    Εχω παψει να απαντω,σε ερωτησειs τυπου,με καιει ο λαιμοs,η με ποναει μετα απο πολυ τραγουδι ,η φωνεs,γιατι πρεπει να καταλαβουν ολοι,οτι τα μαθηματα φωνητικηs ειναι απαραιτητα,σε ολουs,ακομα και στουs ανθρωπουs που δεν ασχολουνται,αρκετα,τουλαχιστον να μαθουν να προφυλασσουν την φωνη τουs.Ακομα, αυτοι που εχουν προβλημα με την μυτη τουs,(ρινιτιδεs,ιγμοριτιδεs,διαφραγμα στραβο,κλπ)να καταλαβουν οτι θα εχει επιπτωσειs στην φωνη τουs,και να πανε να το ελενξουν σεναν καλο ΩΡΛ.{#emotions_dlg.rockon}


    luisarmstrong
    31.05.2009, 20:06

    Υσχυει οτι  ενα αγορι πρεπει να αρχισει φωνιτικη μετα τα 17-18? δηλαδη οταν θα εχεις κανει πληρη μεταφωνηση?

     

     


    VOICETEACHER
    01.06.2009, 15:14

    ΝΑΙ μετα τα 17 και για αγορια και για κοριτσια ,η φωνητικη.{#emotions_dlg.rockon}


    testakross
    01.06.2009, 19:37

    εκτος απο το καψιμο στον λαιμο που εχς και σημερα η φωνη μου ειναι καπως κλεισμενη τι να κανω για να ανοιξει εντελως?????????????????


    luisarmstrong
    03.06.2009, 13:21

    Κριμα....και ηθελα να αρχισω απο του χρονου....

    {#emotions_dlg.sad}

    Και κατι ακομα....σε ποια κατηγορια φωνης κατατασσομαι εγω που η εκταση της φωνης μου ειναι απο ντο μια οκταβα χαμηλοτερο απ το κανονικο μεχρι το ψηλο ντο?

    {#emotions_dlg.confused1}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 03-06-2009 13:26 ]


    freddieKrueger
    04.06.2009, 04:36

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 03-06-2009 στις 13:21 έγραψε...

    Κριμα....και ηθελα να αρχισω απο του χρονου....

    {#emotions_dlg.sad}

    Και κατι ακομα....σε ποια κατηγορια φωνης κατατασσομαι εγω που η εκταση της φωνης μου ειναι απο ντο μια οκταβα χαμηλοτερο απ το κανονικο μεχρι το ψηλο ντο?

    {#emotions_dlg.confused1}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 03-06-2009 13:26 ]



    Δεν παιζει ρολο μονο η τονικη σου εκταση για την καταταξη της φωνης σου...παιζει και ο ογκος που εχεις στις αντιστοιχες τονικοτητες η ευκολια με την οποια τραγουδας στις αντιστοιχες τονικες περιοχες κτλ...

    Εισα στην περιοδο μεταφωνησης αρα ειναι ακυρη η καταταξη σου σε ανδικη φωνη μπασσου βαρυτονου η τενορου...η καταταξη αυτη θα ερθει οταν μετα απο την εκπαιδευση σου διαπιστωσεις που εχεις το μεγαλυτερο ογκο φωνης...

    ...Τα φαλσετο ακομη ΔΕΝ ΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ σαν εκταση φωνης...

     

    Ακομη ομως και να ηταν δυνατη η καταταξη σου μην περμενεις αυτο να γινει μεσα απο ενα μουσικο φορουμ δινοντας απλα καποια στοιχεια για τη φωνητκη σου εκταση...

    Μπορει ας πουμε να εχεις νοτες τενορου αλλα να εισαι βαρυτονος...

    Φιλικα


    luisarmstrong
    04.06.2009, 20:52

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 04-06-2009 στις 04:36 έγραψε

     

    Μπορει ας πουμε να εχεις νοτες τενορου αλλα να εισαι βαρυτονος...

    Φιλικα



    μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο?δηλαδη πως γινεται να εχεις νοτες τενορου και να εισαι βαρυτονος για παραδειγμα?

    συγνωμη,αλλα τα εχω λιγο μπερδεμενα μες το κεφαλι μου.....

    ευχαριστω εκ των προτερων.....

    {#emotions_dlg.blink}

    {#emotions_dlg.confused1}

    {#emotions_dlg.wacko}


    freddieKrueger
    11.07.2009, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 04-06-2009 στις 20:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 04-06-2009 στις 04:36 έγραψε

     

    Μπορει ας πουμε να εχεις νοτες τενορου αλλα να εισαι βαρυτονος...

    Φιλικα



    μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα αυτο?δηλαδη πως γινεται να εχεις νοτες τενορου και να εισαι βαρυτονος για παραδειγμα?

    συγνωμη,αλλα τα εχω λιγο μπερδεμενα μες το κεφαλι μου.....

    ευχαριστω εκ των προτερων.....

    {#emotions_dlg.blink}

    {#emotions_dlg.confused1}

    {#emotions_dlg.wacko}



    Sorry για την καθυστερημενη απαντηση...δεν προσεξα καν οτι ποσταρες φιλε μου...

    Λοιπονη καταταξη  μιας φωνης δεν ειναι ευκολο πραγμα...καταρχην ποτε δεν πρεπει να γινεται απο την αρχη της καλλιεργειας μιας φωνης...παρα μονον στο τελος...

    Οι τυπικες τονικες εκτασεις για τις ανδρικες φωνες  αδρα αδρα και χωρις να μπουμε σε λεπτομεριες οπως Μπασσο 'προφουντο' η 'κανταμπιλε',λυρικους δραματικους βαρυτονους \ τενορους κτλ ειναι(θεωρωντας πως το ντο το πλησιεστερο στον μεσο τονο της ανδρικης ομιλιας ειναι το C3):Απο Ε2-Ε4 για τους μπασσους

                                Απο G#2-G#4 για τους βαρυτονους

                                Απο  C3-C5 για τους τενορους...

    Αυτη ομως η καταταξη οπως και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη βρεις στο διαδυκτιο η απο αλλες πηγες,ειναι ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΤΙΚΗ και σε καμμια περιπτωση ΑΠΟΛΥΤΗ...

    Υπαρχουν βαρυτονοι που φτανουν και το 'ντο του τενορου'(πχ ειμαι κλασσικα βαρυτονος,αλλα μπορω να τραγουδησω το Ντο αυτο αμα βγαλω την παναγια στο λαιμο μου,αλλα εχω ακουσει βαρυτονο να φτανει αυτο το Ντο με ΠΟΛΥ ανεση).Τελος υπαρχουν μπάσσοι που χτυπουν το Α4 οπως ας πουμε ο Barry White...

    Συνεπως αυτο που καθοριζει την εκταση μιας φωνης ειναι το ΗΧΟΧΡΩΜΑ ΤΗΣ(ειναι βαθυ και βαρυ η ελαφρυ οξυ και λεπτο?)ο ΟΓΚΟΣ της(οι τενοροι χανουν τον ογκο τους στις χαμηλες νοτες του μπασσου)και η ΑΝΕΣΗ της(οι τενοροι κινουνται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ανετα στις ψηλες περιοχες,ενω οι βαρυτονοι δυσκολευονται να τραγουδησουν leggato και φυσικα με απολυτο ελεγχο της εντασης της φωνης τους απο πολυ σιγανο(χωρις να πεφτουν σε φαλσεττο)σε πολυ δυνατο ηχο και αντιστροφα...

    Για να μαθεις αν εισαι τενορος η οχι θα πρεπει να ασχοληθεις με το τραγουδι για πολυ πολυ καιρο και κυριως να τραγουδας ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ απο τα ορια σου..Αν ενα αμαξι φτανει τα 200 τελικη κακο ειναι να το οδηγας μεχρι τα 140 μαξιμουμ...αυτη ειναι η λογικη για το σωστο και ασφαλες τραγουδι...

     


    luisarmstrong
    25.07.2009, 17:46

    Σε ευχαριστς πολυ για την απαντηση σου!(εστς και καπως καθηστεριμενα){#emotions_dlg.blush}