ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.888 μέλη

    Ρωτήστε τον Κωστή Μαραβέγια...

    spiroos
    19.03.2008, 12:41
    Ξεκινά από σήμερα η συμμετοχή σας εδώ με ερωτήσεις στον ilegal Κωστή Μαραβέγια, μια από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις της περσινής χρονιάς στο χώρο της ελληνικής μουσικής.

    Η ακριβής ημερομηνία της συνέντευξης (από τους deos και beatlus) θα ανακοινωθεί σύντομα από εδώ.

    Υ.Γ Αν επιθυμεί και κάποιος άλλος να προστεθεί στην παρέα που θα συναντήσει τον Μαραβέγια ας επικοινωνήσει με προσωπικό μήνυμα.







    ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ‘MARAVEYAS ILEGAL’

    Χιούμορ και αέρας ζωντανής παράστασης από έναν θεατράλε τραγουδιστή, που του αρέσει να αναμειγνύει διάφορα μουσικά είδη, αφήνοντας στο φινάλε μια ανάλαφρη γεύση νοσταλγικής διάθεσης.
    ΤΑ ΝΕΑ

    Φρέσκο πρόσωπο, κεφάτο, φέρνει μια πνοή δροσιάς στα μουσικά μας πράγματα. Η σκηνή τον αγαπάει, κι αυτόν και το ακορντεόν του. Ο ίδιος αγαπάει τις μουσικές του κόσμου. Με αυτές πειραματίζεται και με το συγκρότημά του. Maraveyas ilegal, σημειώστε το!
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

    Ο Κωστής Μαραβέγιας παρουσιάζει ένα ευφάνταστο άλμπουμ με ιδιαίτερο μουσικό χρώμα, ζωντάνια αλλά και ιδιαίτερη άποψη. Τραγουδιστής και περφόρμερ, «ανακατεύει» το ακορντεόν του με το τσέλο, τα τρομπετόφωνα και τις ηλεκτρικές κιθάρες. Σε κάποιες στιγμές κλείνει το μάτι στις Negresses Vertes και στους Mano Negra. Του κλείνουμε και εμείς το δικό μας
    ΤΟ ΒΗΜΑ

    Από την αρχή ώς το τέλος σε κερδίζει η φρεσκάδα κι ο αυθορμητισμός, μια … πραγματική νεανική ζωντάνια, μια εξωστρέφεια με χιούμορ αλλά και νοημοσύνη, παιχνίδισμα ήχων σ' ένα πλούσιο συνταίριασμα οργάνων, ρυθμών και χρωμάτων, συχνά απροσδόκητο και πάντα ανεπιτήδευτο.
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


    Eυφρόσυνο άλμπουμ, ακορντεόν, bossa nova, jazz, χαλαρή διάθεση, στίχοι που είναι ok, η καλή πλευρά της ψυχαγωγίας.
    ATHENS VOICE

    Ο νέος δίσκος του αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη. Ηλεκτρικά tango, ευχάριστες συνθέσεις με ελληνικό -ταιριαστό- στίχο, μουσική πολυχρωμία και κυρίαρχο μεσογειακό στοιχείο.
    LIFO

    Το ακκορντεόν του Μαραβέγια πετάει φωτιές και ενώνεται μαζί με μεσογειακής αισθητικής κιθάρες φλαμένκο, τρομπέτες και σαξόφωνα, όσο και με πιο δυτικότροπες ηλεκτρικές κιθάρες, φτιάχνοντας έτσι ένα οργιαστικό, διονυσιακό γαϊτανάκι, που μου θύμισε προσωπικά τους Negresses Vertes στο απόγειο της ακμής τους
    AVOPOLIS

    Τραγουδιστής και περφόρμερ ο Κωστής Μαραβέγιας κυκλοφορεί σε δίσκο τις μουσικές του – με ευφάνταστες ενορχηστρώσεις, λυρική διάθεση και ενέργεια. Τσίτα τα γκάζια!
    ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ

    Κομμάτια σαν το εναρκτήριο ‘Στο δρόμο’, το μοναδικό αγγλόφωνο ‘Too much’ ή το ‘Ονειρεύεσαι’ θα μπορούσαν να βγάλουν το Maraveyas Ilegal και εκτός συνόρων.
    ΔΙΦΩΝΟ

    Ανακαλύψτε πόσο πηγαία η Κούβα και η Ισπανία σμίγουν με τα Βαλκάνια μέσα από τα τραγούδια ενός νέου τραγουδοποιού με ψυχή και χιούμορ.
    ΠΟΝΤΙΚΙ ART

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 19-03-2008 12:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 20-03-2008 22:36 ]


    absurdus_delirium
    19.03.2008, 13:09
    Κωστή, πέρασες καλά στα Γιάννενα;
    spiroos
    20.03.2008, 22:26
    1. Πόσο και πόσους μουσικούς "συγγενείς" αισθάνεται να έχει στην Ελλάδα;
    2. Καινούριο υλικό υπάρχει;
    kithara-woman
    22.03.2008, 21:46
    Spiroos,με ΠΜ σε σένα ή στα παιδιά που θα πάνε για τη συνέντευξη;Και εμένα θα με ενδιέφερε να πάω μαζί,αν υπάρχει δυνατότητα,δεν ξέρω όμως λεπτομέρειες,πότε και που θα γίνει.Βασικά και να τον δω live τώρα που εμφανίζεται στο trova έχω σκοπό.Είναι πραγματικά πολύ καλός.
    Στο θέμα μας:

    1.Με ποιόν ή ποιους θα ήθελες να συνεργαστείς στο μέλλον,δισκογραφικά ή επι σκηνής;
    2.Το ακκορντεόν ήταν το πρώτο όργανο που ξεκίνησες;Παίζεις κάποιο άλλο όργανο;
    3.Θα ήθελες κάποια στιγμή να επιστρέψεις στην Ιταλία;Πως είναι η ζωή εκεί για έναν νέο,φοιτητή,και μουσικό,από άλλη χώρα;Πόσο εύκολα ή δύσκολα είναι για έναν πρωτοεμφανιζόμενο μουσικό;
    spiroos
    22.03.2008, 22:07
    Στα παιδιά ...


    Τον είδαμε χθές στο TROVA. Όσοι θέλετε να χορέψετε και να ξεφαντώσετε απλά πάτε την Παρασκεύη, Αθηνάς και Βλαχάβα 9, στο Μοναστηράκι, σε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ χώρο....


    kithara-woman
    23.03.2008, 02:10
    Ok,spiroos,ευχαριστώ!
    Το ξέρω,εκτός από καλός μουσικός,εχει καταπληκτική σκηνική παρουσία,τον είχα δει στην Εξέδρα με Καλατζόπουλο,Μποφίλιου,Καρακώστα,και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.
    Maraveyias
    25.03.2008, 07:17
    Γεια σας.

    Ειμαι νεος στο Φορουμ, αν και παραλουθω παρα πολυ καιρο την σελιδα, απλα δεν εχω γραψει μεχρι τωρα.

    Ειμαι φαναατικος του Κωστη Μαραβεγια απο την πρωτη στιγμη που τον ακουσα...

    Απολογουμε εξ αρχης αν αυτο απαγορευετε, αλλα εχει γινει προσφατα μια πολυ καλυ συνεντευξη του στο : http://www.greekmusicdb.com/?m=simple_blog&id=48

    και ειπα να την μοιραστω μαζι σας για να χτισετε πανω σε αυτη
    Deos
    26.03.2008, 21:54
    Με δύο click τα πάντα για τον Κωστή Μαραβέγια.

    My Space - Maraveyas

    Official Site - Maraveyas


    Και κάτι αντιπροσωπευτικό:







    Περιμένουμε τις ερωτήσεις σας!



    επισυναπτόμενα: photo 1.jpg 
    kithara2
    27.03.2008, 23:20
    παιδια ο Κωστης είναι φοβερός... δυστυχώς δεν τον έχω δει σε live του ααα ρωτήστε τον για το Αγρίνιο...εκεί που γεννήθηκε..μαυρη πέτρα έριξε το παλικάρι δεν σκοπεύει να ξανάρθει έστω κ για μία συναυλία????
    llorona
    31.03.2008, 11:36
    Ο Κωστής είναι αγαπημένος φίλος, και απίστευτα ταλαντούχος. Εχει την καλύτερη ενέργεια που έχω δει σε ελληνική σκηνή και συσπειρώνει γύρω του ανθρώπους με ταλέντο και ωραία διάθεση.
    Να του δώσετε την αγάπη μου.
    Θα τον ρωτούσα αν ήταν απέναντι μου με ένα μαγνητοφωνάκι " Στο δρομο, στο δρομο! Ολοι νομίζουν ότι προκειται για ερωτικό τραγούδι.Για κάποιον που σε ξέρει καλά, είναι στάση ζωής. Το κόλπο είναι "στο δρόμο" λοιπόν;"
    Ευχαριστώ!Κατερίνα Πατεράκη.
    mprizas
    31.03.2008, 12:52
    Εγώ θα ήθελα να τον ρωτήσω πού θα προτιμούσε ο ίδιος να ακούγονται τα τραγούδια του...Σε μια πίστα στο πεντάλεπτο του έντεχνου, στο ραδιόφωνο ενός αυτοκινήτου από έναν κουρασμένο υπάλληλο, ή στο δωμάτιο ενός 12χρονου?


    PashalinaMakia
    04.04.2008, 22:52
    Ποιά η άποψή του για το downloading?

    Η απήχηση των πιο ιδιαίτερων τραγουδιών όπως τα δικά του και γενικά του έντεχνου είδους,δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη στο ευρύ κοινό των νέων.Κατά πόσο θα ήθελε ο ίδιος να συμβάλει στην γνωστοποίηση της μουσικής αυτού του είδους με όποιο τρόπο μπορούσε χωρίς όμως να σκεφτεί το κόστος?

    Ζούμε σε μια κοινωνία στην οποία εκλείπουν οι ιδεολόγοι.Οι τραγουδοποιοί και τραγουδιστές της γενιάς του θα μπορούσαν να βάλουν ένα ληθαράκι αλλαγής στο παρακμιακό μουσικό τοπίο που έχει ιδιαίτερη άνθηση στις μέρες μας?Τι πιστεύει?

    Αυτά!

    Επίσης πείτε του οτι μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του!


    Rouvi
    02.05.2008, 12:17

    Ποιές είναι οι μουσικές σου επιρροές; Πώς ξεκίνησε η σχέση σου με τη μουσική και πώς έκανες το βήμα να παίξεις σε ευρύτερο κοινό; Πολλούς χαιρετισμούς στον Άγγελο!  Wink