ελληνική μουσική
    419 online   ·  210.908 μέλη

    Βοήθεια! Finale ή Sibelius;

    melody-music
    26.02.2007, 14:12
    Κανείς μέχρι τώρα δεν μου έχει δώσει απάντηση.... Αυτό που βασικά θέλω εγώ είναι ένα πρόγραμμα που να μπορώ να γράφω στο κομπιούτερ με έναν εύκολο τρόπο είτε τις συνθέσεις που γράφω εγώ είτε χρησιμοποιόντας διάφορες λούπες απο άλλα είδη μουσικής.Επίσης θέλω να μπορώ να το συνδέω με την κλαβινοβα μου κ να γράφει αυτόματα αυτά που παίζω... Εκεί που θέλω να καταληξω είναι:υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να γράφω όποιο είδος μουσικής θέλω (αν οχι όλα αρκετα) και να γράφει αυτόματα απο την κλαβινοβα στο κομπιούτερ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...
    rivera
    26.02.2007, 16:22
    Το cubase .....αυτο γραφεις αυτοματα μεσω midi και το κανεις score-παρτιτουρα....τωρα εχω και το sibelius,δεν το εχω κανει εγραφη μεσω midi αλλα πρεπει να κανει....
    jacamar
    26.02.2007, 19:29
    το cubase δεν είναι εύχρηστο στην διαχείριση παρτιτούρας. Με τα άλλα 2 γράφεις σίγουρα με midi keyboard αλλα gia clavinova εξαρτάται απο το μοντέλο δεν συνδέονται όλα. θα σου πρότεινα sibelius.
    catz
    27.02.2007, 03:28
    Sibelius , χωρίς δεύτερη σκέψη .

    Το finale είναι στο ίδιο επίπεδο (τώρα πια - παλιότερα υπερτερούσε), αλλά το sibelius είναι μακράν πιο εύχρηστο και σου παρέχει αμέσως αυτό που λέμε "καλή ροή εργασίας" .

    Εννοείται οτι γράφεις με midi keyboard (ΔΕΝ υπάρχει μοντέλο clavinova των τελευταίων 20 χρόνων που να μην έχει midi) , και παίρνει και πακέτα ήχων , ορχηστρικών κλπ...

    cats

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 27-02-2007 03:29 ]


    jacamar
    27.02.2007, 16:30
    Παράθεση:

    Το μέλος catz στις 27-02-2007 στις 03:28 έγραψε...


    Εννοείται οτι γράφεις με midi keyboard (ΔΕΝ υπάρχει μοντέλο clavinova των τελευταίων 20 χρόνων που να μην έχει midi) , και παίρνει και πακέτα ήχων , ορχηστρικών κλπ...


    έχει μοντέλα που συνδέονται με τον υπολογιστή με usb με αυτά έχεις καθηστέριση ήχου και δεν είναι μουσιακά είδη....
    melody-music
    27.02.2007, 18:25
    Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!! το ηξερα οτι εδώ κάποιος θα με βοηθούσε!!! η κλαβινοβα εχει midi και ηξερα οτι γίνεται να συνδεθει απλά δεν ήξερα αν το πρόγραμμα που πήρα είναι κατάλληλο.... όπως καταλαβαίνετε δεν του έχω ρίξει ούτε μια ματια!!
    και πάλι ευχαριστώ πολύ!
    mi3s
    01.03.2007, 15:34
    Έχω το sibelius και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Είναι πολύ εύχρηστο επίσης!
    pacononpena
    14.11.2007, 13:29
    Υπαρχει κανα link για Sibelius G7 kontakt?
    Τιποτα samples VST για sibelius γενικα?για το 5 αν γινεται
    τι ειναι το kontakt το gold π.χ ?
    γραφω σε sibelius και με samples ειμαι λιγο ασχετος.
    απαντηστε αν μπορειτε
    ευχαριστω