ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.904 μέλη
    dimarasjim
    24.06.2009, 21:30

    Είμαι μέτριος πιανίστας αλλά βρίσκομαι σε μουσιό αδιέξοδο, έχ ξεμείνει απο κομμάτια. Εχει κανέις να προτείνει κανένα καλό βιβλίο? Οχι, πολύ δύσκολο.


    fibonazzi
    25.06.2009, 02:13

    Γράψε μας τι έχεις παίξει για να σου δώσουμε κι άλλες ιδέες!


    GALOIS
    25.06.2009, 15:21

    Ναι όπως τα λέει ο fibonazzi είναι πες μας τι παίζεις να σου δώσουμε ιδέες

    (Πάντως αν παίζεις ροκ δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα απλώς πες το μου){#emotions_dlg.eek}


    chris-ath
    27.06.2009, 13:25

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και άνοιξε η κουβέντα. Εκτός από το Νάκα στη Ναυαρίνου που γνωρίζω ότι έχει μία σεβαστή βιβλιοθήκη για κλασικές παρτιτούρες πιάνου υπάρχει κανένα άλλο ισάξιο μαγαζί που να πουλάει κλασικές παρτιτούρες; Γιατί ψάχνω κάτι περίεργες παρτιτούρες και δεν τις έχουν καθόλου... {#emotions_dlg.huh}


    oscarpeterson
    27.06.2009, 16:18

    Ψάξε σε ηλεκτρονικά καταστήματα με βιβλία - παρτιτούρες στο Internet.  Έχουν τα πάντα και πολλές φορές πολύ πιο φθηνά από τα καταστήματα στην Ελλάδα.


    GALOIS
    27.06.2009, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος chris-ath στις 27-06-2009 στις 13:25 έγραψε...

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και άνοιξε η κουβέντα. Εκτός από το Νάκα στη Ναυαρίνου που γνωρίζω ότι έχει μία σεβαστή βιβλιοθήκη για κλασικές παρτιτούρες πιάνου υπάρχει κανένα άλλο ισάξιο μαγαζί που να πουλάει κλασικές παρτιτούρες; Γιατί ψάχνω κάτι περίεργες παρτιτούρες και δεν τις έχουν καθόλου... {#emotions_dlg.huh}



    Δοκίμασε να βρείς στο www.free-scores.com


    Depoula
    27.06.2009, 23:06

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 25-06-2009 στις 15:21 έγραψε...

    Ναι όπως τα λέει ο fibonazzi είναι πες μας τι παίζεις να σου δώσουμε ιδέες

    (Πάντως αν παίζεις ροκ δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα απλώς πες το μου){#emotions_dlg.eek}






    Ααα!!Εγώ παίζω ροκ!! Θα μπορουσες να με βοηθήσεις??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Smile


    GALOIS
    28.06.2009, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Depoula στις 27-06-2009 στις 23:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 25-06-2009 στις 15:21 έγραψε...

    Ναι όπως τα λέει ο fibonazzi είναι πες μας τι παίζεις να σου δώσουμε ιδέες

    (Πάντως αν παίζεις ροκ δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα απλώς πες το μου){#emotions_dlg.eek}




    Ααα!!Εγώ παίζω ροκ!! Θα μπορουσες να με βοηθήσεις??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Smile



    Κάτι σου έστειλα σε ΠΜ


    Depoula
    28.06.2009, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 28-06-2009 στις 12:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Depoula στις 27-06-2009 στις 23:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 25-06-2009 στις 15:21 έγραψε...

    Ναι όπως τα λέει ο fibonazzi είναι πες μας τι παίζεις να σου δώσουμε ιδέες

    (Πάντως αν παίζεις ροκ δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα απλώς πες το μου){#emotions_dlg.eek}




    Ααα!!Εγώ παίζω ροκ!! Θα μπορουσες να με βοηθήσεις??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Smile



    Κάτι σου έστειλα σε ΠΜ



     

    Σ' ευχαριστώ πολύυυυυυυυ! {#emotions_dlg.beer}


    dimarasjim
    02.07.2009, 16:57

    Ναι μ' αρέσει η ροκ. Μήπως έχεις κομμάτια απο τους scorpions. Ψάχνω εδώ και καιρό το Huricanne.


    GALOIS
    02.07.2009, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος dimarasjim στις 02-07-2009 στις 16:57 έγραψε...

    Ναι μ' αρέσει η ροκ. Μήπως έχεις κομμάτια απο τους scorpions. Ψάχνω εδώ και καιρό το Huricanne.



    Το e-mail σου και έφτασε{#emotions_dlg.rockon}


    dimarasjim
    06.07.2009, 13:19

    dimarasjim@yahoo.com


    Rackle
    08.09.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος dimarasjim στις 24-06-2009 στις 21:30 έγραψε...

    Είμαι μέτριος πιανίστας αλλά βρίσκομαι σε μουσιό αδιέξοδο, έχ ξεμείνει απο κομμάτια. Εχει κανέις να προτείνει κανένα καλό βιβλίο? Οχι, πολύ δύσκολο.



    Δοκίμασε να πάρεις κανένα rock 'n roll να δεις πως είναι.

    Κατάστημα μουσικών ειδών υπάρχει ένα πάρα πολύ αξιόπιστο και μεγάλο:

    http://www.mavromoustakis.gr/

    Το site είναι αρκετά μάπα αλλά το κατάστημα τα σπάει. Είναι στην οδό Καστριτσίου 4 και το τηλέφωνο: 2310.242.140. (Καλά που έχω ώρα μπροστά μου τη σακούλα τους)

    Για το Rock you like a hurricane που προφανώς θα εννοείς καλύτερα να πάρεις ένα βιβλίο τους. Θα σου φανεί πολού χρήσιμο.

    Για τους ροκάδες με απαιτήσεις θα σύστηνα βιβλίο των SOAD (System of a down). Είναι σκληρό rock με στοιχεία metal. Έχει αρκετές δυσκολίες,μεγάλη ταχύτητα, διαφορετικό κούρδισμα και ο τρόπος γραφής είναι άπαικτος(αρκεί να τον καταλάβεις). Όλα μαζί κάνουν τα βιβλίο πολύ ενδιαφέρον.

     

    Ελπίζω να σας κάλυψα τους περισσοτέρους

     


    despoina-
    31.10.2009, 15:26

    an eisai apo tous fun tis klasikis epoxis kai panw apo to piano s exeis agalmatakia tou mozart tou haydn kai tou beethoven mia kali epilogi einai  apo tis ekdoseis peters to sonaten. exei kales kai sxetika efkoles epiloges opos ti sonata hob.34 tou haydn..elpizw na s aresei...


    vero
    01.11.2009, 04:37

    βασικά η δασκάλα του πιάνου, μου είπε να μην αγοράζω εκδόσεις ΝΑΚΑ γιατί έχουν πολλά λάθη και το βλέπω με ενα βιβλίο που πήρα απ αυτές τισ εκδοσεις και συνεχεια μου διωρθωνει λάθη....


    marilloumajore
    01.11.2009, 12:56

    Θα συμφωνησω με τη δασκαλα σου.........

    Γενικα η καλυτερη και ασφαλεστερτη λυση ειναι οι Urtext. Γλιτωνει ετσι κανεις την επεμβαση των εκδοτων. Χρειαζεται ομως εμπειρια και γνώση καθως παρεχουν συνηθως πολυ λιγοτερες κατευθυνσεις απο οτι οι αλλες..


    o-Zone
    01.11.2009, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 01-11-2009 στις 12:56 έγραψε...

    Θα συμφωνησω με τη δασκαλα σου.........

    Γενικα η καλυτερη και ασφαλεστερτη λυση ειναι οι Urtext. Γλιτωνει ετσι κανεις την επεμβαση των εκδοτων. Χρειαζεται ομως εμπειρια και γνώση καθως παρεχουν συνηθως πολυ λιγοτερες κατευθυνσεις απο οτι οι αλλες..



     

    marillou τι είναι Urtext? Εκδοτικός οίκος ή public domain? {#emotions_dlg.confused1}


    marilloumajore
    02.11.2009, 18:17

    Urtext ονομαζουμε τις πρωτοτυπες εκδοσεις. Στη πραγματικοτητα οτι πιο "αγνο" υπαρχει κατευθειαν απο τον συνθετη. 'Η συνήθως απο πολυ παλιες εκδοσεςι ή χειρογραφες αντιγραφες. Urtext εχουν αρκετοι εκδοτικοι οικοι.

    Στις urtext εκδοσεις του Μπαχ, πχ δε θα βρεις αναλυμενες τριλιες, ή ενδειξεις δυναμικης (για πιανο παντα μιλωντας), γιατι αυτα δε γραφοταν ουτε απο τον ιδιο τον συνθετη. Γι αυτο ειναι πιο ασφαλεις εκδοσεις, αλλα χρειάζεται καλη μελετη του μουσικου κειμενου για ειναι υπαρχει σωστη ερμηνεια.

    Αν σε ενα μαγαζι ζητησεις urtext, θα σου δωσουνε, ξερουν αυτοι.....


    o-Zone
    03.11.2009, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 02-11-2009 στις 18:17 έγραψε...

    Urtext ονομαζουμε τις πρωτοτυπες εκδοσεις. Στη πραγματικοτητα οτι πιο "αγνο" υπαρχει κατευθειαν απο τον συνθετη. 'Η συνήθως απο πολυ παλιες εκδοσεςι ή χειρογραφες αντιγραφες. Urtext εχουν αρκετοι εκδοτικοι οικοι.

    Στις urtext εκδοσεις του Μπαχ, πχ δε θα βρεις αναλυμενες τριλιες, ή ενδειξεις δυναμικης (για πιανο παντα μιλωντας), γιατι αυτα δε γραφοταν ουτε απο τον ιδιο τον συνθετη. Γι αυτο ειναι πιο ασφαλεις εκδοσεις, αλλα χρειάζεται καλη μελετη του μουσικου κειμενου για ειναι υπαρχει σωστη ερμηνεια.

    Αν σε ενα μαγαζι ζητησεις urtext, θα σου δωσουνε, ξερουν αυτοι.....



     

    Ευχαριστώ!!! {#emotions_dlg.thumbup}


    8e8e8
    14.11.2009, 15:39

    και η δική μου δασκάλα αυτό μου λεει

    Urtext και μαλιστα γερμανικα ειναι τα καλύτερα