ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.905 μέλη

    Προβλημα συνδεσμολογιας με midi Keyboard akai synthstation ipad 49

    MarkosVII
    01.03.2014, 18:55

    Αγαπητοι φίλοι


    Ειμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φωτα σας και την βοηθειά σσς στα παρακατω για να δω μπας και κανω εγω καμια σαχλαμαρα !

    Εχω τα ηχεια της M-AUDIO AV 40  και θέλω να συνδεσω το midi Keyboard Akai synthstation ipad 49 σε αυτα. Ελα ντε που ακουω ηχο μονο απο τα ακουστικα . Μηπως απο την εισοδο των ακουστικων του Keyboard να παω να συνδεσω στο audio in port των ηχείων ?

    Μεχρι τωρα εκανα το παρακάτω: Αφου συνδεσα το ipad στο Keyboard εβαλα 2 βυσματα καρφια στο midi οπου εχει εισοδους για ηχεια και απο εκει τα πηγα στα ηχεια , αλλα δεν επαιζαν. Καποια στιγμη βγαζοντας ενα απο τα βυσματα στο midi ακουσα ενα θορυβο τζζζζ.

    Μηπως χρειαζομαι εξωτερικη καρτα ηχου ?

    Το συστημα δεν το εχω περασει μεσω υπολογιστη


    Τι κανω λάθος ? 

    Σας ευχαριστω για τη βοήθεια εκ των προτερων !


    MarkosVII
    02.03.2014, 10:12
    Σε ευχαρισρτω πολυ για την βοηθεια σου, Θα ψαξω να δω τι γινεται . Σημειωση οτι οταν θελω να συνδεσω απ ευθειας το ipad με τα ηχεια βαζω ενα καλωδιο με μικρο καρφι στην εισοδο των ακουστικων του pad και το αλλο καρφι στην εισοδο του audio in των ηχειων και παιζουν μια χαρα, Μηπως να κανω το ιδιο με το Keyboard ?δηλαδη εφοσον το pad παει πανω στο κKeybord να συνδεσω το καλωδιο στην εισοδο των ακουστικων του keayboard και η αλλη ακρη στο audio in των ηχειων. Μπας και ειναι αυτο ? Διαφορετικα τι λαθος μπορει να εχω κανει στο Keyboard ? Η ενταση ειναι μια χαρα στο Keyboard ανοιχτη το ιδιο και στα ηχεια .
    MarkosVII
    02.03.2014, 12:17
    Τελικα ηταν πιο απλο . Ειχε γινει το εξεις: Δεν εκανε καλη επαφη το ipad και κατα δευτερον συνδεσα καλωδιο trs αυτο του ipad στην εισοδο των ακουστικων του Keyboard και τα πηγα στο audio in των ηχειων και ολα οκ. Ευχαριστω παντως για τον χρονο σου και που ασχοληθηκες με το προβλημα μου. Ελπιζω με καποιον τροπο καποια στιγμη να βοηθησω σε κατι αλλο !