ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.947 μέλη

    Κώστας Λεμονίδης & Ixtheis LIVE 22/11

    Deos
    15.11.2008, 17:53

    Αθήνα και Θεσσαλονίκη ενώνονται σε μια ξεχωριστή μουσική βραδυά, με τον Κώστα Λεμονίδη και τους Ixtheis να εμφανίζονται στη σκηνή του Αθηνά Live στο Ν. Φάληρο στς 22 Νοεμβρίου.

    Ο Κώστας Λεμονίδης (lemonc) παρέα με την μπάντα του, παρουσιάζει τραγούδια από τη δισκογραφική του δουλειά Κάπως Αμήχανα, αλλά και επιλεγμένες διασκευές σε ροκ ήχους.

     

    Ο Φώτης Παπασταύρου (FPapastavrou), η Κωνσταντίνα Γαλάνη και οι υπόλοιποι Ixtheis κατηφορίζουν από το Βορρά έχοντας στις αποσκευές τους τραγούδια από το δίσκο Είναι Πολλά τα Λεφτά, νέο υλικό και διασκευές.

    Έχοντας παρακολουθήσει στο παρελθόν Live και των δυο, το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι πως χαίρομαι πολύ γι'αυτή τη μουσική συνεργασία και εύχομαι καλή επιτυχία!

     

    Τα λέμε στις 22 !


    lemonc
    18.11.2008, 09:30

    Να και η αφίσσα .....

    Photobucket

     


    dessypris
    18.11.2008, 12:23

    Θα είμαι εκεί!{#emotions_dlg.beer}


    marylin
    18.11.2008, 14:52

    Καλή επιτυχία στα παιδιά!!!!!!!!! {#emotions_dlg.clap}


    lemonc
    18.11.2008, 16:16

    Ευχαριστούμε πολύ marylin και σε περιμένουμε!{#emotions_dlg.rockon}


    marylin
    18.11.2008, 16:52

    Ελπίζω να τα καταφέρω, θα χαρώ να σε ακούσω ξανά! {#emotions_dlg.walkman}


    Deos
    20.11.2008, 23:32

    Στη σημερινή εκπομπή ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ θα γίνει κλήρωση ανάμεσα στους ακροατές που θα παρευρεθούν στο Live του Σαββατου για 5 cd του Κώστα Λεμονίδη και 5 cd των Ixtheis.

    Νεότερα στις 20.00 on air {#emotions_dlg.walkman}


    dessypris
    23.11.2008, 11:33

    Επιστροφή από κει και εντυπώσεις:

    Ο χώρος γνωστός για τη δυσκολία του στο να υποδέχεται καλλιτέχνες από άλλα είδη μουσικής, εκτός από Jazz...Και τα παιδιά, κατάφεραν να τον γεμίσουν ικανοποιητικά, με κοινό που και άκουγε και συμμετείχε...

    ΙΧΘΕΙΣ:

    Πολύ δεμένη μπάντα, μπάντα με ήχο και μέλλον, με τον Φώτη Παπασταύρου να οδηγεί σωστά...Σημαντικό: Μου άρεσε πολύ και σαν κιθαρίστας που παίζει αυτά που πρέπει να παίξει, την κατάλληλη στιγμή...

    Μου άρεσαν οι συνθέσεις...Περισσότερη ανάλυση για αυτές, όταν ακούσω το CD που μου προσέφερε ο Deos και το μελετήσω σε βάθος...

    Μου άρεσε η τεχνική της τραγουδίστριάς τους Κωνσταντίνας και η φωνή της-ταιριαστή για το είδος που παίζουν...Δεν μου άρεσε η "άρθρωσή" της στα Ελληνικά τραγούδια, μιας και χρησιμοποιούσε...Αμερικάνικη.."προφορά"!!  (Η κίνησή της on stage, πιστεύω ότι κι αυτή με τη σειρά της, είναι κάπως υπερβολική για την Ελληνική πραγματικότητα...Έχει θεατρική έκφραση μεν, αλλά, πιστεύω πως είναι too much)...Πάντως, επαναλαμβάνω, είναι μια καλή frontwoman.

    ΚΩΣΤΑΣ ΛΕΜΟΝΙΔΗΣ:

    Ο Κώστας, έβγαζε μια.."γλύκα" καθώς απέδιδε τα τραγούδια του...

    Είχε ψυχή, είχε πίστη σ αυτά κι έχει και όραμα για το αύριο...Μ άλλα λόγια, μ αρέσουν οι άνθρωποι που αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν το κάνουν απλώς για να τα "πάρουν"...

    Σαν on stage performer, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται λίγο περισσότερη "επαφή" με τα μάτια με το κοινό, για να μιλήσει στην καρδιά τους κι όχι μόνο στ αυτιά τους...(Το 50% στα Live, είναι αυτό ακριβώς...Δεν πάει να ναι καλός ο ήχος, η τα τραγούδια? Άμα δεν επικοινωνήσεις με τα μάτια....)

    Πάντως θα τους ξανάβλεπα ευχαρίστως.

    Φιλικά,

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-

     


    lemonc
    23.11.2008, 14:21

    Ακριβής όπως πάντα Γρηγόρη.Smile

    Με τα σχόλια σου δείχνεις ότι ήσουν πραγματικά εκεί και κατά βάση συμφωνώ μαζί σου....

     

    Θέλω να ευχαριστήσω πολύ όλα τα παιδιά που ήρθαν να μας ακούσουν αλλά ιδιαίτερα τους Ιχθείς γιά τη φιλία τους.

     

    Να΄στε καλά όλοι,καλή αντάμωση! {#emotions_dlg.rockon}


    jorge
    23.11.2008, 15:40

    Τελικά δεν τα καταφέραμε, αν και είχαμε προγραμματίσει να έρθουμε.

    Ο χώρος είναι καλός; Κάνει για live του MusicHeaven;


    Deos
    23.11.2008, 17:24

    Jorge ήταν η πρώτη μου σκέψη, πιστεύω πως ναι αν αφαιρεθούν μερικά τραπέζια.

    Επί του κύριου θέματος, πέρασα πολύ όμορφα είδα κι άκουσα φίλους σε ένα διαφορετικό χώρο, με ένα διαφορετικό Live. Να είστε καλά!

    Σύντομα θα έρθουν και φωτογραφίες.


    pramateftis
    24.11.2008, 13:48

    Λοιπόν...

    Οι Ιχθείς είναι μια ιδιαίτερη ροκ μπάντα και την γουστάρω κάργα έτσι και αλλιώς. Ο Κώστας είναι ένας πολύ καλός κιθαρίστας και τραγουδοποιός και έχω δικούς μου λόγους για να του έχω αδυναμία. Αλλά και οι μεν και οι δε παίξανε σε λάθος χώρο. Το μαγαζί θυμίζει το μπαράκι του "ρετιρέ" (της σειράς της TV ντε!). Γενικά ήταν ένα πολύ καλο live και εμείς ήμασταν αναγκασμένοι να καθόμαστε... 

    Κώστα το πρώτο κομμάτι που παίξατε δικό σου είναι, σωστά? Ε... τα σπάει.


    Deos
    24.11.2008, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 24-11-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Οι Ιχθείς είναι μια ιδιαίτερη ροκ μπάντα και την γουστάρω κάργα έτσι και αλλιώς. Ο Κώστας είναι ένας πολύ καλός κιθαρίστας και τραγουδοποιός και έχω δικούς μου λόγους για να του έχω αδυναμία. Αλλά και οι μεν και οι δε παίξανε σε λάθος χώρο. Το μαγαζί θυμίζει το μπαράκι του "ρετιρέ" (της σειράς της TV ντε!). Γενικά ήταν ένα πολύ καλο live και εμείς ήμασταν αναγκασμένοι να καθόμαστε... 

     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα


    lemonc
    24.11.2008, 14:01

    Παράθεση:

    Το μέλος pramateftis στις 24-11-2008 στις 13:48 έγραψε...

     

    Κώστα το πρώτο κομμάτι που παίξατε δικό σου είναι, σωστά? Ε... τα σπάει.



    Ευχαριστώ πολύ φίλε!


    Deos
    26.11.2008, 23:37


    On Stage

    O Κώστας Λεμονίδης παρέα με τον Αλέξανδρο Μαμμόπουλο (alex3)

     

    Οι Ixtheis, Κωνσταντίνα Γαλάνη & Φώτης Παπασταύρου σε μια εκπληκτική φωτογραφία
    της Ελένης Τζιαμουράνη, που μου θυμίζει ατμόσφαιρα Woodstock.