ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.907 μέλη

    Σπουδές στη Σύνθεση: Χρειάζεται να ξέρω πιάνο;

    papagiritis
    26.04.2011, 22:20

    Για σας είμαι 18 χρονών και θέλω να σπουδάσω σύνθεση .Ξερετε αρμονία , αντίστιξη , φούγκα αλλα απο οτι είδα θελει  πιανο κατωτερά . Εγώ δεν ξέρω πιάνο τι πρέπει να κάνω να μάθω πιάνο ή γίνεται και αλλιώς.?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-04-2011 23:44 ]


    marilloumajore
    27.04.2011, 09:03

    Γινονται μαθήματα υποχρεωτικού πιάνου στο ειδικο αρμονίας. Ωστόσο το επίπεδο δεν είναι πραγματικής κατωτέρας. Ίσως λοιπόν να σκεφτείς την πιθανότητα να κάνεις λίγα χρόνια μαθήματα πιάνου, ώστε στην αντίστιξη και στη φούγκα να μπορείς να παίζεις και να ακούς αυτά που θα γράφεις.

    Παρ'ολα αυτά, μιλάω σαν πιανίστα, και θα ήταν ενδιαφερουσα η γνώμη κάποιου που πήρε φούγκα ενώ παίζει  πχ όμποε.....


    dimarasjim
    27.04.2011, 11:17
    Νομίζω για σύνθεση πρέπει να ξέρεις αρκετά καλό πιάνο (παραπάνω απο κατωτέρα).
    papagiritis
    27.04.2011, 15:38

    Ευχαριστώ για τις πληροφοριες εγω ειμαι απο κρητη και ξερω να παιζω λυρα. σπουδαζω στην αθηνα αλλα θελω να κανω ανωτερα θεωρητικα και σκεφτομαι να παω στο ελληνικο ωδειο αθηνων αλλα για την αρμονια χρειαζεται και κατωτερα στο πιανο. τι να κανω . εχετε να μου προτεινετε κανα αλλο ωδειο που να μην χρειαζεται πιανο.


    marilloumajore
    28.04.2011, 09:21

    Αν βρείς κάποιο ωδείο που δεν κάνει πιανο, ΜΗ πας.... εινια υποχρεωτικο απο το νόμο για το πτυχίο αρμονίας το πιάνο. Και απο τη στιγμή που θες να σπουδάσεις συνθεση δεν πρέπει να προσπαθήσεις να το αποφύγεις. Κάθε άλλο. Θα το χρειαστείς! εχεις πολύ χρόνο μπροστά σου, μην ανησυχείς....


    papagiritis
    28.04.2011, 11:21

    Ευχαριστω και παλι. Αλλα μου ειπαν οτι για να παρεις τι κατωτερα στο πιανο χρειαζεται 3 χρονια και η αρμονια αλλα 3 χρονια. Για αυτο σκεςφτομουν αν γινεται να τα κανω ταυτοχρονα για να μην χασω χρονο. Ξερεις καλυτερα 3 χρονια παρα 6.


    marilloumajore
    28.04.2011, 18:03

    εννοειται ταυτοχρονα....


    papagiritis
    28.04.2011, 20:09

    Ευχαριστω.Συγνωμη που σε κουραζω ή αν σου φαινονται γελιες οι ερωτησεις μου αλλα ειμαι τελειως ασχετος.Αλλα για να να μπω στην αρμονια πρεπει να δωσω θεωρια 3 και σολφεζ 3 . Αυτα που θα τα διδακτω στο ωδειο η απο καποιο βιβλιο?.


    music4u
    29.04.2011, 22:37

    Προετοιμάζεσαι και δίνεις κατάταξη για ειδικό αρμονίας (3 έτη διάρκεια) τον Οκτόβριο. Αν έχεις διδαχθεί 3 θεωρίες+ 3 σολφέζ με 1-2 μήνες με καθηγητή προετοιμασία είσαι έτοιμος για κατάταξη. Αν δεν ξέρεις μπορείς ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΣΕ ένα χρόνο να τα ολοκληρώσεις και να δώσεις κατάταξη.

    Το μεγαλύτερο "πρόβλημα" είναι το πιάνο που για το πτυχίο πρέπει να είσαι σε επίπεδο Α΄μέσης. Βιβλίο υπάρχει για τις θεωρίες να διαβάσεις αλλά και πάλι ένας καθηγητής θα χρειαστεί, όμως το σολφέζ; μόνος σου πως;

    Σου στέλνω προσωπικό μύνημα με λύσεις ωδείο και χρήματα


    popize
    13.05.2011, 22:30

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΠΙΑΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΝ.

    ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ: 1) ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΡΜΟΝΙΑΣ 2) ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΞΗΣ 3) ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΓΗΣ-ΦΟΥΓΚΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ. ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΩΔΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ. ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ E MAIL M ptsakali@hotmail.gr>

    papagiritis
    15.05.2011, 18:13

    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας . Κάτι ακόμα είμαι φοιτητής και μένω εστία ένα άλλο πρόβλημα λοιπον είναι πως θα κάνω εξάσκηση στο πίανο αν παρω κάποιο αρμόνιο καταφέρνω κάτι. και τέλος αν σταμάτησω στην φουγκα μπορώ να συνθέσω?


    popize
    15.05.2011, 19:51

    ΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΦΟΥΓΚΑΣ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΟΠΟΥ Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ . ΤΟ ΑΡΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΙΑΝΟ , ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ . ΤΟ ΑΡΜΟΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΠΟΛΘ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΜΟΝΙΟ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΚΛΑΒΙΝΟΝΑ - ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΙΑΝΟ ΟΠΟΥ ΜΕ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΝΑΚΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ. ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ!


    papagiritis
    15.05.2011, 22:50

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΣΥ ΠΙΟ ΩΔΕΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ? ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΠΙΑΝΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ?