ελληνική μουσική
    259 online   ·  210.899 μέλη

    Το ''ραντεβού'' στον Παύλο Σιδηρόπουλο

    musichell
    28.07.2010, 11:17
    Το ''ραντεβού'' στον Παύλο Σιδηρόπουλο

    Tue, 27/07/2010 - 22:36 — Mediasoup

    Του Μανώλη Νταλούκα

    Ο Παύλος Σιδηρόπουλος γεννήθηκε σαν σήμερα 27 Ιουλίου πριν από 62 χρόνια.  Ο τάφος του βρίσκεται στον Κόκκινο Μύλο. Στις 6 Δεκεμβρίου, επέτειο του θανάτου του και στις 27 Ιουλίου, επέτειο της γέννησής του, διάφορες παρέες από όλα τα μέρη της Ελλάδας προσέρχονται εκεί για να τιμήσουν τη μνήμη του.

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Σύνθημα γραμμένο με μαρκαδόρο

    Οι παρέες κάθονται για ώρα,  στα μνήματα γύρω από τον τάφο του Παύλου. Οι νεαρότεροι ακούνε  ιστορίες που διηγούνται οι μεγαλύτεροι που τον γνώρισαν. Μερικοί αρχίζουν τραγούδια. Άλλοι γράφουν ποιήματα σε χαρτιά και τα  αφήνουν εκεί σαν αναθήματα, ή γράφουν στις πλάκες του τάφου μηνύματα που είναι σίγουροι ότι θα τα διαβάσει εκείνος.

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Διπλή φωτογραφία

    Κάτι που μου έκανε εντύπωση όταν πήγα, ήταν ότι μια κοπέλα είχε τοποθετήσει μπουκάλια με ποτά πάνω στον τάφο. Ουίσκι, κονιάκ και ούζο. Είχε ακόμη ξηρούς καρπούς. Η κοπέλα μου είπε ότι όταν πέθανε ο Παύλος,  έκανε τάμα να έρχεται εδώ δύο φορές τον χρόνο και να φέρνει τα ποτά για τους προσκυνητές. «Να έχουν να πιουν ένα ποτό στην μνήμη του….» είπε. Μου έδωσε ένα πλαστικό ποτήρι και ήπια κονιάκ. Γύρω μου, οι νεαροί τραγουδούσαν το τραγούδι…

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Μήνυμα στα μάρμαρα_Διπλή φωτογραφία

    Και τώρα φίλοι μου είναι αργά
    Μια καληνύχτα στη μαμά
    Και λίγη στάχτη στα μαλλιά
    Καιρός να πούμε αντίο…

    Μία κοπελίτσα γύρω στα δεκαέξι, προφανώς Emo άφηνε ένα τριαντάφυλλο στον τάφο. «Κι εσύ; ….» την ρώτησα «νόμιζα ότι οι Emo δεν ξέρουν τον Παύλο». Χαμογέλασε και άφησε το λουλούδι, συνεχίζοντας με τους άλλους το τραγούδι.

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Νέοι που παρευρέθηκαν

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Emo kopέλα που κρατά ένα λουλούδι

    Πάνω στον τάφο υπάρχει η χάλκινη προτομή του Παυλάκη. Έχει απόκοσμη έκφραση. Πρόσεξα ότι κάποιος άφηνε ένα μικρό κάδρο που μέσα είχε μια φωτογραφία του Παύλου, μια ζωγραφισμένη κιθάρα και ένα μικρό αληθινό πέταλο. «Το πέταλο;…» τον ρώτησα. «Για να του πάνε καλά όλα εκεί πάνω…» απάντησε.

    Κάποιος άλλος σφήνωνε ένα γράμμα σε μια σχισμάδα του τάφου.
    Έβγαλα φωτογραφίες και έφυγα.

    Ο τάφος του Παύλου Σιδηρόπουλου_Γράμμα

    Ο Παύλος είναι ένας δικός τους άγιος και αυτό που παρακολούθησα ήταν μορφή μιας παράξενης ίσως λατρείας για τον Παύλο, τον πρίγκιπά τους,  που έφυγε πρόωρα. Που άφησε όμως πολλά ποιήματα και τραγούδια. Και που όλα μιλούν για τους ευαίσθητους, τους απελπισμένους τους παράξενους και τους μόνους. Αιωνία η μνήμη σου Παύλο.

     

    (Οι φωτογραφίες είναι από το αρχείο του Μανώλη Νταλούκα)


    tweety07
    28.07.2010, 11:51

    {#emotions_dlg.crying} πολυ καλο cat!!

    δεν θα τον ξεχασουμε ποτε!!!{#emotions_dlg.sad}


    Kristalo
    28.07.2010, 19:12

    Άς ειναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει!!!!

    Ο Παύλος Σιδηρόπουλος θα είναι πάντα ζωντανός για αυτούς που κρατούν την προσωπικότητα και τα τραγούδια του σαν ιδανικά στην ζωή τους!!!

    ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ!!!!!!!


    SouLRocK
    29.07.2010, 02:00

    Ωραίο το βιβλίο του Νταλούκα. Τι θέλει το emo στο Σιδηρόπουλο??? η κουλτούρα των emo δεν είχε ΚΑΜΙΑ σχέση με το Σιδηρόπουλο και τη μουσική του... τώρα για τον "Παυλάρα" δε χρειάζεται να πούμε τίποτα. μόνο που τόσα χρόνια μετά είναι ακόμη ο Νο.1 Ροκ Ελληνας καλλιτέχνης και θεωρείται πατέρας της διάδοσης του ελληνόφωνου ροκ τα λέει όλα!

    {#emotions_dlg.beer}


    TheDarkSideOfTheMoon
    29.07.2010, 16:04

    Πολύ ενδιαφέρον!Δεν είχα ιδέα ότι γινόταν κάτι τέτοιο.Θα ήθελα κι εγώ να επισκεφτώ τον τάφο του κάποια στιγμή.

    Τώρα το να τοποθετείς μπουκάλια με ποτά πάνω σε τάφο μου φαίνεται κάπως γελοίο,όπως και το τάμα της κοπέλας,αλλά τι να πει κανείς...