ελληνική μουσική
    259 online   ·  210.899 μέλη

    Φωτεινή - Μια νέα μεγάλη φωνή!

    ISOBITHS
    14.02.2006, 13:51
    Φωνή απίστευτης έκτασης με άπειρες δυνατότητες τόσο στη φύση της όσο και στην προσαρμογή της στα διάφορα είδη. Αν προσθέσεις και τη μοναδική της σκηνική της παρουσία και την εμφάνιση της έχεις μια σταρ. Ακόμη διερωτούμαι πως δεν της έδωσαν το χώρο που της αξίζει. Μιλώ για τη Φωτεινη που γνωρίσαμε όλοι μέσα από το Fame Story 1. Μετά από την αναζήτησή της σαν R&B τραγουδίστρια κυκλοφορεί ένα cd single με τη Family με 2 αξιόλογα κομμάτια και την πολύ καλή διασκευή του Μπαλαμός. Η απόπειρα αυτή όμως δε γνωρίζει την ανάλογη επιτυχία αφού δε φτάνει ποτε στο ευρύ κοινό. Στη συνέχεια συμμετέχει στο album του ΤΑΡΑΞΙΑ με το "Πεφτει η Νύχτα". Τελευταία της συνεργασία με τον Bo στο cd του οποίου ερμηνεύει το πολύ καλό "Χαμένα Όνειρα".

    Προσωπικά την κατατάσσω σε μια ξεχωριστή κατηγορία καλλιτεχνών. Το στυλ της είναι κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα όπως ήταν και της Βίσσης όταν ξεκινούσε. Στην ίδια κατηγορία κατατάσσω την Αννέτ και τη Μαρλαίν από τις Hi-5. Στο χώρο του εμπορικού τραγουδιού είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα που ξεφεύγει από το τσιφτετελοειδές και ποτέ πρωτότυπο τραγούδι που εδώ και καιρό κορέστηκε (βλέπε Χρύσπα, Αποστολία Ζώη κ.λ.π.). Γιατί αν εξαιρέσεις την Έλενα Παπαρίζου που κι αυτή έχει κάτι το μοναδικό τι μας μένει;;

    Ποια η δική σας γνώμη??
    buddy
    14.02.2006, 14:03
    Δεν λέω καλή η φωνή της κοπέλας, αν και δεν είμαι fan αυτού του είδους μουσικής....Το Παλαμός όμως για να λέμε την αλήθεια το δολοφόνησε. Την έχω δει να το "εκτελεί" live και οι κριτικές που πήρε από τους παρευρισκόμενους σε αυτή την τηλεοπτική εκπομπη ήταν πολύ αρνητικές.

    Αυτή είναι η γνώμη μου..
    antonLOrd
    14.02.2006, 14:18
    Τι να την κάνεις την φωνή αν τραγουδάς σκουπίδια...??? Θα καταλήξει εκεί που καταλήγουν όλοι του είδους.. Έχει σκηνική παρουσία τρομερή και φοβερή φωνή όταν την βραχνάζει... Σε κάποια ροκ σκηνή ίσως να μου άρεσε...
    ISOBITHS
    14.02.2006, 14:25
    Προσωπικά μου αρέσει η διασκευή του Μπαλαμός των Goin' Through.Μπορείτε να την ακούσετε ηχογραφημένη με το ραπαρισμα τους. Πάντως ο Διονύσης Τσακνής έμεινε ευχαριστημένος με τη διασκευή του κομματιού του.
    KIT_KAT
    14.02.2006, 14:32
    Quote:

    Το μέλος ISOBITHS στις 14-02-2006 στις 13:51 έγραψε:

    αν εξαιρέσεις την Έλενα Παπαρίζου που κι αυτή έχει κάτι το μοναδικό




    Διαφωνώ Τι διαφορετικό έχει; Ίδια μ' όλες τις άλλες μου φαίνεται.
    ISOBITHS
    14.02.2006, 16:11
    Από πλευράς φωνής έχει μια πολύ καλλιεργήσιμη φωνή αν καταλαβαίνεις τι εννοώ η Παπαρίζου. Έχει βάθος και τοποθέτηση σωστή αν και της λείπει η έκταση. Επίσης έχει και χορευτικές ικανότητες η Παπαρίζου κι ένα ποπ στυλάκι πράγματα που δεν έχει ας πούμε η Βανδή που θεωρείται ντίβα από τα ΜΜΕ. Και το κυριότερο δεν είναι μεγάλο ψωνιο. Μέχρι εκεί όμως γιατί η μουσική της ταυτότητα είναι ανύπαρκτη και δίχως κατεύθυνση και γραμμή. . .
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 01:48
    Η μόνη από τα τάλεντ σόου, αν και δεν τα παρακολουθώ στενά για να τους ξέρω ολους, που μου είχε κάνει εντύπωση. Αλλά μάλλον εξαφανίστηκε.
    Κρίμα, είχε ταλεντάκι. Μακάρι να προχωρήσει...
    maspa
    10.11.2006, 02:05
    Κι εγώ που νόμιζα ότι το topic αναφερόταν στην Φωτεινή Δάρρα....
    poison_girl
    10.11.2006, 02:10
    κ γω που νομιζα οτι το τοπικ αναφεροταν σε μενα
    rory166
    10.11.2006, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 10-11-2006 στις 02:10 έγραψε...

    κ γω που νομιζα οτι το τοπικ αναφεροταν σε μενα



    κι εγω το ιδιο
    το καλλιτεχνικο μου ειναι φωτεινη
    kifa
    10.11.2006, 09:57
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 10-11-2006 στις 02:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 10-11-2006 στις 02:10 έγραψε...

    κ γω που νομιζα οτι το τοπικ αναφεροταν σε μενα



    κι εγω το ιδιο
    το καλλιτεχνικο μου ειναι φωτεινη



    Ναι....το δικό σου είναι ... " Φωτεινή Επιγραφη" ...



    incomplete_angel
    26.01.2008, 13:31
    Την πέτυχα πριν λίγο να τραγουδά στη νετ σε μια εκπομπή και μου φάνηκε...απαίσια [ή τα αυτιά μου έχουν απορρυθμιστεί...] anyone else?

    jorge
    26.01.2008, 14:48
    Αυτή που ήταν στη ΝΕΤ ήταν η Φωτεινή Δάρρα, όχι αυτή στην οποία αναφέρετε το topic.

    ΥΓ. Πάντως κι εμένα δε μ' αρέσει η Δάρρα...
    incomplete_angel
    26.01.2008, 18:18
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-01-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Αυτή που ήταν στη ΝΕΤ ήταν η Φωτεινή Δάρρα, όχι αυτή στην οποία αναφέρετε το topic.

    ΥΓ. Πάντως κι εμένα δε μ' αρέσει η Δάρρα...



    Καλά τώρα κατάλαβα ότι το έγραψα σε λάθος τόπικ . Είχα 2 tabs ανοιχτα και έγραψα σε αλλο απ' αυτό που ήθελα. Sorry....
    fotini19
    26.01.2008, 19:12
    Παράθεση:

    Το μέλος ISOBITHS στις 14-02-2006 στις 14:25 έγραψε...

    Προσωπικά μου αρέσει η διασκευή του Μπαλαμός των Goin' Through.Μπορείτε να την ακούσετε ηχογραφημένη με το ραπαρισμα τους. Πάντως ο Διονύσης Τσακνής έμεινε ευχαριστημένος με τη διασκευή του κομματιού του.




    ας μη σχολιάσω τη συγκεκριμενη διασκευή καλύτερα...
    renabill
    27.01.2008, 13:25
    Παράθεση:

    Το μέλος ---Snake--- στις 27-01-2008 στις 05:02 έγραψε...

    Εγώ πάλι θα σχολιάσω τη διασκευή (…snake είμαι…) των Goin' Through
    Για τα μπάζα!!! Όπως και τα περισσότερα κομμάτια τους.
    Όσων αφορά την Φωτεινή…(όχι Δάρρα) αφού είναι τόσο καλή γιατί χάθηκε;;;

    Μήπως μπήκε κι αυτή στη κιμαδομηχανή με τόσους άλλους ;

    Μήπως ότι δεν έχει ποιότητα κρατάει όσο ένα πρωινάδικο στην TV;

    Μήπως το σκυλολόι θέλει κάθε πανσέληνο φρέσκο αίμα;

    …και λείπει και η Λύκαινα μου ρε γαμώτο...







    Tren
    27.01.2008, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος ---Snake--- στις 27-01-2008 στις 05:02 έγραψε...

    Εγώ πάλι θα σχολιάσω τη διασκευή (…snake είμαι…) των Goin' Through
    Για τα μπάζα!!! Όπως και τα περισσότερα κομμάτια τους.
    Όσων αφορά την Φωτεινή…(όχι Δάρρα) αφού είναι τόσο καλή γιατί χάθηκε;;;

    Μήπως μπήκε κι αυτή στη κιμαδομηχανή με τόσους άλλους ;

    Μήπως ότι δεν έχει ποιότητα κρατάει όσο ένα πρωινάδικο στην TV;

    Μήπως το σκυλολόι θέλει κάθε πανσέληνο φρέσκο αίμα;

    …και λείπει και η Λύκαινα μου ρε γαμώτο...







    Εδω ειμαι,εδω ειμαι!Ειχα πεταχτει μεχρι τη ρεματια για νερο.
    Συμφωνω με Snake δαγκωτο
    despinakontogianni
    05.02.2008, 23:03
    Παράθεση:

    Το μέλος antonLOrd στις 14-02-2006 στις 14:18 έγραψε...

    Τι να την κάνεις την φωνή αν τραγουδάς σκουπίδια...??? Θα καταλήξει εκεί που καταλήγουν όλοι του είδους.. Έχει σκηνική παρουσία τρομερή και φοβερή φωνή όταν την βραχνάζει... Σε κάποια ροκ σκηνή ίσως να μου άρεσε...



    Ίσως...Κρίμα που δε θα μάθουμε ποτέ πώς θα ήταν!



    Χτίσε τη ζωή σου στο ύψος των ονείρων σου...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 05-02-2008 23:04 ]


    -Sadahzinia-
    05.02.2008, 23:10
    Ειχα παθει πορωση με την κοπελα τοτε! Της ειχα παει και δωρο στα καμαρινια (οκ ημουν Α' ή Β' Γυμνασιου!!) Εχω καιρο να την ακουσω....αλλα ναι ειχε ωραια φωνη!!