ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.908 μέλη

    Πρόβλημα Ηχογράφησης με Νuendo 3

    Thodoris1278
    18.06.2009, 13:32

    Geia sas!Xreisimopoiw to nuendo 3 me tin EMU 0404 usb 2.0.Arxika anoigw ena audio track (stereo) kai molis pataw to record hxografei men alla mono apo to ena kanali kai oxi kai apo ta dyo.Tha hthela th bohtheia sas oson afora tis rythmiseis pou prepei na kanw oste na hxografei kanonika kai apo ta dyo.Epishs tha parakalousa opoion apanthsei na einai analitikos dioti den exw megalh e3ikiwsh me tetoia programata hxografishs kathws einai h prwth fora pou to xrisimopoiw.Epishs exw to idio akribws problhma kai sto cool edit pro 2.

     

    Eyxaristw ek twn proterwn!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 19-06-2009 17:22 ]


    noizreduction
    18.06.2009, 13:46

    Το γεγονος πως συμβαινει σε 2 προγραμματα ακριβως το ιδιο πραγμα με οδηγει μονο σε ενα συμπερασμα.

    Συνδεεις στη μια θυρα της καρτας ενα μονοφωνικο οργανο ( οπως κιθαρα ) κι ανοιγοντας ενα stereo καναλι, λογικο ειναι να "βλεπει" μονο το αριστερο ή δεξι καναλι εισοδου.

    Εαν ηχογραφεις κιθαρα, φωνη, μπουζουκι, μπασο κααι γενικα οποιοδηποτε μονοφωνικο οργανο, καλο ειναι να ανοιγεις mono καναλι! Εαν ηχογραφεις καποιο στερεοφωνικο οργανο ( οπως πληκτρα ) συνεδεσε το και στα 2 καναλια της καρτας.


    Thodoris1278
    19.06.2009, 15:42

    Kat arxin eyxaritw gia thn apantish sou!

    Den hxografw kithara h kapoio allo organo mono fwnh.Kai to thema einai oti enas filos exei akribws thn idia karta hxou kai exei to idio problima mono me to cool edit 2,enw to nuendo 3 tou doulebei kanonika.Epishs exw syndesei kai ta kalodia mikrwfonou kai kartas hxou opws ta exei syndesei aytos.

    An mporeis na symperaneis kati perissotero lambanontas ypopsh sou aytes tis leptomeries tha sou hmoun eygnomwn.


    peacemaker79
    20.06.2009, 02:57

    Και το μικρόφωνο μονοφωνικό είναι. Μια χαρά σου τα είπε ο noizreduction.


    220493
    07.07.2009, 22:38

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα....

    Κάνω εγκτάσταση το Nuendo 3 σε Vista ΚΑι όταν πάω να τρέξω το πρόγρμμα(με λαχτάρα) μου λέει:

    No protection device connected

    Και παέι δεν παίζει...

    Τι φατίει..........;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    billonas
    28.01.2010, 03:17

    Καλησπερα σας!!!

    Αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα με το nuendo 3!!το λειτουργικο που εχω ειναι vista, και ενω εχω βαλει πανω την καρτα μ και την βλεπει μια χαρα το λειτουργικο, οταν ανοιγω το προγραμμα(nuendo 3), και ανοιγω ενα audio track mono, για να γραψω ενα οργανο(κιθαρα) δν μου βλεπει καθολου την καρτα!!και ουσιαστικα επειδη εχω απενεργοποιησει την καρτα ηχου του pc και δουλευω με την εξωτερικη καρτα το προγραμμα δν εντοπιζει τπτ!!δηλαδη, εκει που εχς ανοιξει το audio track, στο ιn kai sto out ports γραφει, no bus!!!

    H καρτα που χρησιμοποιω ειναι η Audiogram 3 της yamaha!!!

    Αν ξερει καποιος ας βοηθησει παιδια!!!

    ευχαριστω πολυ!!!


    noizreduction
    28.01.2010, 10:59

    220493 το πιο πιθανον ειναι πως πρεπει να επικοινωνησεις με το σημειο αγορας του NUENDO γιατι ξεχασαν να σου δωσουν την εξωτερικη USB device με την οποια ενεργοποιειται το Nuendo.

    Στην περιπτωση που το εχεις κατεβασει πειρατικο, θα σου προτεινα να το σβησεις και να αγορασεις ενα αυθεντικο προγραμμα ηχογραφησης ( οπως το Cubase LE το οποιο σου παρεχει τα πιο βασικα για την ηχογραφηση σε καλη τιμη ).

     

    Billonas θα πρεπει να ρυθμισεις το Nuendo να "βλεπει" την καρτα σου. Θα πας στο Devices και στη συνεχεια θα επιλεξεις το Device manager στο οποιο θα βρεις μια καρτελα που θα λεει ASIO panel ( ή καπως αντιστοιχα ). Εκει θα εχεις επιλογες για τη καρτα σου ( ενδεχομενως να ειναι ASIO Audiogram ).

    Δε μπορω να βοηθησω παραπανω γιατι σε αυτο το σκληρο δεν εχω το Cubase!


    billonas
    28.01.2010, 13:35

    Δε σου ειπα ολη την αληθεια......!!!

    Το θεμα ειναι οτι δε μου βγαζει την καρτα μου ουτε στο devises set up!!!Δεν την βλεπει καθολου!!ξερεις τι μπορει να φταιει σε αυτο???

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billonas στις 28-01-2010 13:36 ]


    starg
    28.01.2010, 18:04

    Φίλε Θοδωρή, για να ηχογραφήσεις  φωνή στέρεο, σε στέρεο κανάλι πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο μικρόφωνα. Οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση καταλήγει σε μονοφωνικό σήμα σπλιταρισμένο σε δύο audio κανάλια.  Μπορείς να διοχετεύσεις το σήμα σου απο το μικρόφωνο, σε δύο κανάλια συνδέοντας το σε ένα splitter που να παίρνει απο την μιά μεριά xlr και να δίνει  δύο jack απο την άλλη. Το κακό ειναι πως, (εξ όσων γνωρίζω) δεν υπάρχει έτοιμος τέτοιος adaptor και θα χρειαστεί να τον κατασκευάσεις. Όμως και πάλι θα έχεις σήμα mono.
    Εγώ θα σου πρότεινα να ηχογραφήσεις mono και να κανεις copy paiste την ηχογράφηση σε νέο κανάλι mono, τα στέλνεις με το panpot δεξιά αριστερά, αλλά και πάλι σήμα mono θα έχεις. Το μόνο που κερδίζεις έιναι ότι μπορείς να τα επεξεργαστείς με διαφορετικά εφέ το καθένα και να έχεις καποια ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

    220493 το dongle λείπει όπως σου έγραψε ο noizreduction

    billonas κάποιες κάρτες ήχου δεν χρησιμοποιούν τον μίκτη των windows αλλά φορτώνουν δικό τους
    Στην περίπτωση των E-mu φορτώνουν το patch-mix ας πούμε...
    Πρέπει ο μίκτης που συνεργάζεται η κάρτα να έχει φορτωμένα audio και asio strips για να τα δούν τα προγράμματα. Μήπως να κοιτάξεις αυτή την πιθανότητα;
    Επίσης αν το πρόγραμμα είναι CLopyrite παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα...

    Εγώ ηχογραφώ με το cubase LE(original) και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με XP ούτε με Vista, παρόλο που φτάνω χαλαρά τα 16-20 audio κανάλια (με effects), σε κάθε project μου...


    ados
    28.01.2010, 18:57

    (για να μην ανοιγω καινουριο θεμα)

    εχω προβλημμα με το nuendo 4

    προσπαθω να ηχογραφησω τη φωνη απο το μικροφωνο αλλα τιποτα,ενω στο cool edit pro μπορω κανονικα.

    εχω εγκαταστησει και την εφαρμογη asio4all v.2 αλλα τιποτα

    μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως πρεπει να αλλαξω στις ρυθμησεις μου?

     

    η καρτα ηχου ειναι η onbord


    ados
    28.01.2010, 18:57

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ados στις 28-01-2010 18:58 ]


    billonas
    29.01.2010, 21:07

    Παράθεση:

    Το μέλος starg στις 28-01-2010 στις 18:04 έγραψε...

    Φίλε Θοδωρή, για να ηχογραφήσεις φωνή στέρεο, σε στέρεο κανάλι πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο μικρόφωνα. Οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση καταλήγει σε μονοφωνικό σήμα σπλιταρισμένο σε δύο audio κανάλια. Μπορείς να διοχετεύσεις το σήμα σου απο το μικρόφωνο, σε δύο κανάλια συνδέοντας το σε ένα splitter που να παίρνει απο την μιά μεριά xlr και να δίνει δύο jack απο την άλλη. Το κακό ειναι πως, (εξ όσων γνωρίζω) δεν υπάρχει έτοιμος τέτοιος adaptor και θα χρειαστεί να τον κατασκευάσεις. Όμως και πάλι θα έχεις σήμα mono.
    Εγώ θα σου πρότεινα να ηχογραφήσεις mono και να κανεις copy paiste την ηχογράφηση σε νέο κανάλι mono, τα στέλνεις με το panpot δεξιά αριστερά, αλλά και πάλι σήμα mono θα έχεις. Το μόνο που κερδίζεις έιναι ότι μπορείς να τα επεξεργαστείς με διαφορετικά εφέ το καθένα και να έχεις καποια ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

    220493 το dongle λείπει όπως σου έγραψε ο noizreduction

    billonas κάποιες κάρτες ήχου δεν χρησιμοποιούν τον μίκτη των windows αλλά φορτώνουν δικό τους
    Στην περίπτωση των E-mu φορτώνουν το patch-mix ας πούμε...
    Πρέπει ο μίκτης που συνεργάζεται η κάρτα να έχει φορτωμένα audio και asio strips για να τα δούν τα προγράμματα. Μήπως να κοιτάξεις αυτή την πιθανότητα;
    Επίσης αν το πρόγραμμα είναι CLopyrite παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα...

    Εγώ ηχογραφώ με το cubase LE(original) και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με XP ούτε με Vista, παρόλο που φτάνω χαλαρά τα 16-20 audio κανάλια (με effects), σε κάθε project μου...


     

    Καταρχας ευχαριστω για την βοηθεια!!Δε πολυκαταλαβα ομως τι παιζει!!Τι πρεπει να κοιταξω δηλαδη και πως???σορρυ αλλα ειμαι ψιλοασχετος με αυτα.....¨(

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billonas στις 29-01-2010 21:09 ]