ελληνική μουσική
    247 online   ·  210.988 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    kifa
    29.03.2005, 03:00
    Quote:

    Το μέλος Astrahan στις 29-03-2005 στις 02:55 έγραψε:

    Πολύς ντόρος χωρίς ουσία. Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν ήταν καμιά συναυλία στο Ηρώδειο για να υπάρχουν τόσες απαιτήσεις!Νομίζω ότι πιο πολύ ήχο έκανε το γεγονός ότι χθες παρευρέθησαν άτομα που έκαναν ολόκληρο ταξίδι από πολλά μέρη της Ελλάδας απλά και μόνο για να συναντήσουν φίλους...

    ΥΓ: Γεια σου γείτονα kifa και σε σένα tasois, θρυλικέ πιανίστα που σημάδεψες τα βράδια του "Εν Αιγίνη"!!!!





    Γεια σου γείτονα...
    tasois
    29.03.2005, 03:06
    Γειά σου ρε φιλαράκι Astrahan!!
    marlene
    29.03.2005, 05:57
    Απο το μέλος Marlene:


    Εχω την αίσθηση διαβαζοντας όλες αυτές τις σελίδες ότι έχουμε χάσει την ουσία εντελώς.. Ποιο ήταν στην τελική το νόημα του Live;;;

    Να γνωριστούν απο κοντά τα μέλη αυτού του site που είναι ως επι το πλείστον ΜΟΥΣΙΚΟΙ και να απολαύσουμε σαν ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ την Τέχνη που τόσο αγαπάμε όλοι..

    Η εντύπωση που αποκόμησα από όλα αυτά που διάβασα, πέραν κάποιων καλών κριτικών για εκείνους που πραγματικά κατέθεσαν την ψυχή τους στην σκηνή, , είναι μια χωρίς λόγο γκρίνια... Και μία υπέρ ανάλυση στο κάθε τι χωρίς ουσιαστικό νόημα και ουσία.

    Εγώ προσωπικά χάρηκα που γνώρισα όσους γνώρισα, που είδα νέα προσωπα, που άκουσα τις δικές τους απόψεις και που άκουσα αξιόλογους μουσικούς που είναι σε θέση να υπηρετήσουν την τέχνη τους κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Η ουσία σε αυτό το Live ήταν η Μουσική και οι Μουσικοί...

    Ο νοών νοείτω...


    Απο το μέλος Composer:


    Τα συναισθήματα μου απο το χθεσινό Live είναι αναμικτα. Αυτό κατ' αρχάς που κυριάρχησε ήταν συναίσθημα τεράστιας ικανοποίησης και χαράς με το να βρίσκομαι ανάμεσα σε πολύ αγαπημένα μου πρόσωπα, φίλους και καλλιτέχνες.

    Και από την άλλη, μία πικρία διαπιστώνοντας ιδίοις όμασοι ότι δυστυχώς κάποιοι είναι εγκλωβισμένοι και χαμένοι είτε μπροστά είτε πίσω από το πέπλο κάποιου τίτλου. Τίτλου που υφίσταται ακόμα και σε μία "ηλεκτρονική κοινότητα " σαν αυτήν, που σκοπός της είναι να μας φέρει πιο κοντά με την κοινή μας ιδιότητα των Εραστών της Τέχνης.

    Τίτλων που μας κάνουν να χάνουμε απο το οπτικό μας πεδίο τον λόγο και τον σκοπό που υπάρχει αυτή η μεγάλη κοινότητα. Η Μουσική που είναι και το κοινό σημείο αναφοράς μας.

    Ο λόγος που γράφω αυτά από τον λογαριασμό του μέλους Marlene είναι ότι δεν θέλω να προσθέσω άλλο ένα μηνυμα στα posts μου, ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ. Αποποίουμαι με αυτόν τον τρόπο κάθε είδους ιδιότητα και εκφραζω απλά την γνώμη μου ως μέλος.




    jorge
    29.03.2005, 09:45
    Quote:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 29-03-2005 στις 01:31 έγραψε:

    Παιδιά με λύπη μου διαπιστώνω πως κάποιοι δεν είναι πραγματικά ανοιχτοί στην κριτική αν και θα έπρεπε.




    Φίλε Θανάση, εμείς είμαστε ανοικτοί στην κριτική. Κανείς δεν είπε οτι ο ήχος ήταν τέλειος. Απλά θα έπρεπε να μας βοηθήσεις, εφόσον διαπίστωσες τα προβλήματα και εφόσον είχες διαβάσει όσα είχα γράψει ΠΡΙΝ το live. Το να μας λες οτι ...φώναζες μπροστά από τη σκηνή για να σε ακούσει ο ηχολήπτης είναι αστείο, διότι από τον ηχολήπτη σε χώριζε ολόκληρος ΠΕΤΡΙΝΟΣ ΤΟΙΧΟΣ, ενώ όλοι οι ηχολήπτες παγκοσμίως γνωρίζεις πως το τελευταίο πράγμα που κοιτάνε, είναι το κοινό.

    Πολλοί φίλοι μπήκαν στον κόπο και ήρθαν και μας είπαν λεπτομέρειες για τον ήχο και κάποια πράγματα τα βελτιώσαμε στην πορεία. Μέχρι και ο Χρόνης Αηδονίδης μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει για ένα πρόβλημα που είχαν όσοι κάθονταν πίσω.

    Εσύ δεν είπες κουβέντα και επαναλαμβάνω πως για τον τόσο κακό (;) ήχο που λες οτι είχες εκεί μπροστά στα μόνιτορ, ευθύνεσαι ΚΑΙ εσύ. Είσαι και εσύ μέλος του MusicHeaven και η εκδήλωση ήταν ΟΛΩΝ μας. Ούτε δική μου, ούτε του Giorgou, ούτε του Kifa.

    Κατανοητά και δεκτά όσα λες, καταλαβαίνω πως σαν Διδάκτορας στο Μουσικό Πανεπιστήμιο έχεις απαιτήσεις όταν πας να ακούσεις κάτι, όμως επέτρεψέ μας να κάνουμε λάθη. Δείξε λίγο έλεος και κατανόηση γιατί ΜΑΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΙΣ με τον τρόπο που εκφράζεσαι.

    Γενικά παρατηρώ οτι είσαι εκτός κλίματος και έχεις πολλές απαιτήσεις, τις οποίες δημιούργησες ...μόνος σου. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να ξαναδιαβάσεις αυτό το topic από την αρχή, ώστε να νιώσεις το ΠΝΕΥΜΑ της εκδήλωσης στην οποία ήρθες.
    rapsodos
    29.03.2005, 09:45
    Ειμαι πλεον πίσω στη Θεσσαλονίκη. Λίγο κουρασμένος ακόμα απο τα συνεχόμενα ξενύχτια αλλα πολύ χαρούμενος που έζησα αυτό το Live/συνάντηση. Δεν θα πω πολλά , απλώς ευχαριστώ στους οργανωτές που μου έδωσαν την ευκαιρία να ανέβω και εγώ στη σκηνή, στην ίδια σκηνή οπου εμφανίστηκε αργότερα ο κ.Αηδονίδης (μεγάλη μου τιμή) να δωσω πολλά χαιρετίσματα σε όλα τα μέλη που γνώρισα, σε όλους τους φίλους που ξαναείδα και που πάντα μου λείπουν ανάμεσα στις συναντήσεις. Ιδιαίτερους χαιρετισμούς στους revekka και composer που μας τίμησαν απο το εξωτερικό, μεγάλη μας τιμή παιδιά.
    Θα μπορούσα να γράψω πολλά περισσότερα και για τον ήχο και για τη φασαρία αλλά ξέρω οτι στο επόμενο live/συνάντηση τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα , αναφερθώ ή δεν αναφερθώ . Θα είναι , είμαι σίγουρος γι'αυτό γιατί ξέρω πλέον τα παιδιά που παλεύουν γι'αυτές τις συναντήσεις. Και το κάνουν χωρίς να βάλουν δεκάρα στη τσέπη τους.
    Παιδιά, εγώ και η Πέννυ περάσαμε υπέροχα . Σας ευχαριστούμε για την φιλοξενία και ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα, εως πολύ σύντομα
    Και να μην ξεχνιόμαστε ....
    Τα καλύτερα έρχονται ....
    ALKYONIDA
    29.03.2005, 10:36
    Θα ήθελα να μιλησω για αυτη την βραδια που ζήσαμε (μιλάω και εκ μερους του Σακη Παπαδημητριου) προχθες στο live. Η αλήθεια είναι ότι ποτε δεν είχα σκεφτει να ερθω στη συνάντηση, καθως είμαι και νεο μελος του Μ/Η . Βρεθήκαμε στο live επειδη ο Σακης (Παπαδημητρίου) συνοδευσε μουσικά τον κ. Χρόνη Αηδονιδη και ομολογώ ότι ηταν για μας μια μοναδική έκπληξη και εμπειρια. Δε φανταζόμαστε ότι θα υπήρχε συγκεντρωμένη τοσο μεγάλη ανθρωπινη ψυχικη ενεργεια. Είδαμε ανθρωπους "υγιείς" ,γεματους δροσια, όρεξη, συναισθημα, ανθρώπους ομορφους, αυθορμητους,γελαστους, που καθως αποκαλυπτονταν ο ενας στον άλλον θύμιζε κάτι απο την αθωότητα των παιδικων χρόνων.
    Γνωρίσαμε τη γλυκύτατη Νεκταρια , τους ευγενεστατους Γιωργους, που καταφεραν να παντρέψουν την on line με την παραδοσιακη μορφη επικοινωνίας, τον ευρηματικό Falimento, τον kifa,με τη φωνη έκπληξη , τον hastaroth,που τόλμησε να παλαίψει με με τους θρακιωτικους ρυθμούς!! ,κι όλους τους αλλους που είτε ήταν μουσικοί ή θεατες τελικα ήταν πρωταγωνιστες μιας πρωτοτυπης θεατρικής παραστασης ,χωρις σεναριο μεν αλλά με ξεκάθαρο στοχο. Την ανθρωπινη επικοινωνία. Η μουσική, το τραγούδι, η επι σκηνης παρουσια ,ο καλός ήχος δεν ήταν τελικά ο σκοπος αλλά το μέσον της συναντησης.
    Μπραβο στο Giorgo, Jorge, Kifa, Gate που τελικα ίσως χωρις να το καταλάαβαίνουν παίζουν το ρόλο του Δον Κιχώτη σε μια συναισθηματικα αδιαφορη και αποπροσανατολισμένη κοινωνια
    Ειναι γεγονός ότι γυρίζοντας μετα το live στο Αίγιο αποβάλλαμε την επιφυλαξη με την οποια αντιμετωπίζαμε τη μέσω internet επικοινωνία.
    Παιδιά εγώ και ο Σάκης σας ευχαριστούμε

    MariannaP
    29.03.2005, 10:51
    Αν και δεν συμφωνώ με την επιμονή σου Θανάση, οφείλω να ομολογήσω ότι η αντίδρασή σου είναι κάπως δικαιολογημένη...
    Για κάποιον επαγγελματία ακόμη και το παραμικρό λάθος είναι αρκετό για να σχολιαστεί. Αυτό δείχνει πόσο σχολαστικός είσαι στη δουλειά σου! Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που οι παρατηρήσεις σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για εμάς. Δεν χρειάζεται να επιμείνεις παραπάνω...
    Ο δεύτερος λόγος που σε δικαιολογώ είναι ότι (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) η σχέση σου με το MusicHeaven δεν έχει ιδιαίτερα προσωπικό χαρακτήρα. Για εμάς τους υπόλοιπους που έχουμε γίνει φιλαράκια, ήταν τόσο μεγάλη η χάρα που βρεθήκαμε όλοι μαζί (δε νομίζω να έχουμε βρεθεί ποτέ τόσα πολλά άτομα σε συγκέντρωση) που ακόμη και αν έπεφτε το ρεύμα και δεν είχαμε καθόλου μικρόφωνα και ενισχυτές (και τελος πάντως όλα αυτά τα καταραμένα μαραφέτια) θα ανάβαμε κεράκια, θα τραγουδάγαμε με τις κιθαρούλες και θα ήμασταν το ίδιο ευχαριστημένοι!
    divided
    29.03.2005, 11:01
    Mporei na yparxoun parapona kai psilogrinies alla nomizo oti telika to live itan petyximeno. Sas to leo apo ti skopia enos theath pou sto telos ths vradias zilepse pou den itan pano mazi sas... Thimisate tragoudia pou pia den paizontai stous stathmous ( Siopi, O rompen ton kammenon dason) kai sto telos nomizo oloi efigan me melodies sto mialo kai tin kardia. Gia mia mousiki parea den nomizo oti tha eprepe na yparxei allos stoxos. Phisika oso kallitero to apotelesma toso pio poly tha to eyxaristiomaste oloi alla ayto einai sxetika deyterevon.

    Tasoi se perimenoume sthn ypoga tou papantoniou!!!
    Oso gia sena xaderfe Giorgo, pou mas ekrives to talento sou, tora pou se mathame tha ginoun polla anepisima "Live" !!!
    KIT_KAT
    29.03.2005, 11:15
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τη δεύτερη παράγραφο Μαριάννα!!

    Quote:

    Το μέλος Astrahan στις 29-03-2005 στις 02:55 έγραψε:

    ...πιο πολύ ήχο έκανε το γεγονός ότι χθες παρευρέθησαν άτομα που έκαναν ολόκληρο ταξίδι από πολλά μέρη της Ελλάδας απλά και μόνο για να συναντήσουν φίλους...




    Σωστά... Ήταν πολλά μέλη που έκαναν ολόκληρο ταξίδι απλά για να έρθουν γι' αυτή τη βραδιά, και αισθάνονται ότι τους αποζημίωσε πλήρως (από τα σχόλια των περισσοτέρων... ταξιδευτών (composer, orpheus, revekka, santourman, alkyonida κλπ) αυτό εξέλαβα) και δεν έμειναν ικανοποιημένοι άλλοι... Προσωπικά παρά τις 14 ώρες ταξίδι χάρηκα που παραβρέθηκα (κι ας είχα στην αρχή αρνητική διάθεση εξαιτίας μιας βλακείας, μου πέρασε γρήγορα), και για τη μουσική που άκουσα (δεν είναι τόσο δύσκολο να "κάνεις τα στραβά μάτια" στα προβλήματα του ήχου... καλή θέληση και θετική ματιά αρκεί), και για τα μέλη που ξανασυνάντησα και τα είπαμε (all time classic), και για όσους γνώρισα και συμπάθησα πολύ (όλους δηλαδή που γνώρισα... ήταν όλοι υπέροχοι! Χαμογελαστά πρόσωπα και υπέροχη διάθεση), και για την πολύ καλή παρέα των παιδιών που καθόμασταν μαζί στο τραπέζι (το κανονικό, εκεί στη γωνία, όταν δεν έκανα βόλτες) με τους οποίους μιλήσαμε λίγο παραπάνω, και για αυτούς ακόμα που λόγω σεβασμού προς τους μουσικούς (ναι υπήρχε κι αυτό) και έλλειψης χρόνου απλά συστηθήκαμε (ελπίζω να γνωριστούμε καλύτερα σε άλλη συνάντηση!), και για τον Αναστάση (astrahan) με τον οποίο ξαναβρεθήκαμε 13 (κάπου τόσα τα υπολογίσαμε!) χρόνια μετά τις ατέλειωτες ώρες "υπερατού" στη Θεσσαλονίκη (το αγαπημένο μας αυτό με τα αεροπλάνα!). Να 'στε καλά όλοι!!

    Και επιτέλους... αν εμείς λέμε ότι άξιζε το ταξίδι, γιατί μερικοί επιμένουν να μας το χαλάνε???
    santourman
    29.03.2005, 11:16
    Κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τους διοργανωτές - τελετάρχες αυτής της πανέμορφης μουσικής γιορτής - συνάντησης. Συμφωνώ με τους προηγούμενους (τους περισσότερους τουλάχιστον) ... τι κι αν υπήρχαν προβλήματα, κατά τη γνώμη μου μετράει πολύ παραπάνω το ότι ήρθαμε εκεί για να γνωριστούμε οι καινούργιοι, για να ξανασυναντηθούμε οι παλιότεροι.
    Θέλω να επισημάνω την απίστευτη έκπληξη και χαρά που ένιωσα βλέποντας τον Αντρέα (composer) έτσι ξαφνικά. Να συγχαρώ και να ευχαριστήσω για την παρουσία τους τα μέλη που ήρθαν (ήρθαμε) από μακριά (γεια σου βρε Ρεβέκκα, άξια αντιπρόσωπε της Κύπρου!!!). Τον Orpheus δεν τον αναφέρω... στο μυαλό μου έχει πολιτογραφηθεί Αθηναίος παρά θεσσαλονικιός . Κι επίσης να ευχαριστήσω ένα επιφανές μέλος του ΜΗ, που παρόλο το πείραγμα που δέχτηκε από μένα, μου έκανε ένα μικρό δωράκι. Aggelina να'σαι καλά!!!

    Παιδιά!!!! Πότε είναι το επόμενο????
    ancm
    29.03.2005, 11:16
    Πιστεύω πως όλες οι κριτικές που ακούστικαν ήταν καλοπροαίρετες,και για τον ήχο και για το γενικότερο κλίμα.Απλά πιστεύω πως σε όλους μας έχετε δημιουργήσει υψηλές απαιτήσεις και σίγουρα τα όποια σχόλια που έχουν γίνει(έστω κριτικές),να αποτελέσουν ιδανικό οδηγό για το επόμενο live.θΈΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ τουσ οργανωτές για την ευκαιρία που μασ έδωσαν να παρακολουθήσουμε κάτι διαφορετικό από τα συνεχώς προβαλόμενα τύπου fame story παρατραγουδα,και να γνωρίσουμε καποια ίσως ξεχασμένα ακούσματα ,όπως την παραδοσιακή μας μουσική.Περιμένουμε το επόμενο live.

    ΥΓ. Θα ήθελα να σχολιάσω επίσης το γεγονός,ότι το αντίτιμο των 6euro,ήταν χαμηλό και αυτο είναι προς τιμήν των διοργανωτών.Αν και θα πρότυνα την επόμενη φορά να πληρώσουμε ίσως κάτι παραπάνω,με το να έχουμε έναν επαγγελματία στην κονσόλα.

    ΥΓ2.Εχω επίσης κάτι καλά video από εκείνο το βράδυ στην διάθεση του site.



    afro
    29.03.2005, 12:20
    Ειμαι νομιζω πολυ καινουργια για να εχω γνωμη για οποιο μελος και δεν ειναι το ζητουμενο. Το live ηταν πολυ καλο και χαλαλι των επαινων για τους διοργανωτες δηλαδη αφου ηταν τοσο καλοι με το προβλημα του ηχου φαντασου πως θα ηταν χωρις αυτο.. οσογια τα παραπονα ελεος μην ειστε τοσο σοβαροι χανει την αξια και το γεγονος και το τοσο ενδιαφερον site. Και παρεπιπτοντως εμενα ηταν η πρωτη μου επαφη με καποια απο τα μελη και χαρηκα ιδιαιτερα. Οι δε ΑΓΓΕΛΙΝΑ,ΓΙΩΡΓΟΣ,KIT KAT πολυ εξυπερετιτικοι και ευτυχως που ηταν εκει και κανανε και καμμια συσταση. Τους ευχαριστω.....

    Ζωη,Ζωη,σ αγαπω τοσο πολυ γιατι νοημα δεν εχεις κι ας ψαχνω ο εξυπνος χρονια να βρω το κλειδι σου.....
    οπως λεει και ο Θηβαιος



    revekka
    29.03.2005, 12:57
    Έφτασα κι εγώ σπίτι, πολυ θα ήθελα να κοιμάμαι καμιά-δυο μέρες αλλα έχω δουλειά
    Πέρασα πολύ όμορφα, ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον και την προθυμία
    Συγχαρητήρια αξίζουν τα παιδιά που με τόσο κόπο διοργάνωσαν το live, και τα παιδιά που έπαιξαν
    Πολλοί με ρωτάτε τι γίνεται στην κύπρο, δώστε μου λίγο χρόνο και λίγη εμπιστοσύνη

    Φιλιά σε όλους


    Sofia
    29.03.2005, 13:06
    Ίσως πολλοί θα πουν πως δε μου πέφτει λόγος, μιας και δεν παρεβρέθηκα στο live για να ξέρω πόσο κακός ή καλός ήταν ο ήχος..Μ'αυτά όμως που διαβάζω, δεν μπορώ..θα μιλήσω!
    Μπορεί να μην ήταν δυνατό, όσο κι αν το ήθελα, να βρίσκομαι στην παρέα σας την Κυριακή το βράδυ, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν το αισθάνομαι σαν Live ΜΑΣ. Ίσως κάποιοι δεν κατάλαβαν πως το Live δεν ήταν ούτε του jorge, ούτε του kifa ούτε όλων των υπόλοιπων που ανέβηκαν στη σκηνή! Ήταν η έκφραση της αγάπης για τη μουσική μιας παρέας. Μιας μεγάλης παρεάς, που ολοένα και μεγαλώνει, και που αισθάνομαι πραγματικά μεγάλη τιμή να αποτελώ μέλος της! Περιμενα λοιπόν ,κι εγώ όπως και άλλοι που δεν μπορεσαν να παρεβρεθούν, να ακούσουμε τις εντυπώσεις σας, τις ωραίες στιγμές της βραδιάς, να δούμε φωτογραφίες, να μας μεταφέρετε τελοσπάντων το κλίμα που υπήρχε, που φαντάζομαι θα ήταν μαγευτικό! Και αυτό που βλέπω είναι η...ελληνική μιζέρια και γκρίνια απο μερικούς, που αρκεί για να χαλάσει το όλο κλίμα..! Τι κι αν ο ήχος δεν ήταν για προδιαγραφές Ηρωδειου..Θέλω να πιστέυω πως όπως είπε και η Aggelina και το ρεύμα να κοβότανε, και όλα να χαλούσανε, η ίδια ψυχή και αγάπη για τη μουσική θα υπήρχε και το ίδιο υπέροχα θα περνούσατε.
    Ουφ! Τα είπα και ησύχασα! Ελπίζω το θέμα να σταματήσει εδώ.Αρκετά πια! Χαρείτε αυτό που ζήσατε, και ας μείνει ώς μια γλυκιά ανάμνηση!
    Και..συγνώμη αν σας έπρηξα..
    odos_oveirwv
    29.03.2005, 13:06
    hmmmm.... egw akoma anupomonw n'akousw ta sxolia tou "pianista" tns braduas... argei ligo alla exw tnv entupwsn oti ta sxolia tou dev tha kalupsoun ligotero apo mia selida...toulaxiston. Sas znleuw kai sas xairomai pou perasate toso kala... Perissotero xairomai pou blepw pws akoma uparxei kati pou mporei na mas enwnei se opoia xwra n' poln n' katastasn kai an briskomaste. Anamfibola tha'nai panta mia agapn gia tnv mousikn. :) Sugxarntnria se olous tous mousikous, kai olous autous pou ekanan ta adunata dunata na brethoun dipla sas kai na sas upostnriksoun. .........elpizw...panta elpizw..kapoia mera na kataferw kai egw na niwsw apo konta autn tn glukia melwdia tou paradeisou sas.
    jorge
    29.03.2005, 13:17
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 29-03-2005 στις 13:06 έγραψε:

    Και αυτό που βλέπω είναι η...ελληνική μιζέρια και γκρίνια απο μερικούς, που αρκεί για να χαλάσει το όλο κλίμα..!




    Δεν χαλάει ΤΙΠΟΤΑ Σοφάκι, γιατί είμαστε και ΘΑ είμαστε στον ...κόσμο μας. Την επόμενη φορά ελπίζουμε να σε έχουμε μαζί μας.
    MariannaP
    29.03.2005, 13:26
    Η μιζέρια είναι για τους μίζερους...
    Εμείς είμαστε μέσα στην καλή χαρά και έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε... τις οποίες προφανώς ξεχάσαμε

    Που είναι η λίστα με τα άτομα που ήρθαν τελικά στο live
    Το ξέρω πως βάζω δύσκολα, αλλά δεν πρέπει να αναφέρουμε ποιοί τελικά ήρθαν;;;
    Sofia
    29.03.2005, 13:49
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-03-2005 στις 13:17 έγραψε:

    Δεν χαλάει ΤΙΠΟΤΑ Σοφάκι, γιατί είμαστε και ΘΑ είμαστε στον ...κόσμο μας. Την επόμενη φορά ελπίζουμε να σε έχουμε μαζί μας.

    [/I]



    Το ελπίζω, και πίνω σ'αυτό!! (για την ώρα καφέ, νωρίς είναι ακόμη...! )
    xristos
    29.03.2005, 14:06
    Έχω διαβάσει από 'χθες, τα κείμενα όλων σας, τις παρατηρήσεις σας, τον ενθουσιασμό σας και τα παράπονά σας. Δεν ήμουν εκεί, δεν έχω άποψη. Αλλά μου έχει μείνει μια αίσθηση, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να την αποβάλλω και εγώ και όσοι δεν ήρθαν και την απέκτησαν.

    Εκείνο που μ' έχει κρατήσει σ' αυτήν την παρέα τόσο καιρό και με μανία, είναι ο ενθουσιασμός και η διαφορετική προσέγγιση των μελών απέναντι στην μουσική. Έχω ξαναβρεί εδώ μέσα λίγη από την χαμένη αθωότητά μου ως ακροατή, λίγη από την μαγεία που η επαγγελματική σχεσή μου με την μουσική έχει σμπαραλιάσει. Αν είναι να αρχίσετε τώρα να ακούγεστε σαν εμένα και τους συναδέλφους μου όταν μας πιάνουν οι μιζέριες μετά από ένα live, νομίζω πως είστε σε λάθος μονοπάτι.

    Τι σημασία έχει αν έγιναν 3.000 μικροφωνισμοί, τι σημασία έχει αν ο ήχος δεν ήταν αυτός που θα έπρεπε. Αλήθεια πως θα 'πρεπε να είναι ο ήχος; Όταν κάνουμε παρέα με 3 φίλους μουσικούς που παίρνουν τις κιθάρες τους και τραγουδάνε κοιτάμε αν τα ηχεία είναι hi-fi; Θυμάμαι βράδιες στην παραλία, με εξαιρετική παρέα, που άλλοι έπαιζαν, άλλοι τραγούδαγαν, άλλοι μπαλαμουτιάζονταν, άλλοι συζήτηγαν, αλλά κανείς δεν έκανε παράπονα στο τέλος.

    Που πήγε ο ενθουσιασμός σας; Ο ρομαντισμός σας; Η χαρά για την μουσική; Θέλετε να γίνετε όλοι κριτικοί; Εξηγείστε μου να καταλάβω. Πήγατε στο live για να γράψετε κείμενο 200 - 300 λέξεις που σας ζήτησε ο αρχισυντάκτης σας; Μη με τρελαίνετε! Τι θα πει ότι ακούστηκαν πολλές μπαλλάντες; Τι θα πει ότι πρέπει να αλλάζει το μουσικό ύφος; Τόσα σχόλια δεν έχω διαβάσει στο forum για κανένα από τα live που πήγατε και είδατε φέτος. Όλα σας άρεσαν εκεί;

    Το ξέρω ότι έχετε γράψει και τον ενθουσιασμό σας, αλλά είπα από την αρχή ότι μου έχει μείνει μια αίσθηση... Εξ' άλλου είναι γνωστό πως αυτοί οι χαζομηχανισμοί που έχουμε σε κάνουν να ξεχνάς πολύ εύκολα το καλό, και να κολλάς στο κακό. Θέλετε εδω μέσα να στέλνουμε μόνο θετική ενέργεια;
    falimento
    29.03.2005, 14:33
    Παρακαλώ πολύ όλα τα μέλη που ήρθαν!

    Δεν έχω γράψει τίποτα ακόμη, αφενός μεν, γιατί δεν είχα χρόνο (έπρεπε να κοιμηθούμε και λίγο) και αφετέρου δε, ήθελα να δω πού θα πάει αυτή η συζήτηση...

    Περίμενα, σας το λέω ειλικρινά, να λέγαμε εξ’ αρχής, για το πόσο ωραία περάσαμε, για τι γέλιο κάναμε, για τα ωραία τραγούδια που είπαμε, για τα τελευταία τζαμαρίσματα πάνω στη σκηνή (που ήταν εκπληκτικά), για τις ατάκες που ειπωθήκανε («κουφάλα χαλάς τη σειρά»), για τον κυρ Χρόνη και τη Νεκταρία μας, που τραγούδησανε και δώσανε άλλο επίπεδο στο Live, για τις γνωριμίες που κάναμε... Όμως δυστυχώς με λυπεί ιδιαιτέρως για το που πήγε η συζήτηση...


    Όσοι με ξέρετε, σίγουρα θα με περιγράφατε ως έναν αισιόδοξο και διαρκώς ευδιάθετο άνθρωπο. Μ΄ αρέσει όμως να μη γίνομαι πολλές φορές αρεστός, και να καυτηρίαζω τα κακώς κείμενα αλλά και τους κακώς κείμενους...

    Ξεχνάμε γρήγορα μου φαίνεται... Το πρώτο Live στο Πατατράκ; Θυμάστε τις δυσκολίες που είχαμε; (εγώ ήθελα να παρατήσω το μικρόφωνο). Τον ήχο, τη κάπνα; την ορθοστασία; Κι όμως στο Forum μετά γράφαμε, για το πόσο ωραία περάσαμε! Το θέμα των αρνητικών το θίξαμε μετά, για να μη χαλάσει η ωραία ατμόσφαιρα...

    Δυστυχώς (κι εγώ το κάνω αυτό) στεκόμαστε πάντα στα αρνητικά σχόλια. Τραγούδησα στο Μεθυσμενάκι προχθές και ήρθανε άγνωστοι άνθρωποι και μου είπανε μπράβο. Για μένα που είμαι ερασιτέχνης, που γουστάρω να είμαι ερασιτέχνης, αυτή η αναγνώριση σημαίνει πολλά. Παραδείγματος χάρη, τώρα κάποιος, βγαίνει στο forum και γράφει «Ήταν όλα άψογα, αυτόν όμως τον Falimento, τι τον θέλατε μαζί σας; Πού τον βρήκατε; Στο 80 χιλιόμετρο Αθηνών-Λαμίας;»
    Και ας με είχανε συγχαρεί 10.000 άτομα που λέει ο λόγος, θα είχα κολλήσει στην αρνητική κριτική του ενός. Αυτή είναι η φύση μας, να κολλάμε στα αρνητικά και να κοιτάμε, όχι την ουσία αλλά την συνουσία (όπως χαρακτηριστικά λέει ένας φίλος..)

    Πρέπει να καταλάβουμε το εξής:

    Θα διαχωρίσω τα άτομα που ήταν στο Live:

    1) Οι Βετεράνοι
    Οι συντονιστές, βασικοί συντελεστές του M/H, η καρδιά του M/H. Eίναι τα μέλη τα οποία έχουν προσέλθει σε προγενέστερες συναντήσεις, έχουν γνωριστεί, κάνουν παρέα και ακολουθούν πιστά κάθε εκδήλωση. Οι πωρωμένοι του Musicheaven. Έχουν την ανίατη ασθένεια ”musicheaveniasis” (ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι κολλητική!, εγώ ειμί φορέας!)


    2) Οι Μουσικοί (που παίζαν εκείνο το βράδυ)
    Oι μουσικοί αποτελούνταν από: α) το «σώμα» των Βετεράνων
    β) από μέλη τα οποία δεν είναι τόσα ενεργά, ή γραφτήκαν ...χθές, αλλά, είναι πολύ καλοί μουσικοί και συνετέλεσαν στην μουσική ποικιλία της βραδιάς

    3) Ακροατές:
    Αποτελούνταν από βετεράνους, από βασικά μέλη, μέλη που είναι φρέσκα και καινούρια και ήρθαν να γνωριστούμε. Επίσης ήταν και άνθρωποι από τη παρέα του καθενός μας, άσχετοι με το Musicheaven (δεν ξέρω για πόσο ακόμη..)

    Λοιπόν η κάθε ομάδα πρέπει να το καταλάβουμε, ότι είχε διαφορετικές ανάγκες.
    Οι μουσικοί που καθαρά ήρθαν να παίξουν, εξέφρασαν το πρόβλημα του ήχου και της ομιλίας από κάτω. Απόλυτα σεβαστό και λογικό. Αν καθαρά το πάρεις από μουσικής άποψης, ΝΑΙ! ο ήχος είχε προβλήματα, ΝΑΙ! το κοινό μίλαγε ακατάπαυστα...

    Οι ακροατές που ήρθαν καθαρά να ακούσουν μουσική σίγουρα θα τους δυσαρέστησαν τα παραπάνω προβλήματα, με τον ήχο και τη βαβούρα.

    Είναι όμως απαράδεκτο να αναφερόμαστε συνέχεια στα αρνητικά από την αρχή. Ξέρετε τι καταφέρνουμε;

    1) Τα παιδιά που τελικά δεν κατάφεραν να ρθουν, μάλλον τελικά χαρήκανε που δεν ήρθανε...

    2) Τα παιδιά που θέλουν μελλοντικά να ρθουν τα ξενερώσαμε τελείως...

    3) Και εμείς που πήγαμε εκνευριζόμαστε τώρα..

    Αυτά τα ολίγα...

    ΥΓ1: Sorry (που λέει και o Thanassis1987) ξέχασα να πω ότι εγώ πέρασα απίστευτα, όπως και η παρέα μου και θα το θυμάμαι μια ζωή αυτό το Live...

    ΥΓ2: Κοιτάξτε ξανά τι έγραψε το μέλος _A_r_i_s... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ!