ελληνική μουσική
    248 online   ·  210.899 μέλη

    Blues Brothers!!! Η ταινία...

    fearlessangel
    08.01.2010, 21:53

    Εξαιρετική ταινία, την είδα και κόλλησα. Με τη μουσική, με τα τραγούδια, τους ρυθμούς, τους τυχαίους(;) συμβολισμούς! Ναζί, αστυνομία, ειδικές δυνάμεις, αντίπαλα συγκροτήματα, ολοι στο κατόπι τους κι αυτοί πάντα αλώβητοι και στο τέλος νικητές αν και στη φυλακή. Ξεκαρδιστική σε μερικές σκηνές, απόλυτα απολαυστική σε όλη τη διάρκεια της, και Aretha Franklin να μας θυμίζει τι ήταν το παλιό καλό blues! Μέχρι και μια ολόκληρη εκκλησία βρέθηκε να δονείται στους spiritual ήχους που τραγουδούσαν στις βαμβακοφυτείες, με James Brown να δίνει ρεσιτάλ! Αν δεν είναι η καλύτερη κωμωδία που έχω δει ειναι σίγουρα στις 3 πρώτες. Χωρίς επιφύλαξη, 10/10! Νομίζω ότι ο καθένας μας πρέπει μια φορά τουλάχιστον να τη δει! Απόψεις θέλω, απόψεις

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fearlessangel στις 08-01-2010 21:54 ]


    djmetronomos
    08.01.2010, 22:39

    TRIVIA: Θεωρείται η ταινία στην οποία διαλύθηκαν περισσότερα αυτοκίνητα από οποιαδήποτε άλλη - τουλάχιστον όταν κυκλοφόρησε το 1980... Και κάπου διάβασα ότι στα γυρίσματα καταναλώθηκαν περισσότερα ναρκωτικά από οποιαδήποτε άλλη... Χμμμ, διόλου απίθανο... Μάλιστα, μια μέρα χάθηκε ο Belushi από το σετ και τον βρήκαν ώρες αργότερα, τελείως λιώμα, είχε πάει σ' ένα τυχαίο σπίτι, χτύπησε το κουδούνι, ζήτησε ένα ποτήρι γάλα και μετά κοιμήθηκε στον δερμάτινο καναπέ τους...


    Επίσης, πολλοί από τους "παλιούς" μουσικούς είχαν πρόβλημα στο να τραγουδούν με playback... Έτσι, ο James Brown τραγούδησε ζωντανά πάνω από προηχογραφημένη μουσική, το ίδιο και ο John Lee Hooker, ενώ η σκηνή με το τραγούδι της Aretha Franklin είναι αποτέλεσμα πολλών ωρών μοντάζ, για να καταφέρουν να βρουν τα σημεία όπου τα χείλη της κινούνται σε συγχρονισμό με το προηχογραφημένο τραγούδι...

    Υ.Γ. Ξέρατε ότι ο John Belushi είναι Αλβανός?


    toumba
    09.01.2010, 11:08
    απιστευτη ταινία την πρωτοείδα πιτσιρικάς και κοπηκα στα γέλια μαζι με τον Λαλάκη όλες του Ψάλτη και του Μουστάκα ειναι και αυτη στις αγαπημένες μου υστερόγραφον : ψαξε και βρες και το Blues Brothers 2 ή 3 με το παιδάκι που παίζει τρομπέτα - τρελό γελιο στην τέντα με τους παπάδες και τον σερίφη
    VOICETEACHER
    10.01.2010, 10:54

    Ε ννοειται,οτι ειναι μια απο τιs καλυτερεs κωμωδιεs,γενικα,και με τα Ιερα Τερατα τηs μουσικηs,(Ρευ Τσαρλs,Τζειμs Μπραουν,Αριθα Φρανκλιν,κλπ),παιρνει ακομα πιο πολλουs ποντουs!!!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    Orfeus
    11.01.2010, 09:56

    Ο John Belushi γεννήθηκε το 1949 στο Chicago, και ήταν γιος του Αλβανού μετανάστη Adam Belushi και της Αλβανο-Αμερικανίδας Agnes Samaras (Σαμαρά ίσως;) Το όνομα του πατέρα του την εποχή της μετανάστευσης (1934), ήταν Bellios (Βέλλιος ίσως;)

    Τον Μάρτιο του 1982 ο Belushi, σε ηλικία 33 ετών, βρέθηκε νεκρός στο διαμέρισμά του. Αιτία θανάτου ήταν μια ένεση (μίξη) κοκαίνης με ηρωίνη. Η Kathy Smith (που ήταν φίλη του) ομολόγησε σε μια συνέντευξη στο National Enquirer ότι βρισκόταν με τον Belushi τη νύχτα του θανάτου του και πως ήταν εκείνη που του έκανε τη μοιραία ένεση. Μετά τη δημοσίευση του άρθρου με τίτλο «Σκότωσα το Μπελούσι» τον Ιούνιο του 1982 η Smith συνελήφθη και κατηγορήθηκε για φόνο πρώτου βαθμού. Κατόπιν συμφωνίας η ποινή μετετράπη σε ακούσια ανθρωποκτονία, για την οποία πέρασε 18 μήνες στη φυλακή.

    Στον τάφο του Belushi, η ταφόπλακα γράφει: «Μπορεί να έχω φύγει, αλλά το Rock and Roll εξακολουθεί να ζει». 

    Ο μικρότερός του αδελφός (James Belushi) είναι επίσης ηθοποιός.


    Jazzie
    16.07.2010, 22:58

    Λοιπον ειμαι 15 χρονων και λατερευω αυτην την ταινια που παει να πει οτι ειναι διαχρονικη... Αυτο που με τρελαινει ειναι το αστειρευτο κεφι της το οποιο αναποφευκτα κολλαει και στον θεατη ( με την καλη εννοια ). Ειναι σαν ολοι αυτοι οι μεγαλοι μουσικοι και performers να παιζουν για την πλακα τους σαν μια παρεα φιλων...


    bagos
    17.07.2010, 07:17

    αξεπεραστη η ταινια