ελληνική μουσική
    497 online   ·  210.908 μέλη

    Latency του line-in στο Cubase

    wingboots
    19.11.2005, 17:02
    Παιδες,

    Πως μπορώ να μειώσω το latency στο line-in, όταν χρησιμοποιώ Cubase? Φορτώνω το ROCK AMP LEGEND, για να βάλω καμιά καλή παραμόρφωση, αλλά όταν παίζω, υπάρχει καθυστέρηση. Αυτό εν τω μεταξύ δε γίνεται μόνο σε αυτο στο "insert", αλλα και σε οποιοδήποτε άλλο. Έβαλα και τουσ ASIO drivers, αλλά παπάρια. Καμιά λύση;
    ageras
    19.11.2005, 17:09
    εξαρτάται από την κάρτα σου.Τι κάρτα έχεις?

    wingboots
    19.11.2005, 17:20
    Θα σε γελάσω. Χεχεχε. Βασικά τώρα έχω μία onboard η οποία, αν και *αμάει στο 5.1 surround, μου κάνει νάζια όταν ηχογραφώ. Είναι σα να κάνει από μόνη της fade in και fade out, χωρίς να αφήνει να "περνάει" συνεχής ήχος(κατάλαβες;;). Εν πάση περιπτώση, εξηγησέ μου πως η κάρτα ήχου παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Τι πρέπει να έχει μια κάρτα ήχου για να εξαλείψει αυτό το πρόβλημα; Έχεις κάποια καλή κάρτα ήχου να μου προτίνεις, με την οποία θα μείνω ΥΠΕΡευχαριστημένος;
    ageras
    19.11.2005, 17:26
    Αν θες να γράφεις μουσική χωρίς καθυστερήσεις και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα καλές κάρτες έχει η m-audio.Ξεκινούν από 130 ευρώ.Εγώ προσωπικά έχω την m-audio mobile pre και είμαι υπέρ ευχαριστιμένος.Επίσης σημαντικό ρόλο στο latency μπορεί να παίξει η μνήμη καθώς και ο επεξεργαστής του υπολογιστή σου.
    Για περισσότερες πληροφορίς για την κάρτα αλλά και γενικώς περί μουσικού software θα σου συστήσω μια σελίδα που αγοράζω προιόντα.
    Για να μπεις σ'αυτη την σελίδα πάτησε εδώ
    wingboots
    19.11.2005, 17:35
    Να σε ρωτησω κατι άλλο. Ποια τα συν και τα πλην μια κάρτας ήχου USB και μιας PCI? Τι σου προσφέρει παραπάνω η USB;
    ageras
    19.11.2005, 17:40
    δεν έχουν καμμία ιδιαίτερη διαφορά.Απλά προσωπικά με βολέυει η usb γιατί έχω την κάρτα πάνω στο γραφείο μου και δεν χρειάζεται να κάνω τον τιραμόλα για να αλλάξω συνδέσεις εντάσεις και τα λοιπά.Από την άλλη και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν πολύ καλές κάρτες!!Οι καλύτερες είναι pci αλλά είναι πολύ ακριβές και πολύπλοκες οπότε δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητες για home studio
    challenger_4
    02.03.2006, 21:57
    Έχω μια καημένη creative Live! και είχα input latency 330ms!!! με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ηχογραφώ, ακούγοντας άλλα tracks...

    Πρόσφατα όμως εγκατέστησα τους ASIO drivers "ASIO4all" και είμαι ευτυχισμένος. Μόνο 14ms latency! Σχεδόν μηδενικό δλδ. Όποιος τους θέλει, ας μου δώσει το mail του, να τους στείλω.
    IceBabe
    10.03.2006, 19:48


    το asio4all δίνει λύση στο latency προβλημα, είναι μεγέθους μόλις 84ΚΒ, είναι δωρεάν από το www.asio4all.com ,περιλαμβάνει ακόμα και manual με τον installer.

    το δοκίμασα σε Acid Pro5, FL Studio 5 και Premiere Pro, σε laptop με on-board AC97 και WDM drivers με τεράστιο latency, με εκπληκτικά αποτελέσματα.




    --There's more to life than books you know, but not much more -Morrissey