ελληνική μουσική
    257 online   ·  210.899 μέλη

    Πως μπορώ να προσεγγίσω έναν γνωστό καλλιτέχνη;

    lacrima-t
    27.03.2010, 03:07

    Χαίρεται!Θα ήθελα κάποιος να με συμβουλέψει σχετικά με το πώς θα μπορούσα να προσεγγίσω ένα γνωστό καλλιτέχνη (π.χ. Γαλάνη) για να του δώσω στίχους μου,δεδομένου ότι δεν έχω κανένα μέσο στο μουσικό χώρο και είμαι μόλις 19!Και πώς θα μπορούσα να εξασφαλίσω τους στίχους μου?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 27-03-2010 13:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-03-2010 23:07 ]


    periigitis
    28.03.2010, 04:38

    1. Ψάξε να δεις αν διατηρεί ιστοσελίδα. Εκεί πολύ πιθανόν να έχει email επικοινωνίας. Στείλε τα στο email.

    2. Στείλε τα με courier στη διεύθυνση του μαγαζιού που εμφανίζεται. Αν δεν εμφανίζεται κάπου βρες με ποια δισκογραφική εταιρία συνεργάζεται και κάνε το ίδιο π.χ.

    Υπ όψιν κ. Δήμητρας Γαλάνη

    ΟΝΟΜΑ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ή ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΉΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ κλπ

    Σε κάθε περίπτωση μη ξεχάσεις να στείλεις και μια συνοδευτική επιστολή που θα έχει το τηλέφωνό σου, το email σου κλπ. Αν μπορείς να γράψεις και δυό λόγια για ποιό λόγο επέλεξες να τα στείλεις στον συγκεκριμμένο καλλιτέχνη καλά θα ήταν.

    Σε κάθε περίπτωση ακόμη κι αν ενδιαφέρεται μπορεί ν' αργήσει πολύ να απαντήσει. Πάρα πολύ μερικές φορές.   

    Όσο για την κατοχύρωση, ένας εύκολος και φτηνός τρόπος είναι να στείλεις ταχυδρομικά στον εαυτό σου ένα σφραγισμένο φάκελο με τους στίχους και να τον κρατήσεις κλειστό. Να τον κλείσεις έτσι που να μη μπορεί να ισχυριστεί κάποιος στο μέλλον ότι έχει παραβιαστεί. Πήγαινέ τον αυτοπροσώπως στο ταχυδρομείο και ζήτα να σου βάλουν σφραγίδα με ημερομηνία εκεί που έχει σφραγισθεί.

    Ένας άλλος πιό ασφαλής αλλά και πιο ακριβός τρόπος είναι να τα πας σε συμβολαιογράφο.

    Να ξέρεις πάντως ότι 100% ασφάλεια δεν υπάρχει. Μπορεί να μην σου "κλέψουν" ολόκληρο το τραγούδι αλλά κάποιους ευρηματικούς στίχους και να τους αλλάξουν λίγο ή ακόμη και την κεντρική ιδέα του τραγουδιού.  Σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι δικοί σου.

    Πάντως αν τους στείλεις σε κάποιο καλλιτέχνη μου του γράψεις εκείνο το "οι στίχοι είναι κατοχυρωμένοι κλπ". Θα χτυπήσει άσχημα.

    Καλή τύχη!


    kwstasagas
    29.03.2010, 14:22

    Εγώ πάντως ένα μόνο μπορώ να συμβουλέψω : όσο πιο πολύ προχωρήσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, με τις δικές σου δυνάμεις, όποιες κι αν είναι αυτές, χωρίς να προσεγγίσεις κανέναν επώνυμο ζητώντας του οποιανδήποτε βοήθεια ... τόσο το καλύτερο θα είναι για σένα !!!

    Αν, όμως, θέλεις, πράγματι, να προσεγγίσεις κάποιον ... αντί να έρθεις σε επαφή με κάποιον επώνυμο είναι χίλιες φορές καλύτερα να έρθεις σε επαφή με κάποιον που θα σου πει 4 - 5 πράγματα για τους στίχους που γράφεις και, συνεπώς, ενδέχεται να σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος. Π.χ. με κάποιον άνθρωπο [γνωστός, συγγενής, κάποιος "φωτισμένος" καθηγητής που 'χες στο σχολείο κλ΄π] που έχει διαβάσει πολλή ποίηση στη ζωή του .... με κάποιον άνθρωπο πραγματικά καλλιεργημένο και διαβασμένο, που ενδέχεται να σού πει "εδώ αυτός ο στίχος θέλει βελτίωση", "εδώ βλέπω παρατονισμό", "εδώ το μέτρο δεν στέκει καλά" κλπ κλπ .....  

     


    delta66
    31.03.2010, 04:01

    Θα πας σε μια παρασταση της και στο τελος θα πας στα καμαρινια, θα ζητησεις αυτογραφο, θα βγεις φωτογραφια και μετα θα πασαρεις το φακελο με τη φραση, "θα ημουν ευτυχης αν ριχνατε μια ματια στα στιχακια μου"

    Καλη τυχη.


    giorth
    31.03.2010, 17:05

    Ο Φοίβος Δεληβοριάς είχε προσεγγίσει κάποτε τον Μάνο Χατζιδάκι και του είπε:

    "Κύριε Μάνο καλησπέρα σας. Με λένε Φοίβο Δεληβοριά και είμαι συνάδελφος σας"

    Το αποτέλεσμα ήταν "η παρέλαση".

     

    Θάρρος ,θράσος και αναίδεια my friend. Να το πως.


    astyx
    02.04.2010, 07:07

    Πέραν της θεμιτής ανάγκης για αξιολόγηση/επιβεβαίωση από κάποιον δόκιμο καλλιτέχνη, για ποιο λόγο να απευθυνθείτε σε άτομα από τα οποία σας χωρίζουν σχεδόν τέσσερις δεκαετίες; Είναι πλέον αξιοσημείωτος ο αριθμός ιστοσελίδων, ιστολογίων κτλ όπου πλήθος νέοι δημιουργοί συνάγονται με διαγωνισμούς, οργάνωση συναυλιών, ηχογραφήσεις, αλληλοϋποστήριξη, κριτική αποτίμηση κοκ. Π.χ. μπορείτε να ξεκινήσετε από το ΜΗ. :)


    reteos
    02.04.2010, 17:12
    Πολύ σωστή η συμβουλή του αγαπητού μέλους astyx Είμαι κι εγώ της ίδιας άποψης . Και πέραν αυτού έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες ανταποκρίσεως . Γιατί δεν δοκιμάζεις ;