ελληνική μουσική
    392 online   ·  210.904 μέλη

    Διαχωρισμός τραγουδιών σε groups και πρόκριση στον τελικό

    mariadim84
    21.01.2010, 14:42

    Καλησπέρα σας,

    Έχω απορία που νομίζω δεν έχει απαντηθεί. Αν κάνω λάθος συγνώμη προκαταβολικά.

    Με αφορμή τα σχόλια σας για τα τραγούδια του 3ου group, που από ότι λέτε έχει τα καλύτερα,  σκεφτόμουν με τι κριτήρια έγινε ο διαχωρισμός των τραγουδιών σε group. Ήταν τυχαία επιλογή;

    Καταλαβαίνω ότι υπάρχει αυτή η ανάγκη για διευκόλυνση της ψηφοφορίας αλλά κάποιο τραγούδι μπορεί να προκριθεί ή όχι ανάλογα με το αν τα υπόλοιπα τραγουδια του group του είναι καλά.

    Γιατί να μπαίνει αυτός ο παράγοντας τύχης στην πρόκριση;

    Εφόσον κάθε μέλος μπορεί να ψηφίσει όσα τραγούδια θέλει και ουσιαστικά κάθε τραγούδι μαζεύει βαθμούς δεν θα ήταν πιο σωστό να γίνεται στο τέλος μια τελική κατάταξη με τα τραγούδια όλων των groups και να προκρίνονται τα 48 πρώτα αντί για τα 8 πρώτα κάθε group;

    Να διευκρινίσω ότι δεν έχω στείλει κάποιο τραγούδι ούτε καν γνωρίζω κάποιον από τους διμιουργούς, απλά προβληματίστηκα.


    cineboy
    21.01.2010, 15:14

    Παράθεση:

    Το μέλος mariadim84 στις 21-01-2010 στις 14:42 έγραψε...

    Καλησπέρα σας,

    Έχω απορία που νομίζω δεν έχει απαντηθεί. Αν κάνω λάθος συγνώμη προκαταβολικά.

    Με αφορμή τα σχόλια σας για τα τραγούδια του 3ου group, που από ότι λέτε έχει τα καλύτερα,  σκεφτόμουν με τι κριτήρια έγινε ο διαχωρισμός των τραγουδιών σε group. Ήταν τυχαία επιλογή;

    Καταλαβαίνω ότι υπάρχει αυτή η ανάγκη για διευκόλυνση της ψηφοφορίας αλλά κάποιο τραγούδι μπορεί να προκριθεί ή όχι ανάλογα με το αν τα υπόλοιπα τραγουδια του group του είναι καλά.

    Γιατί να μπαίνει αυτός ο παράγοντας τύχης στην πρόκριση;

    Εφόσον κάθε μέλος μπορεί να ψηφίσει όσα τραγούδια θέλει και ουσιαστικά κάθε τραγούδι μαζεύει βαθμούς δεν θα ήταν πιο σωστό να γίνεται στο τέλος μια τελική κατάταξη με τα τραγούδια όλων των groups και να προκρίνονται τα 48 πρώτα αντί για τα 8 πρώτα κάθε group;

    Να διευκρινίσω ότι δεν έχω στείλει κάποιο τραγούδι ούτε καν γνωρίζω κάποιον από τους διμιουργούς, απλά προβληματίστηκα.



    Aκριβώς το ίδιο ερώτημα είχα θέσει και εγω εδω πριν λίγες ημέρες και η απάντηση που πήρα ήταν..."απλώς τυχαία". 


    mariadim84
    21.01.2010, 15:25

    Απλά μου φαίνεται λίγο αδικία να προκρίνονται τραγούδια με λιγότερους βαθμούς από άλλα που αποκλείονται ενώ θα μπορούσε άνετα να υπάρχει στο τέλός μια γενική κατάταξη και να προκρίνονται τα 48 πρώτα.


    PARATERISTAS
    21.01.2010, 15:46

    Απο οτι γνωριζω ο διαχωρισμος ηταν εντελως τυχαιος..νομιζω πως ειναι καλο γιατι αν ηταν ολα σε ενα γκρουπ-περιπου 240 τραγουδια δηλαδη σιγουρα καποιο θα ξεφευγε-πολυς ογκος,πολυ κουραστικο να ψηφισεις-ενω ετσι 2 εβδομαδες 40 τραγουδια μπορεις να τα μελετησεις καλυτερα-κι αν εσυ το καταφερνες να τα κουμανταρεις, σιγουρα πολυ δεν θα μπορουσαν θα το θεωρουσαν χρονοβορο και τραγουδια θα ειχαν αδικηθει περισσοτερο απο οτι τωρα που απλα μπορει να ετυχε να πεσουν σε ενα φαινομενικα ισχυρο γκρουπ.Ασε που θεωρω οτι οπως το εκαναν ετσι ψηφιζουν πιο πολλα μελη..το βλεπουν πιο ενεργα..ενω αν επρεπε να ψηφισω εκατονταδες μαζι οκ ας το κανει καποιος αλλος θα ελεγαν πολλοι-εδω 40 και δεν τα καλοθυμομαστε που να θυμαμαι τοσα πολλα...Ετσι πιστευω


    Patzourikos
    21.01.2010, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος mariadim84 στις 21-01-2010 στις 14:42 έγραψε...

    Καλησπέρα σας,

    Έχω απορία που νομίζω δεν έχει απαντηθεί. Αν κάνω λάθος συγνώμη προκαταβολικά.

    Με αφορμή τα σχόλια σας για τα τραγούδια του 3ου group, που από ότι λέτε έχει τα καλύτερα,  σκεφτόμουν με τι κριτήρια έγινε ο διαχωρισμός των τραγουδιών σε group. Ήταν τυχαία επιλογή;

    Καταλαβαίνω ότι υπάρχει αυτή η ανάγκη για διευκόλυνση της ψηφοφορίας αλλά κάποιο τραγούδι μπορεί να προκριθεί ή όχι ανάλογα με το αν τα υπόλοιπα τραγουδια του group του είναι καλά.

    Γιατί να μπαίνει αυτός ο παράγοντας τύχης στην πρόκριση;

    Εφόσον κάθε μέλος μπορεί να ψηφίσει όσα τραγούδια θέλει και ουσιαστικά κάθε τραγούδι μαζεύει βαθμούς δεν θα ήταν πιο σωστό να γίνεται στο τέλος μια τελική κατάταξη με τα τραγούδια όλων των groups και να προκρίνονται τα 48 πρώτα αντί για τα 8 πρώτα κάθε group;

    Να διευκρινίσω ότι δεν έχω στείλει κάποιο τραγούδι ούτε καν γνωρίζω κάποιον από τους διμιουργούς, απλά προβληματίστηκα.



    Ειναι αληθεια πως ειναι αδικο π.χ. το 9ο τραγουδι του ταδε γκρουπ να εχει 195 ψηφους και να μενει εκτος τελικου, ενω το 8ο ενος αλλου γκρουπ με 150 να προκρινεται!Η σειρα των κομματιων ανα γκρουπ εγινε τυχαια και ειναι σωστο αυτο!Ομως για να ειναι πιο σωστη η διαδικασια προκρισης θα πρεπει να παμε σε αλλο τυπο βαθμολογησης!40 τραγουδια εκ των οποιων να ψηφιζουμε τα 10 που μας αρεσουν με συστημα οπως την Eurovision!Ετσι θα εχουμε να κανουμε μονο με το ενεργο γκρουπ και θα ψηφιζαμε με συγκρητικα κριτηρια!Αυτο μου αρεσει περισσοτερο απο το αλλο, αυτο λιγοτερο κλπ!Με τα μεχρι τωρα δεδομενα ενα τραγουδι που ειναι αρκετα χαμηλα παιρνει τα ιδια αστερακια με αυτο που ειναι σχεδον στη μεση!Δινουμε 5 στα 2-3 κορυφαια σε κανα 2 δινουμε 4 και απο κει και περα δεν καταλαβαινεις διαφορά!

    Ειναι βεβαια ωραιο να ψηφιζονται ολα τα τραγουδια και να υπαρχει αγωνια!!!Αλλα περα απο αυτα που ειναι για προκριση μην ξεχναμε πως με αυτο τον τροπο χανουμε λιγο και την αγωνια μας για το νικητηριο τραγουδι!Αφου και στον τελικο θα ψηφισουμε οι ιδιοι τι θα μπορει να αλλαξει δραματικα για να μην νικησει ενα εκ των πρωτων στην βαθμολογια των γκρουπς?


    mariadim84
    21.01.2010, 16:05

    Εγώ πιστευω ότι πολύ σωστά υπάρχουν groups και πολύ σωστά ψηφίζονται όλα τα κομμάτια.

    Αλλά εύκολα θα μπορούσαν να προκρίνονται τα κομμάτια με τους περισσότερους βαθμούς από όλα τα group συνολικά και όχι ανά group.


    KIT_KAT
    21.01.2010, 16:49

    Τότε θα προκρίνονταν τα κομμάτια των γκρουπ όπου ψήφισαν περισσότεροι.

    Είναι σωστό να συγκριθεί ένα κομμάτι από ένα γκρουπ που ψήφισαν 100 άτομα και πήρε 4 αστεράκια από τον καθένα με κάποιο που ψήφισαν 70 άτομα και πήρε επίσης από 4; Αθροιστικά; Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι πχ στα πρώτα γκρουπ ψηφίζει λιγότερος κόσμος (επειδή μετά αυξάνεται το ενδιαφέρον) ή λιγότερος (επειδή μειώνεται). Τότε θα ήταν το πραγματικά άδικο. Cool


    mariadim84
    21.01.2010, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 21-01-2010 στις 16:49 έγραψε...

    Τότε θα προκρίνονταν τα κομμάτια των γκρουπ όπου ψήφισαν περισσότεροι.

    Είναι σωστό να συγκριθεί ένα κομμάτι από ένα γκρουπ που ψήφισαν 100 άτομα και πήρε 4 αστεράκια από τον καθένα με κάποιο που ψήφισαν 70 άτομα και πήρε επίσης από 4; Αθροιστικά; Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι πχ στα πρώτα γκρουπ ψηφίζει λιγότερος κόσμος (επειδή μετά αυξάνεται το ενδιαφέρον) ή λιγότερος (επειδή μειώνεται). Τότε θα ήταν το πραγματικά άδικο. Cool



    Χμμμμμμ ... Σωστό και αυτό... Όντως αδικία.. Θα έπρεπε τότε να βγαίνει ένας μέσος όρος ανά τραγούδι ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων που ψήφισαν στο group του. Smile

    Είναι πολλές οι συμμετοχές και είναι δύσκολο να διασφαλιστεί ότι δεν θα αδικηθεί κανείς αλλά υπάρχουν τρόποι. Wink


    takispag
    21.01.2010, 17:39

    Άποψη μου είναι πως, όσο ατελές κι αν είναι το σύστημα (αν όντως είναι ατελές, κάτι το οποίο δεν πιστεύω ότι συμβαίνει),και όσο κι αν αδικηθούν κάποια τραγούδια λόγω σύγκρισης με το γκρουπ στο οποίο βρίσκονται,  συμβαίνει το εξής :

    Όταν ένα τραγούδι δεν έχει καταφέρει να μπει στην οκτάδα βρισκόμενο σε γκρουπ των 35-40, σημαίνει ότι φτάνοντας στον τελικό (όπου θα παίξουν τα κορυφαία του κάθε γκρουπ) δεν θα είχε ούτως ή άλλως  καμια τύχη. Και το ίδιο μάλλον θα συμβεί και σε κάποια που έχουν βγει έβδομα ή όγδοα.

     Επίσης, η λογική μου λέει ότι αν σε ένα γκρουπ έχεις 2-3 πολύ καλά τραγούδια, εκ των πραγμάτων τα 7α - 8α θα πάρουν λιγότερους ψήφους απ'ότι αυτά που βρίσκονται σε ''μέτριο'' γκρουπ. Έχει να κάνει με τον ''αντίπαλο'' που βρίσκεις απέναντι σου.Οπότε θα ήταν μεγάλη αδικία ο 8ος ενός ''δυνατού'' γκρουπ να μην προκριθεί επειδή ο 9ος ενός ''μέτριου'' γκρουπ έχει πάρει περισσότερους βαθμους.

    Νομίζω πως καλά πάει έτσι η  διαδικασία, και έχουμε να ακούμε τραγουδάκια.


    jorge
    22.01.2010, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mariadim84 στις 21-01-2010 στις 14:42 έγραψε...

     

    Εφόσον κάθε μέλος μπορεί να ψηφίσει όσα τραγούδια θέλει και ουσιαστικά κάθε τραγούδι μαζεύει βαθμούς δεν θα ήταν πιο σωστό να γίνεται στο τέλος μια τελική κατάταξη με τα τραγούδια όλων των groups και να προκρίνονται τα 48 πρώτα αντί για τα 8 πρώτα κάθε group;

     

    Το παραπάνω μελετήθηκε αρκετά, όμως το απορρίψαμε για τον εξής απλούστατο λόγο:

    Αν ένα γκρουπ τύχει να πέσει μέσα σε τίποτα γιορτές, τριήμερα, Καθαρή Δευτέρα, Καρναβάλι κλπ, τότε εκ των πραγμάτων θα το ψηφίσουν λιγότεροι άνθρωποι.

    Για να μπορείς να βάζεις όλα τα τραγούδια στο ίδιο καζάνι (γιατί αυτό προτείνεις), θα πρέπει κάθε τραγούδι να το εκθέσεις στον ίδιο αριθμό ψηφοφόρων. Δεν γίνεται το τραγούδι που πέφτει μέσα στο τριήμερο να το ακουσουν 200 άνθρωποι, ενώ το άλλο 300. Θα πάρει λιγότερους πόντους, όπως και όλα τα τραγούδια του συγκεκριμένου γκρουπ.

    Γι' αυτό και σπάσαμε τα τραγούδια σε γκρουπ, ώστε όλα τα τραγούδια του γκρουπ να έχουν ίδιες συνθήκες συναγωνισμού.

    Σαφώς το 9ο τραγούδι ενός "καλού" γκρουπ μπορεί να είναι καλύτερο από τα πρώτα 8 κάποιου "κακού".

    Αλλά that's life :)