ελληνική μουσική
    475 online   ·  210.908 μέλη

    Επίδοξος νέος & άπειρος κιθαρίστας ζητά τις ειλικρινές σας συμβουλές

    desertsky72
    23.11.2009, 03:19

    Καλησπέρα σας.

    Χρειάστηκε να φτάσω στα 37 μου για να μπορέσω να φτάσω στην οικονομική δυνατότητα αγοράς ανάλογου έγχορδου συνόλου μουσικού εξοπλισμού των ονείρων μου (;;;) -ή- απλώς τόσα χρόνια το ανέβαλα για χάρη άλλων παρεμφερών ευγενών σπορ όπως: headbanging, ping pong , playstation κτλ τα οποία βέβαια με αποπροσανατόλησαν από το αρχικό πλάνο αλλά τουλάχιστον με κράτησαν μακριά από τα ....ναρκωτικά (λέμε τώρα...).{#emotions_dlg.lol}

    ΟΚ γελάσατε ετσι ;;; Δεν το άνοιξα βέβαια το τοπικ για να καταχραστώ την φιλοξενεία του ευγενούς αυτού φόρουμ ({#emotions_dlg.beer}) αλλα πραγματικά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους πιο έμπειρους κιθαρίστες ζητώντας την όποια κατανόηση....

    Γνωρίζω ότι η ηλικία μου είναι κάπως απαγορευτική για την εκμάθηση κιθάρας (αλλά υπόσχομαι να βάλω τα δυνατά μου) γιαυτό και δεν ζητάω πολλά. Αντίθετα έχω προσδιορίσει (σοβαρά τώρα) το είδος που θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο....

    Προσανατολίζομαι λοιπον στον ήχο του ευρύτερου post heavy stoner rock ήχου (Tool, Isis, Neurosis, Explotions in the sky, Cult of Luna .....) με έμφαση στο doom στοιχείο (Sleep, ΟΜ, Saint Vitus, Pentagram..) αλλά και στο ταξιδιάρικο trip ήχο από τους υπερλατρεμένους και ήρωες της νεότητας μου: Kyuss και των παραγωγών τους : Queens of the Stone Age (of course...), Nightstalker, Monster Magnet, Los Natas, Spiritual Beggars,Down,Τea Party, Soundgarden, μια δόση Hawkwind με ολίγον από αμερικανική βλαχιά πχ Pantera αλλα και Rush ......κτλ κτλ..

    Σας μπέρδεψα ;;; Λυπάμαι αν παρασύρθηκα με τις επιρροές μου αλλά όπως καταλαβαίνετε αυτό που ψάχνω εδώ είναι να αγοράσω τον κατάλληλο εξοπλισμό που θα με βοηθήσει να προσεγγίσω αυτόν τον -ας τον πούμε- βαρύ και στιβαρο ήχο . Γιαυτό άλλωστε και ζητώ την συμβουλή σας. Δεν επιζητώ φυσικά σε καμία περίπτωση να παίξω πχ όπως ο Mustaine ή ο Malmsteen...Αυτό που θέλω είναι να μάθω να παίζω καλά 4-5 βασικά riffs για αρχή (σε συνδυασμό πάντα με τον ήχο που προανέφερα) και από εκεί και πέρα θα ήθελα να πειραματιστώ μόνος μου, μαθαίνοντας βέβαια σιγα-σιγά πιο σύνθετα πράγματα. Το ζητούμενο λοιπόν εδώ δεν είναι η ταχύτητα και τα solos, αλλά το σταθερό παίξιμο και η εμπεδωσή του.

    Γιαυτό λοιπόν σας ερωτώ ώ ! ευγενείς διδάσκαλοι:

    α) Τι κιθάρα μου προτειίνετε να αγοράσω ; Παίζει κανένα ρόλο ο όσο το δυνατόν πιο εύκαμπτος βραχίονας στην δημιουργία του ήχου που επιθυμώ ;

    β) Ενισχυτές - Πολυεφέ - Ηχεία. Τι προτείνετε ; Υπάρχει κάποιο τεχνικό κολπάκι (μόντα) στην σύνδεση μεταξύ τους ούτως ώστε ο ήχος να βγαίνει πιο "μπασάτος" ; Εχω ακούσει π.χ ότι οι Kyuss "περνουσαν" τον ήχο της κιθάρας μέσα από ενισχυτή μπάσου και είχαν αυτό το συγκεκριμένο αποτέλεσμα στον ήχο τους. Γνωρίζετε κάτι παρεμφερές ;

    γ) Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για PC που μπορεί να με βοηθήσει σχετικά ;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας και τις συμβουλές σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου. Κάθε πρόταση και συμβουλή σας πιστεύω ότι θα με βοηθήσει.

     

    Κώστας.

     

    Innocent

     


    delta66
    24.11.2009, 04:32

    Χαχαχα ωραιος {#emotions_dlg.thumbup}

    Λοιπον δεν ειπες το βασικο, τι χρημα θα πεσει για εξοπλισμο.

    Και αν θελεις ο εξοπλισμος να σε καλυπτει για home "μουσικες περιπλανησεις" ή εχεις σκοπο να στησεις καμια μπαντα συντομα και να βαρατε καπου με δικα σας μηχανηματα.

    Προειδοποιηση: Και τα δυο δεν γινεται (αυτα που παιζουν καλα στο σπιτι δεν παιζουν καλα στο λαιβ και το αντιθετο, ασχετα αν υπαρξουν αντιρρησεις, αυτο λεει η δικη μου πειρα. Για μεσες λυσεις με μετρια αποτελεσματα γινεται).

     

    Απο προγραμματα, κλασικα το guitar pro για μελετη και "περασμα" κομματιων και το cool edit pro 2.1 (το παλιο, πριν γινει audition και γινει πιο δυσχρηστο για ενα νεο χρηστη) για απλες ηχογραφησουλες και πολυκαναλες.

    Απο μελετη, τα ιδια θα ξεκινησεις να μελετας ειτε παιξεις beatles ειτε tool.

    Mετα βλεπεις.

     

    Τα ξαναλεμε

    Σπυρος


    desertsky72
    24.11.2009, 17:12

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 24-11-2009 στις 04:32 έγραψε...

    Χαχαχα ωραιος {#emotions_dlg.thumbup}

    Λοιπον δεν ειπες το βασικο, τι χρημα θα πεσει για εξοπλισμο.

    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Σπύρο που μπήκες στον κόπο να με βοηθήσεις.{#emotions_dlg.clap}

    Σχετικά τώρα με το budget, έχω κατά νου να μην ξεπεράσω τα 800 ευρώ (πάνω-κάτω).

     

    Παράθεση:

    Αν θελεις ο εξοπλισμος να σε καλυπτει για home "μουσικες περιπλανησεις" ή εχεις σκοπο να στησεις καμια μπαντα συντομα και να βαρατε καπου με δικα σας μηχανηματα.

    Προειδοποιηση: Και τα δυο δεν γινεται (αυτα που παιζουν καλα στο σπιτι δεν παιζουν καλα στο λαιβ και το αντιθετο, ασχετα αν υπαρξουν αντιρρησεις, αυτο λεει η δικη μου πειρα. Για μεσες λυσεις με μετρια αποτελεσματα γινεται).

    Απο προγραμματα, κλασικα το guitar pro για μελετη και "περασμα" κομματιων και το cool edit pro 2.1 (το παλιο, πριν γινει audition και γινει πιο δυσχρηστο για ενα νεο χρηστη) για απλες ηχογραφησουλες και πολυκαναλες.

    Απο μελετη, τα ιδια θα ξεκινησεις να μελετας ειτε παιξεις beatles ειτε tool.

    Mετα βλεπεις.

    Τα ξαναλεμε

    Σπυρος

    Ο εξοπλισμός που θα αποκτήσω θα ήθελα να τον χρησιμοποιώ στο σπίτι κατά βάση καθώς δεν έχω βλέψεις για δημιουργία γκρούπ η κάτι τέτοιο (τουλάχιστον ακόμη) καθώς προέχει η σωστή εκμάθηση και ο πειραματισμός πρώτα απ΄όλα....Βέβαια αν αλλάξει κάτι θα το μάθετε και επίσημα μέσω press conference σε αποκλειστικότητα από το musicheaven.gr. {#emotions_dlg.whistling}

    Σήμερα λοπόν επισκέφτηκα το μαγαζί του Φ.Νάκα στο Περιστέρι και μίλησα με έναν πωλητή ο οποίος μάλιστα είναι και κιθαρίστας. Του εξήγησα τι ακριβώς ζητούσα και αυτός αμέσως (χωρίς να θέλει να εκμεταλευτεί την ασχετοσύνη μου για να προωθήσει κάτι ακριβό) μου έδειξε 3 μοντέλα κιθάρας , εξηγώντας μου ότι θα έπρεπε να προτιμήσω κάποια χωρίς τρέμουλο, καθώς για τον ήχο που ψάχνω θα πρεπει να στηριχτώ σε στιβαρή βάση, με όσο το δυνατόν πιο εύκαμπτο βραχίονα που να επιτρέπει το όσο το δυνατον πιο χαμηλό κούρδισμα με λιγότερες απώλειες και δημιουργία σωστού όγκου.

    Έπαιξε μάλιστα και με μια από τις προτεινόμενες live, (με μια μαύρη flying-V Dave Mustaine - 350 ή 370 ευρώ), η οποία όπως μου έδειξε κιόλας έχει το πλεονέκτημα ότι έχει από πίσω την βάση στήριξης (γέφυρα) με σαφή πιο μεγαλη σταθερότητα στο παίξιμο και τον ήχο. Έπαιξε σε έναν ενισχυτή Line 6 30W Spider (230 ευρώ) o οποίος έχει 4 μνήμες όπου μπορείς να αποθηκεύσεις τον προσωπικό σου ήχο, όλα τα απαραίτητα εφέ και σύνδεση με πεταλιέρα που σου επιτρέπει να αλλάζεις τις μνήμες ανα πασα στιγμή και πολλά αλλά...

    Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα τόσο από το παίξιμο του παιδιού (ο οποίος εδωσε ρέστα με Megadeth και Pantera ) όσο και από το ηχητικό κρυστάλινο αποτέλεσμα το οποίο ακουγόταν φοβερά επαγγελματικό.....λες και άκουγες στουντιακή παραγωγή !!! Πραγματικά καταπληκτικός ο ενισχυτής !!!

    Επαιξε και ολίγον από doom με χαμηλό κούρδισμα εντυπωσιαζοντας με και πάλι....Φαντασου ήμουν έτοιμος να τα αγοράσω και να φύγω αμέσως !!! Αλλά πάλι σκεπτόμενος ότι θα ήταν καλύτερο να το ψάξω λίγο παραπάνω (εδώ κοτζάμ τόπικ άνοιξα...) και περιμένοντας και τις δικές σας συμβουλές, του είπα : "Ε λοιπόν θα το σκεφτώ..." και δώσαμε τα χέρια......{#emotions_dlg.rolleyes} (Παρεπιπτώντως και αυτός μου συνέστησε το Cool Edit Pro).

    Aπό τις άλλες κιθάρες που μου έδειξε η μια ήταν μια YAMAHA (250 euro) με καφέ σώμα, στυλ Gipson Les Paul και αυτή που άρεσε πραγματικά σε εμένα, μια μαύρη Dimebag Darrell (350-370 euro)......

    Aυτή λοιπόν είναι και η πρώτη επαφή που είχα με σχετικό μαγαζί...

    Λοιπόν Σπύρο πως σου φάνηκαν οι προτάσεις του πωλητή του Νάκα ;;;

    Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον και τις δικές σου αλλά και από οποιαδήποτε άλλον μπορεί να βοηθήσει.....

    Ευχαριστώ και πάλι

    Κώστας

    {#emotions_dlg.beer}


    delta66
    24.11.2009, 19:55

    Καλα στα ειπε.

    Και καλες προτασεις σου εκανε.

    Δεν ειναι και πολυ πιο ακριβα απο Thomann.

    Αν σου εκανε μια εκπτωσουλα ακομα θα ηαταν μια χαρα.

     

    Δεν ξερω μονο αν χρειαζεσαι ενισχυτη ή καποιο pod στη θεση του για να το συνδεεις στον υπολογιστη και να ακους απο τα monitor σου, ενω θα σου δινει περισσοτερες επιλογες ηχων. θα ειναι αναβαθμισιμο μεσω ιντερνετ αλλα δεν εχει φυσικα αυτονομια (ενισχυση, μεγαφωνα κλπ) ειναι απλα εν καλος προσενιχυτης.

    Επισης υπαρχουν και οι περιπτωσεις των pluggin προενισχυτων (προγραμματα για πισι ουσιστικα)

     

    Αυτες ειναι οι επιλογες σου?

    http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmntx_bk.htm

    http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_30.htm

    http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_razorback_db_cbk.htm

     

    Κοιτα και το pod που σου ελεγα, ακομα και το pocket ειναι αξιολογο, (το εχω χρησιμοποιησει μμεχρι σε δισκογραφια {#emotions_dlg.biggrin})

    Θελει απλα καλη κιθαρα και καλα δαχτυλα.

     


    desertsky72
    25.11.2009, 00:09
    Φίλε Harmonizer την τσέκαρα όντως εκεί την YAMAHA που αναφέρεις, αν και μου φάνηκε κάπως ... άβολη στα πιασιματα της ...τέλος πάντων σε ευχαριστώ όπως και να'χει & stay heavy !!! Aγαπητέ Σπύρο θα την ψάξω σχετικά με τα pod και pluggins γιατί οπωσδήποτε θα χρειαστώ τις δυνατότητες του PC μου καθώς σκέφτομαι αργότερα να επενδυσω και σε επαγγελματική συμβατή κάρτα ήχου. Oσον αφορά τα link που παραθέτεις από το thomann , εκτός από το τρίτο (dean razorback) είναι αυτά που μου παρουσιάστηκαν. Αφού σε ευχαριστήσω ξανά θα ήθελα επίσης να μου προτείνεις από την εμπειρία σου ένα απλό βιβλίο εκμάθησης για αρχάριους σαν και εμένα, καθώς αυτό που έχω ξεκινήσει, είναι μεν γραμμένο από σπουδαίο κιθαρίστα (Γ.Δρόλαπας 1985) αλλά τα στάδια εκμάθησης κλιμακώνονται πολύ γρήγορα και δύσκολα. Θα ήθελα κάτι με περισσότερη επεξήγηση αν δεν σου είναι βέβαια δύσκολο να μου προτεινεις καθώς έχω πάρει πολύ φόρα με τον ενθουσιασμό μου.... :) Οπως και να'χει σε ευχαριστώ και πάλι και αυτή την στιγμή ανοίγω μια μπύρα.....Στην Υγειά μας !!! Stay True & Heavy !!!
    delta66
    25.11.2009, 01:01

    Σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω, καθως δεν εχω βρει ποτε ενα βιβλιο (πχ βιβιλια στυλ μεθοδος κιθαρας) που να μπορει να μαθει μονο με αυτο καποιος να παιζει κιθαρα.

    Για να καταλαβει καποιος αρχαριος τι λενε πρεπει να μαθει να παιζει πρωτα {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Ο μονος τροπος να μαθει καποιος χωρις μαθηματα ειναι

    α) να εχει αντιληψη (ταλεντο το λενε συνηθως)

    β) να εχει "αυτι"

    γ) να εχει θεληση και να μη τα παραταει ευκολα

    δ) να εχει χρονο, για εξασκηση (πρακτικη) και μελετη (πνευματικη)

    ε) να εχει πολυ χρονο, (γιατι χωρις μαθηματα θα χαθει σε μονοπατια και θα πελαγοδρομησει αρκετα μεχρι να βρει το δρομο)

     

    Αφου φορτωσεις θεληση και υπομονη, αρχιζεις το ματι (πχ βιντεο ή φιλους που παιζουν)

    Αφου συνδυασεις το ματι με το αυτι αρχιζεις τη μιμηση.

    Τωρα υπαρχει και το προγραμμα Guitar pro που μεσα απο κομματια σε βοηθαει σε οτι δεν πιανει με τη μια το ματι και το αυτι και καλυπτεις τα κενα.

    Μετα θα βρεις και τα δικα σου προσωπικα γουστα, παιξιματα, ηχο κλπ

     

     


    delta66
    25.11.2009, 01:06

    Ριξε μια ματια στο guitar for dummies σε μορφη google book.

    http://books.google.gr/books?id=jvNSyI6C3hEC&printsec=frontcover&dq=Rock+Guitar+For+Dummies#v=onepage&q=Rock%20Guitar%20For%20Dummies&f=false


    desertsky72
    25.11.2009, 04:33
    OK το έπιασα.....θα προσπαθήσω για το καλύτερο !!! Σας Υπερ-ευχαριστώ
    odis13
    25.11.2009, 22:25

    yo!

     

    Να πεταχτω και εγω? Θα πεταχτω!

     

    Οπως ειπε και ο Σπυρος, αρχικα θα πρεπει να μαθεις να παιζεις και μετα θα ασχοληθεις περισσοτερο με τον ηχο σου. Οι ηχοι που θες να πετυχεις ειναι αρκετα περιπλοκοι οπως θα διαπιστωσεις με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ. Για αρχη λοιπον θα ελεγα να μη σε απασχολησουν τοοοοσο εξειδικευμενα θεματα για να μην κανεις βιαστικες/λανθασμενες αγορες. Τι χρειαζεσαι για αρχη? Μια κιθαρα και εναν ενισχυτη. Μη μπλεξεις με πεταλια ακομα.

     

    Κιθαρα: Οι κιθαρες με σταθερη γεφυρα ειναι συχνα προτιμοτερες οταν παιζουμε σε χαμηλα κουρδισματα. Αφου λοιπον σε ενδιαφερει τετοιο παιξιμο καλο θα ηταν να κινηθεις σε μια τετοιου τυπου κιθαρα. Το μανικι δε θα επρεπε να σε απασχολει περαν της αισθησης που σου αφηνει στο χερι. Κοιτα να παρεις δηλαδη κατι που θα σου ειναι ανετο να κρατας (αν και μπορει να αλλαξουν τα γουστα σου σε αυτο το θεμα μετα απο καιρο, αλλα τι να κανουμε). Απο ηχο θες διπλους μαγνητες, οι κιθαρες που εβαλες βεβαια τετοιους εχουν.

     

    Ενισχυτης: Οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι στο 99,9% η λυση που προσφερει τον καλυτερο ηχο. End of story. Δυστυχως ομως οι περισσοτεροι ενισχυτες στην κατηγορια χρηματων που βρισκεσαι δεν ειναι ιδιαιτερα ευελικτοι και για εναν αρχαριο που θελει να πειραματιστει και να δοκιμασει διαφορους ηχους. Ισως ηταν καλυτερα να κινηθεις σε modelling ενισχυτη με πληθωρα ηχων και εφε, οπως πχ ο Line 6 που ειδες και η σειρα Roland Cube

     

    Για προγραμματα, εκτος απο τα προαναφερθεντα δοκιμασε και το guitar rig. Βαζεις την κιθαρα στο line in του pc και ετοιμος...αν εχει καλη καρτα ηχου και ηχεια μπορεις να βγαλεις πολυ καλο ηχο και κυριως να πειραματιστεις με πασης φυσεως ενισχυτες-πεταλια για να παρεις μια ιδεα.

     

     

    Οτι αλλο θες ρωτα.


    desertsky72
    26.11.2009, 00:15

    {#emotions_dlg.beer}

    Σε ευχαριστώ φίλε Odis13


    6StringsBetterThan4
    28.11.2009, 19:00

    κάτι βασικό είναι να κάνεις ιδιαίτερα με ένα δάσκαλο.

    το να έχεις κάποιον να απευθύνεις ΤΙΣ ερωτήσεις σου (μιλάμε για πολλές ερωτήσεις!) είναι πολύ καλύτερο από το να την γράφεις στο γκούγκλ και να ψάχνεις βιντεάκια (μιλάω εκ πείρας!)

    επίσης ένας δάσκαλος θα επιβλέψει τον τρόπο που παίζεις και ΘΑ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ.

     

     

    Σου έδωσα δύο βασικούς λόγους να πας σε ένα δάσκαλο.