ελληνική μουσική
    475 online   ·  210.908 μέλη

    Αναζήτηση κιθάρας

    Botann
    28.06.2014, 20:18

    Kalispera sas exo 2 klassikes kithares kai arxisa apo autes edo kai 2 xronia na pezo.Auto p thelo tora ine mia klassiki gia na pezo ta tragoudia mou me pio oreo ixo alla den ksero polles markes kai xaraktiristika gia akoustikes p.x an paro mia me simpages ksilo tha exei mono oraio hxo? thelo mia kithara gia ta metra mou peite mou merikes leptomereies h dikste m markes kitharon {#emotions_dlg.crying}><

    {#emotions_dlg.excl}  Γράψε ελληνικά, όχι greeklish

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 29-06-2014 02:47 ]


    arkas50
    28.06.2014, 22:20
    τα μετρα σου δεν μας τα ειπες!!!
    JULIOS
    30.06.2014, 16:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Botann στις 28.06.2014, 20:18 έγραψε...

    Kalispera sas exo 2 klassikes kithares kai arxisa apo autes edo kai 2 xronia na pezo.Auto p thelo tora ine mia klassiki gia na pezo ta tragoudia mou me pio oreo ixo alla den ksero polles markes kai xaraktiristika gia akoustikes p.x an paro mia me simpages ksilo tha exei mono oraio hxo? thelo mia kithara gia ta metra mou peite mou merikes leptomereies h dikste m markes kitharon {#emotions_dlg.crying}><

    {#emotions_dlg.excl}  Γράψε ελληνικά, όχι greeklish

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 29-06-2014 02:47 ]



    Αυτο που γραφεις δεν εχει κ πολυ νοημα.

    Τι κιθαρα ψαχνεις?

    Κλασσική?ακουστική?

    Τι εννοεις με "πιο ωραιο ηχο"?

    Γραψε στα ελληνικα κ με καθαρο τροπο τι θες για να σε βοηθησει καποιο μελος του φορουμ.


    Botann
    30.06.2014, 23:36
    Γεια σου Julios ψαχνω μια ακουστικη κιθαρα γιατι δεν εχω που να πεζει τραγουδια τυπου μαχαιριτσα,παπακωνσταντινου κλπ αλλα να ακουγονται ωραια να βγενει ωραια η μελωδια. Επισης εχω ακουσει πως αν η κιθαρα εχει χονδρο ξυλο στην πλατη ακουγεται πιο καθαρα ο ηχος, αληθευει? Θελω να μου πειτε μερικες μαρκες για ακουστικες κιθαρες η να μου πειτε χαρακτηριστικα για να αγορασω.
    JULIOS
    01.07.2014, 00:58

    Γνωμη μου ειναι πως μια κλασική κιθαρα εχει καλυτερο ηχο απο μια ακουστική.Να φανταστεις εγω οτι ακουστικές ειχα (πλην μιας 12χορδης που την κρατησα λογω vintage φασης μιας κ ειναι αρκετων χρονων οργανο) τις εχω δωσει ολες κ οταν αποφασιζω να αφησω στην ακρη τις ηλεκτρικες κ να παιξω ακουστικά πιανω την 30χρονη κλασική μου που εχει ηχο λουκουμι.

    Απο κει και περα οπως στις κλασικες ετσι κ στις ακουστικές ο ηχος εξαρταται απο την κατασκευη κ την ποιοτητα του ξυλου.

    Πες μας ποσα υπολογιζεις να ξοδεψεις για να σε βοηθησουν τα μελη του φορουμ (κ εγω εφοσον μπορω) στο να επιλεξεις την καλυτερη σε σχεση παντα με το "κλασμα" αποδοση/τιμη.Καταλαβαινεις πως αυτο ειναι ενα βασικο στοιχειο που πρεπει να γνωριζουμε πριν σου προτεινουμε τι οργανα να δοκιμασεις (βασικο και αυτο) πριν κανεις την οποια επιλογη.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 01-07-2014 01:00 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 01-07-2014 01:03 ]