ελληνική μουσική
    248 online   ·  210.899 μέλη

    Midnight's End (Το τελος της φωνης του Metal)

    sea_like_eyes
    09.08.2009, 13:55

    O John Patrick McDonald (Μidnight) τραγουδιστης των prog/power metallers Crimson Glory αφησε την τελευταια του πνοη σε ηλικια 47 ετων . . . Συκωτη και νεφρα σε μηδενικη ισχύ και . . . και ο θανατος μονη διαδρομη!Η ζωη του τα τελευταια χρονια αγγιξε τα ορια της σεναριογραφιας . . . τον επηρέασε σε βαθμο να . . . καταλήξει . . .

    Y.Γ R.i.P

    Υ.Γ

    Y.Γ


    -----------------
    ‘’. . . Komm Und Traum Mitmirden Mitternacht Straum . . . ‘’

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 09-08-2009 14:00 ]


    sitzoune81
    09.08.2009, 17:02

    Οι Crimson Glory υπήρξαν μεγάλη αδυναμία στα φοιτητικά μου χρόνια. Τους άκουγα σαν μανιακός, μελετούσα τις κιθάρες τους, τη δομή, την πολυπλοκότητα του ήχου τους μέσα από τη φαινομενική -εκ πρώτης ακοής- απλότητα (χωρίς τις βαρετές ασκήσεις μουσικών ωδείων που λανθασμένα ονομάζουν progressive metal κάποιες άλλες μπάντες του είδους... γκούχου γκούχου...).

    Χωρίς πολλά πολλά, κατέληξα να γίνω υπερήφανος κάτοχος των original αρχικών βυνιλιακών εκδόσεών των δύο άλμπουμ τους, τα οποία είναι τοποθετημένα ανάμεσα στα άλλα βυνίλια των Manilla Road, των Villain (στους οποίους τραγουδούσε ο άλλος μακαρίτης και φωνάρα, Carl Albert, πριν μεταπηδήσει στους Vicious Rumors), Damien Thorne, Metal Church, Jag Panzer, Heathens Rage, κ.α. κι αν ποτέ θελήσω να αγοράσω κάνα σπίτι, λέω να πουλήσω κανά δύο απ' αυτά... χεχ :p :p

    Για ΤΗ ΦΩΝΗ δεν έχω λόγια να περιγράψω την επιρροή που άσκησε πάνω μου... ακόμα θυμάμαι στο παλιό Empire metal club να γινόμαστε -με φιλαράκια- ρεζίλι, προσπαθώντας να φτάσουμε τις νότες του Midnight.... χαχα... Rest in Vallhala Midnight...

    Καθαρότατο U.S. Metal, ανόθευτο, χωρίς -ξένες προς το metal- προσμίξεις άλλων μουσικών ειδών, αυθεντικότητα, τελεία και παύλα

    Hear no evil, See no evil, Speak no eviiiiiiiiiiiil


    sea_like_eyes
    09.09.2009, 02:59


    You're lyin'
    Hurry
    Ah, ah, ah, ah
    Who's there?
    No one there
    You're not me!

     


    madprofessorus
    17.09.2009, 14:13

    αδικοχαμένος πήγε κ αυτός...άλλη μια μουσική μεγαλοφυϊα που δεν άντεξε το βάρος του ίδιου του του ταλέντου...rest in peace.


    Moonchild92
    27.11.2009, 23:01

    Έστω και καθυστερημένα..... R.I.P. Midnight... Αιώνια μέσα στους κορυφαίους......!

    Για την φωνή του τι να πω........ Ο sea με το Azrael τα είπε όλα...... Ας κάνω όμως κι εγώ την κατάθεσή μου...


    kwstasagas
    28.11.2009, 01:28

    Καλό του ταξίδι {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

    Όταν ήμουνα μαθητής Λυκείου, ο πρώτος δίσκος των CRIMSON GLORY ήταν από τους αγαπημένους μου ... επηρεάστηκα από μία κριτική γι' αυτήν τη μπάντα ακριβώς στην τελευταία σελίδα του περιοδικού ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ. Όπως επίσης και από τη φωτογραφία της μπάντας, όπου μού έκαναν εντύπωση οι μεταλλικές μάσκες τους .... Γενικά, το άρθρο εκείνο ήταν τόσο πειστικό που ... με έκανε να πάω στο HAPPENING να αναζητήσω τον δίσκο τους .... Και, εννοείται, δεν το μετάνιωσα ....

    LOST REFLECTIONS .... από τις καλύτερες μέταλ μπαλάντες που έχουν γραφτεί .... Ιδίως αυτά τα γεμάτα θεατρικότητα φωνητικά του τραγουδιστή, γεμάτα σπαραγμό και απόγνωση .... R.i.p ....

    Life in this attic ..... {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} 


    Moonchild92
    08.07.2010, 18:36

    Πέρασε κιόλας ένας χρόνος.... Κι έτυχε να ακούω το Transcendence σήμερα. Α ρε Midnight...


    musichell
    08.07.2010, 20:04

    Να σαι καλά που επανέφερες το topic αυτό...ευκαιρία να κάνουμε ενα  μνημόσυνο απο εδω αυτού του σπουδαίου καλλιτέχνη...ενός εφηβικού μας φίλου που μας άφησε πρόωρα...μιας φωνής ισάξιας αν όχι ανώτερης όλων των άλλων μεγάλων τραγουδιστών της μουσικής μας...