ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.984 μέλη
    PAPAZOGLOUFAN
    18.05.2008, 18:32

    επειδη το εχω ζησει κανει πολυ κακο.φυσικα οταν εχεισ να δεισ μερες η και βδομαδες το προσωπο που αγαπας ειναι το κατι αλλο.αλλα ολες τισ επομενες μερες ενοιωθα αναπηρος.γιατι στα πιο πολλα που μου συμβαιναν,καλα η κακα το προσωπο που ηθελα να δω ηταν εκεινη.τελικα χωρισαμε.μια σχεση μεσω μονο τηλεφωνου δυσκολα κραταει


    dionysia7
    18.05.2008, 23:19

    θεμα χαρακτηρα και μονο.......τποτε αλλο.....ο καθενας για τον εαυτο του μπορει να πει πολλα, να μιλησει γενικα ομως, οχι!! (γενικα μιλαω.....)


    Stroumfita456
    19.05.2008, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 18-05-2008 στις 18:32 έγραψε...

    ..........μια σχεση μεσω μονο τηλεφωνου δυσκολα κραταει

    έχεις δίκιο...μάτια που δν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται τελικα!!!{#emotions_dlg.sad}


    kotsos_007
    19.05.2008, 22:13

    μπα....


    Stroumfita456
    19.05.2008, 22:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kotsos_007 στις 19-05-2008 στις 22:13 έγραψε...

    μπα....



    μπα?{#emotions_dlg.blink}


    PashalinaMakia
    19.05.2008, 22:44

    Δεν κάνει καλό,αλλά μου τη δίνει να μην ξέρω τι κάνει ο άλλος,αν κοιτάζει κάποια άλλη κ.τ.λ.Μου δημιουργεί ένα αίσθημα πάθους!{#emotions_dlg.confused1}

    Ακούγεται χαζό αλλά στην αρχή είναι ωραίο.Μετά καταντάει βάσανο....{#emotions_dlg.crying}

    αλλά αν αγαπάς τον άλλον μπορείς να αντέξεις μακριά απο τον άλλον?

     


    bittersweethell
    02.02.2010, 01:55

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 03-01-2008 στις 07:49 έγραψε...

    Θα μιλήσω με βάση τις εμπειρίες μου και φίλων/γνωστών.

    Η απόσταση είναι καταλύτης. Στην αρχή για να ερωτευτείς τρελλά τον σύντροφό σου, μετά για να τον λησμονήσεις με την ησυχία σου.
    Αν για να δεις τον άνθρωπό σου κάνεις το αεροπλάνο ταξί, μπαίνεις σε μια κατάσταση που φέρει πόνο, θυσίες, μοναξιά και λιγότερες στιγμές έκστασης, σταγόνες χαράς.
    Χωρίς ατόφια αισθήματα και από τους δύο, χωρίς ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη, η σχέση γίνεται ακόμα πιο δύσκολη από ότι είναι. Στο τέλος θα πληγωθούνε και οι δύο. Ο ένας σίγουρα πολύ περισσότερο από τον άλλο.
    Αν η απόσταση διανύεται εύκολα και σχετικά σύντομα με αυτοκίνητο, τα πράγματα είναι φυσικά, πολύ πιο εύκολα και οικονομικά. Διαβάζεται άτοπο το θέμα των οικονομικών σε μια σχέση, αλλά δυστυχώς είναι σημαντική παράμετρος για τη διατήρηση της σχέσης εξ αποστάσεως. Τηλέφωνα, εισιτήρια αεροπλάνου/τρένου/Κτελ/βενζίνη κλπ δεν κοστίζουν λίγο! έτσι;
    Η ζήλεια και η κτητικότητα, που σε σχέσεις χωρίς απόσταση, υπάρχουνε ούτως ή άλλως, αυξάνονται κατακόρυφα με κάθε χιλιομετρική δεκάδα! Οξύνονται οι υπερευαισθησίες και οι αναισθησίες, αλλοιώνονται πολλά. Και πάλι, βοηθούνε στην ένταση και το τέλος. Αξίζει τον κόπο; Αξίζει αυτός ο άνθρωπος; Αποφάσεις που για το καλό μας, δεν πρέπει να παίρνονται μόνο με βάση την καρδούλα, αλλά και τη λογική και το ένστικτό μας.

    Πάντως, εγώ δεν αποκλείω ποτέ την απόσταση. Αλλά έχοντας ήδη ζήσει αυτού του είδους τη σχέση, ξέρω ότι δεν γίνεται να είναι μόνιμη ή πολύχρονη. Όχι αν δεν έχει προυπάρξει μια κοινή βάση, κοινές αναμνήσεις. Στο κάτω κάτω, αφού θέλεις να είσαι με τον αγάπη σου, γιατί να μην συμβεί κιόλας; Ε;




     

    καλημερα..απο μικρη εψαχνα να βρω αυτο που κανει τον ανθρωπο να λαμπουν τα ματια του να ξυπνα κ να χαμογελα να πεταει στα συννεφα να κανει τρελες....πιστευω το βρηκα στα ματια του συντροφου μου εδω κ 4 μηνες μονο που απο την αρχη εχουμε αποσταση..τουλαχιστον 5 ωρες με το αμαξι κ με τα κτελ 6 κ μιση..βρισκομαστε μια με δυο φορες το μηνα..ολα ηταν κ ειναι τελεια μεταξυ μας μονο που η αποσταση αρχισε να βαραινει λογω εξοδων..εχουμε φτασει σε σημειο να εχουμε δεκα κ εικοσι ευρω να περασουμε την βδομαδα απλα για να βγουν τα εισητηρια να βρεθουμε..μεγαλο θεμα δυστυχως.συμφωνω με εσενα γτ ειναι μια πραγματικοτητα που ακομα κ ο ερωτας μερικες φορες δεν μπορει να ξεπερασει..θυμαμαι οι γονεις μ μ ελεγαν πως αν δεν εισαι καλα σχετικα οικονομικα θα υπαρχει γκρινια μεσα στην σχεση αργα ή γρηγορα.προσπαθω να το αποφυγω αυτο αλλα δυσκολο μιας κ για ακομα ενα χρονο πρεπει να ζουμε χωρια λογω δικων μου σπουδων..περα απο αυτο αγαπη με αποσταση ειναι δυνατο να συμβει κ να κρατησει κ να δεσει ακομα πιο πολυ κ απο μια κοντινη καθημερινη σχεση.παντα ψαχνουμε το διαφορετικο..ε οταν το βρισκουμε ας μην κανουμε πισω στην πρωτη δυσκολια..ο ανθρωπος ο γεματος τρελα κ αισθηματα ζει για να βρει την αδρεναλινη του...ευχαρηστω


    kithara-woman
    02.02.2010, 12:41

    Επειδη το ζω και η απόσταση αντι να μας απομακρύνει,μας κάνει να λαχταράμε ο ένας τον άλλο περισσότερο,και να περνάμε ποιοτικό χρόνο μαζί όταν βρισκόμαστε,κι ας μην έχουμε ποσοτικό χρόνο πολύ,θα πω ένα πράγμα:Παιδιά τολμήστε να ζήσετε το όνειρο σας,αν σας τύχει μια αληθινή αγάπη.Δεν έχει σημασία που θα βρίσκεται.Μπορεί να είναι παντού.

    Αν υπάρχει εμπιστοσύνη και σεβασμός,όλα γίνονται.Δεν έχει σημασία ούτε η απόσταση ούτε κάτι άλλο.Ξέρω ζευγάρια με απόσταση που είναι πολυ καλά μαζί,φτασανε στο γάμο τελικά,και άλλα που μένουν δίπλα δίπλα και ο ένας προσβάλει τον άλλο,συνέχεια τσακωνονται,και απιστούν.Φυσικά και το αντίθετο.

    Αν υπάρχει αγάπη,ειλικρίνεια,σεβασμός και εμπιστοσύνη,μια σχέση πάει καλά.Δεν την επηρεάζει τίποτα,κανένας εξωγενής παράγοντας.


    TheDarkSideOfTheMoon
    02.02.2010, 18:24

    Δυστυχώς εξαρτάται από πολλούς πρακτικούς παράγοντες {#emotions_dlg.crying} Αν υπάρχουν λεφτά, αν υπάρχει ελεύθερος χρόνος για ταξίδια, αν δεν κουράζεσαι με το πήγαινε-έλα.....Παρόλο που πιστεύω ότι αν μια αγάπη είναι δυνατή και υπάρχει αφοσοίωση,ειλικρίνεια,σεβασμός και πραγματικό ενδιαφέρον,ότι οι παραπάνω παράγοντες είναι αμελητέοι,ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν κάποιος μπορεί να αντέξει πολύ...Εμείς τουλάχιστον δεν τα καταφέραμε,γιατί είμαστε ακόμα ανήλικοι (ελπίζω τουλάχιστον να είναι μόνο αυτός ο λόγος).Πιστεύω όμως ότι κάποια στιγμή θα ανταμειφθούμε για αυτά που στερούμαστε τώρα.Ναι,ναι...Το πιστεύω.Μπορεί να ακουστεί τελείως χαζό αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα είμαι μαζί του, χωρίς να υπάρχει η απόσταση ανάμεσά μας, ως ανταμοιβή για το χρόνο που χάνουμε τώρα χώρια...

    Για διαβάστε κι αυτό.Εμένα μου ταιριάζει απόλυτα...{#emotions_dlg.inlove}

         Σ’ όλες τις γλώσσες του κόσμου υπάρχει μια παρόμοια ρήση του τύπου «Μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται». Εγώ όμως σας διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο ψευδές από αυτό. Όσο πιο μακριά βρισκόμαστε, τόσο πιο κοντά στην καρδιά είναι τα συναισθήματα που επιχειρούμε να πνίξουμε και να ξεχάσουμε. (Πάολο Κοέλο)


    kithara-woman
    02.02.2010, 21:15

    Αν το πιστεύεις κορίτσι μου,θα γίνει,και η σκοτεινη πλευρά του φεγγαριού,θα γίνει φωτεινή.Wink

    Είστε μικροί ακόμα,οπότε...Μια χαρά όλα θα πάνε στο μέλλον αν το θέλετε.Το πιο πιθανό ότι αυτός είναι ο λόγος χωρισμού,εσείς ξέρετε βέβαια καλύτερα.

    Αν υπάρχει αγάπη,δεν σε κουράζει το πήγαινε-έλα,ούτε τα χρήματα κι  έλλειψη τους σε σταματά και βρίσκεις χρόνο.Να έχεις πίστη.

     

    Οσο για την φραση...Συμφωνω στο πρώτο μέρος.Ότι δεν ισχύει πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις η παροιμια αυτη,αλλά ως προς το δεύτερο, προσωπικά ούτε να πνίξω ούτε να ξεχάσω συναισθήματα θέλω.Ισα ισα που δυναμώνουν μέσα μου.Αν κατάλαβα σωστά το νόημα της φράσης..


    cobal
    04.02.2010, 22:37

    Ειμαι σχεδον 7 μηνες μακρυα απο την κοπελαμου και μπορω να παω οτι τα παμε θαυμασια...

    Ειναι και αυτη μια φαση που  σε αφηνει να δεις μερικα πραγματα παραπανω για τον χαρακτηρα του αλλου σου μισου.

     Σαφως και μου λειπει και παραπολυ  μαλιστα μερικες φορες αλλα οταν υπαρχει αληθινη αγαπη ΟΛΑ γινονται


    fotis70
    05.02.2010, 10:43

    Η απόσταση για μια αληθινή αγάπη δεν έχει καμιά σημασία! Πρακτικά είναι τα προβλήματα που κάνουν την ζωή μας δύσκολη! Για ορισμένο χρονικό διάστημα έχει και την γλύκα του! Υπήρξαν άνθρωποι που έκαναν υπομονή για την αγάπη τους ακόμα και - για πολλά – χρόνια. Σήμερα όμως επειδή τα ήθη έχουν χαλαρώσει αρκετά και μια σχέση ή ένας δεσμός ή ένας γάμος ακόμα μπαίνει σε δοκιμασία για πιο ανούσιες αφορμές η απόσταση φαντάζει βουνό!  


    Arcan
    06.02.2010, 14:06

    Η απόσταση είναι σαν καρκίνος που εξαπλώνετε μέρα με την μέρα αν η αγάπη του ενός δεν είναι δυνατή..

    Όταν υπάρχει αληθινή αγάπη όλα γίνονται όπως είπατε κάποιοι και πριν.. όλα............

    Αν υπάρχει......................

     

    Αν αποδειχθεί ότι όχι.. όλα είναι θέμα χρόνου.. όλα σιγά σιγά θα περάσουν για κάποιον απο τους δύο.. θα καταρρεύσουν σαν πύργος με τραπουλόχαρτα..

    και κάποιος στο τέλος μάλλον περισσεύει..είναι απλά περαστικός....

    κρίμα..

    Καλησπέρες..... χαιρετώ..........


    SouLRocK
    07.02.2010, 03:36

    ... είναι μια δύσκολη κατάσταση...

    αφιερωμένο στους αγαπημένους που τους χωρίζει η απόσταση!


    TheDarkSideOfTheMoon
    09.06.2010, 14:22

    Πάντως όταν μιλάμε για έρωτες από απόσταση αυτό μου έρχεται στο μυαλό...Αν και δεν αναφέρετε πουθενά η απόσταση ως εμπόδιο,ωστόσο....how I wish you were here!


    ilias-nekt
    09.06.2010, 23:23

    Το εχω αντιμετωπισει και εγω πριν χρονια...Εγω Σπαρτη,εκεινη Ιωαννινα...Δυστυχως τελειωσαμε μεσα σε 5 μηνες...{#emotions_dlg.sad} Ηταν μια εμπειρια.


    TheDarkSideOfTheMoon
    09.06.2010, 23:33

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 09-06-2010 στις 16:48 έγραψε...

    Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο track αναφέρεται σε γκομενικά.

    Το ξέρω.Γι' αυτό αναφέρω "Αν και δεν αναφέρετε πουθενά η απόσταση ως εμπόδιο,ωστόσο....how I wish you were here!" Smile


    linkin-fan
    13.06.2010, 21:07

    H απόσταση δεν κάνει κλό σε μία σχέση, κατά τη γνώμη μου.

    Αλλά όσο υπάρχει αγάπη, μπορούν να ξεπεραστούν τα πολλά χιλιόμετρα.