ελληνική μουσική
    593 online   ·  210.908 μέλη

    Το φιλικό σπάνιο είδος μουσικών για μας τους τυμπανιστές

    AcidFairy
    22.05.2006, 16:06
    Φίλτατοι εγχορδοί μπασίστες τι θα γίνει με την περίπτωσή σας? ούτε πολλούς εκκολαπτόμενους μπασίστες βλέπω και οι παλιοί εξαφανισμένοι! Γιατί έτσι? Μήπως είναι καμιά μυστική οργάνωση που πιστεύει ότι το σπάνιο αυτό είδος πρέπει να παραμείνει σπάνιο, οπότε δολόφονεί τα επίδοξα όνειρα των καινούργιων? Η μήπως έχουν και άλλοι πλανήτες έλλειψη και κάθε φορά που σας ανακαλύπτουν σας διακτινίζουν? ε? ε? και μεις οι ντραμμερ τι θα κάνουμε μου λέτε?????? ΄πρασινίζετε μόλις πάτε σε άλλο πλανήτη? θα μ άρεσε ένας πράσινος μπασίστας
    ουφ! Η γκρίνια μιας αγανακτήσμενης ντράμμερ! έπρεπε να τα πω κάπου!

    Pain is good, pain is necessary


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AcidFairy στις 22-05-2006 16:09 ]
    Hastaroth
    22.05.2006, 23:35
    Συμφωνώ μέ το ξέσπασμα οργής τής αγαπητής συναδέλφου

    Το είδος bassistas bassistas είναι τόσο σπάνιο που όποιον βρίσκουμε θά έπρεπε νά τον κλείνουμε σέ κλωβό να μή μάς φύγη.

    Πρό ετών μάλιστα ένας μπασσίστας που ήξερα απεπειράθη νά ιδρύση τον ΣΕΒ (Σύλλογο Ελλήνων Βαθυχορδιστών,καμμιά σχέση μέ τους βιομηχάνους δηλαδή),αλλά παρέμεινε μόνος αυτός πρόεδρος,ταμίας,γραμματέας καί..μοναδικό μέλος τού συλλόγου.Οπότε τον διέλυσε...
    AcidFairy
    23.05.2006, 16:32
    χαχαχα! Εγώ λέω να φτιάξουμε μια μεγάααααλη μπάλα που να μαγνητίζει μπασίστες....! λες τελικά να μαγνητίσει μόνο τον φίλο σου που έφτιαξε το ΣΕΒ ?
    Να τους δένουμε με αλυσίδα σιδερένιες μπαλίτσες στο πόδι?
    Να φτιάχνουμε τούρτες σοκολάτας σε σχήμα μπάσου στα παιδικά πάρτι μπας και προσυλητίσουμε κανα πιτσιρίκι???
    Να πείσουμε τους μισούς κιθαρίστες οτι οι 2 χορδές στιν κιθάρα τους είναι εντελώς άχρηστες?

    Οχουυυυυυυυυυυ!
    KAKOFONIKS
    23.05.2006, 17:44
    Quote:

    Το μέλος AcidFairy στις 23-05-2006 στις 16:32 έγραψε:

    χαχαχα! Εγώ λέω να φτιάξουμε μια μεγάααααλη μπάλα που να μαγνητίζει μπασίστες....! λες τελικά να μαγνητίσει μόνο τον φίλο σου που έφτιαξε το ΣΕΒ ?
    Να τους δένουμε με αλυσίδα σιδερένιες μπαλίτσες στο πόδι?
    Να φτιάχνουμε τούρτες σοκολάτας σε σχήμα μπάσου στα παιδικά πάρτι μπας και προσυλητίσουμε κανα πιτσιρίκι???
    Να πείσουμε τους μισούς κιθαρίστες οτι οι 2 χορδές στιν κιθάρα τους είναι εντελώς άχρηστες?

    Οχουυυυυυυυυυυ!





    Πολύ καλές λύσεις αν και είμαι μπουζουξής το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό το φαινόμενο ίσως πολύ προτιμούν τι κιθάρες γιατί το μμπάσο και ο μπασίστας είναι πάντα απο πίσω σαν μουσικοί δηλαδή δεν φαίνονται τι να πω
    πάντως θα προσπαθήσω και εγώ με τις μεθόδους αυτές....


    AcidFairy
    23.05.2006, 20:23
    Ναι δεν έχεις άδικο κακοφωνιξ. βέβαια αυτό συμβαίνει σε συγκεκριμένα στυλ μουσικής. Πχ. ο κοντραμπασίστας στην τζαζζ είναι ο μοναδικός που παίζει χορεύοντας αγκαλιά με το μουσικό όργανο..είναι απίστευτο θέαμα και πρέπει να ναι πολύ μαγικός χορός., Όποιος, που είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί, σκέφτεται το μπάσο σαν δευτερεύον οργανο κάνει μεγάλο λάθος. Ο συνδετικός κρύκος της μελωδίας και του ρυθμού είναι! Πόσο πιο σημαντική θέση θέλετε εσείσς οι εγχορδοι?!
    Hastaroth
    23.05.2006, 21:15
    Η άποψη οτι ο μπασίστας είναι "δεύτερο" όργανο σέ ένα γκρούπ είναι καί εσφαλμένη καί παράλογη.Πρώτον διότι η καλή απόδοση ενός μουσικού συνόλου βασίζεται στην ισορροπημένη συνύπαρξη τών μελών του και δεύτερον διότι ένας καλός και ταλαντούχος μπασίστας μπορεί να παίξη μιά πολύ ωραία γραμμή μπάσου ακόμα και όταν μέ αυτήν συνοδεύει τίς μελωδικές γραμμές τών υπολοίπων οργάνων.

    (Τά περί "συνδετικού κρίκου" δέν ισχύουν αφού καί ο μπασίστας μελωδίες παίζει,ασχέτως άν είναι σέ άλλο κλειδί.Ας σταματήση επιτέλους το στερεότυπο "μελωδία είναι μόνο ό,τι παίζεται στό κλειδί τού σόλ"..)

    Τώρα το να πούμε οτι "οι μπασίστες δέν φαίνονται",μάλλον ώς αστείο μπορεί να το πάρη κανείς όταν υπήρξαν και υπάρχουν μπασίστες που ξεχωρίζουν μέ το παίξιμό τους σέ όλα τα μουσικά είδη (δέν αναφέρω παραδείγματα,ξέρουμε όλοι ονόματα κλπ).Ακόμα και τίς σπάνιες φορές που έτυχε να βρεθώ σέ περιβάλλον σκυλάδικου έχω δεί/ακούσει -καί συνεργαστεί,ενίοτε μέ κάποιους- μπασίστες που δέν περιοριζόντουσαν στο "βαράμε τίς τονικές τών συγχορδιών για να'μαστε πάντα μέσα" αλλά έπαιζαν ενδιαφέρουσες μελωδικές γραμμές που συμπλήρωναν και κάποιες φορές "ξελάσπωναν" ακόμα καί τους τραγουδιστές...

    Καί επιτέλους άς εκλείψη επιτέλους η αντίληψη οτι ο drummer (καί ο κρουστός εν γένει) δέν είναι μουσικός-μιά αντίληψη που πρέπει να προήλθε μάλλον από κάποιον κακεντρεχή κιθαρίστα που δέν μπόρεσε να γίνη καί drummer..


    AcidFairy
    24.05.2006, 18:56
    Θα συμφωνήσω μαζί σου φιλτατε συνάδελφε, αν και η έκφραση 'συνδετικός κρίκος' δεν αποκλείει από το όγρανο τη μελωδικότητα του ;)
    Τώρα το άλλο θέμα που έθιξες...Νομίζω πρέπει να εξόρισουμε αυτούς τους κακούς ανθρωπους σ έναν πλανήτη γεμάτο μόνο κρουστά χωρίς χορδές πρίζες και καλώδια! αν και δεν κατηγορούν τόσο τους κρουστούς όσο τους ντραμμερ!