ελληνική μουσική
    259 online   ·  210.899 μέλη

    musiconline.gr έκλεισε???

    thomas_k
    08.11.2006, 23:59
    Αγαπητοί φίλοι,
    το ξέρετε μήπως γιατί δεν ανοίγει η σελίδα του Πέτρου Δραγουμάνου www.musiconline.gr ? Τελευταία δεν είχε ανανέωση.Τι έγινε ? Η σελίδα αυτή αποτελούσε για μένα πηγή πληροφοριών όσον αφορά τους τίτλους των καινούργιων δίσκων..
    jorge
    09.11.2006, 00:44
    Απ' οτι βλέπω δε λειτουργεί και η εταιρία που φιλοξενεί το site (netplan), άρα να υποθέσω πως το πρόβλημα δεν είναι του site αλλά της εταιρίας hosting; Ίσως...

    Πόσες μέρες είναι down;
    tranzistoraki
    09.11.2006, 01:27
    Παράθεση:

    Το μέλος thomas_k στις 08-11-2006 στις 23:59 έγραψε...

    Αγαπητοί φίλοι,
    το ξέρετε μήπως γιατί δεν ανοίγει η σελίδα του Πέτρου Δραγουμάνου www.musiconline.gr ? Τελευταία δεν είχε ανανέωση.Τι έγινε ? Η σελίδα αυτή αποτελούσε για μένα πηγή πληροφοριών όσον αφορά τους τίτλους των καινούργιων δίσκων..



    Αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ...
    Κι έτσι έστειλα e-mail στον Δραγουμάνο....

    Η απάντηση του ήταν η εξής:
    "δυστυχως η netplan που το φιλοξενει, εκλεισε. Ευχαριστω Π Δραγουμανος"


    Ας Ελπίσω να βρεθεί κάτι σύντομα...
    jorge
    09.11.2006, 01:36
    Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

    Αν έχει ο ίδιος backup, τότε μπορεί να βρει έναν άλλο provider και να το φιλοξενήσει εκεί. Σε αυτή την περίπτωση όλα γίνονται γρήγορα.

    Όμως για να μην έχει γίνει ήδη κάτι τέτοιο και για να γράφει "δυστυχώς", μάλλον δεν έχει backup...
    tranzistoraki
    09.11.2006, 02:23
    Jorge... να σε ρωτήσω...

    Ο ένας μήνας που ακόμη ήταν ενεργό το σάιτ....
    δηλαδή... έμπαινες στο www.musiconline.gr... και μπορούσες να δεις τις κυκλοφορίες για Σεπτέμβριο, Αυγουστο... κτλ, (απλά δεν είχε ενημερωθεί ο Οκτώβριος του 2006...)
    μήπως ήταν ικανό έτσι ώστε να κρατήσει κάποιο "backup"...?




    jorge
    09.11.2006, 09:50
    Νίκο καλημέρα.

    Κάθε ιδιοκτήτης site έχει 2 τρόπους να παίρνει backup:

    α) αυτόματα, μέσω της εταιρίας φιλοξενίας. Πχ Η εταιρία που φιλοξενεί το MusicHeaven πληρώνεται για να παίρνει backup καθημερινά και για να το ανακτά όποτε της το ζητήσω. Το backup αυτό φυλάσσεται σε server της εταιρίας, στον οποίο εγώ δεν έχω άμεση πρόσβαση.

    β) χειροκίνητα, μέσω της σελίδας διαχείρισης που μου δίνει η εταιρία φιλοξενίας. Το backup που παίρνω σε αυτή την περίπτωση, το παίρνω στο PC μου.


    Στην περίπτωση β), ακόμα και αν κλείσει ξαφνικά η εταιρία φιλοξενίας, εγώ παίρνω το backup από το PC μου και νοικιάζω χώρο σε άλλη εταιρία. Βέβαια υπάρχουν άλλα προβλήματα, όπως η αλλαγή των nameservers ώστε οι επισκέπτες να "τραβούν" πληροφορία από το χώρο της νέας εταιρίας και όχι από τον παλιό, που πλέον δε θα υπάρχει.

    Είναι θέμα λοιπόν του Δραγουμάνου αν ακολούθησε τη β) περίπτωση. Αν την ακολούθησε, αργά ή γρήγορα πιστεύω πως θα υπάρξει λύση.
    megaloserwtikos
    09.11.2006, 14:10
    Συμπαθητικότατο σάιτ, μακάρι να το ξαναδούμε.
    Οι λίστες των πωλήσεων, μου θύμιζαν και τι κυκλοφόρησε εκείνη την χρονιά, με τις τάσεις αγοράς.
    thomas_k
    10.11.2006, 00:05
    Αχ ναι,μακάρι να το δούμε..Από τα αγαπημένα μου sites ήτανε..Πολλές φορές μάθαμε εκεί για καινούργιους δίσκους πριν καν κυκλοφορήσουν.Και για δίσκους από μικρές ή ανεξάρτητες εταιρείες.Αν κάποιος από σας μάθει κάτι για το νέο ξεκίνημα της σελίδας του Δραγουμάνου,παρακαλώ ας το γράψει εδώ να είμαστε όλοι ενημερωμένοι.
    Φιλικά!
    ilias333
    28.12.2006, 08:14
    Μακαρι να το ξαναδουμε το site αυτο!!! Ηταν φοβερο!
    ilias333
    07.01.2007, 22:22
    Παιδια το βρηκα εδω http://find.in.gr/index.php?q=music&u=www.musiconline.gr/
    αλλα δεν ανηγει...
    thomas_k
    17.01.2007, 00:23
    Φαίνεται ότι το musiconline.gr έκλεισε οριστικά. Μήπως όμως κάποιος ξέρει αν ο κύριος Δραγούμανος δημοσιεύει πια κάπου αλλού στο Διαδίκτυο τις πολύτιμες πληροφορίες για τους καινούργιους δίσκους ? Θα ήταν πολύ λυπηρό να τον "χάσουμε". Είναι μοναδικός.. Φιλικά!


    Έχω έναν καφενέ
    ένα παλιό ρημάδι
    αχ να 'τανε καράβι
    γι αυτούς που μένουνε
    και περιμένουνε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thomas_k στις 17-01-2007 00:24 ]


    karelia
    04.02.2007, 18:50
    επαναλειτουργεί.
    tranzistoraki
    05.02.2007, 11:42


    thomas_k
    28.03.2007, 00:39
    Το καταχάρηκα κι εγώ πως άνοιξε και πάλι η σελίδα. Ήμουν σίγουρος ότι ο Πέτρος Δραγουμάνος θα βρει κάποιο τρόπο να συνεχίζει να μας παρουσιάζει τις καινούργιες κυκλοφορίες.