ελληνική μουσική
    408 online   ·  210.881 μέλη

    Προταση για το site

    suspect
    15.12.2013, 16:48

    Θα ηθελα να προτεινω το εξης.

    Το site με το λευκο μπακραουντ, μου αρεσει και δειχνει/είναι επαγγελματικο.

    Αναρωτιεμαι όμως μηπως στην προσπαθεια μας να διευκολυνουμε τον επισκεπτη, τον μπερδευουμε ακομα περισσοτερο.

    Μπαινει ο χρηστης και βλεπει σωστα, τα μπανερακια με τα αρθρα, τα αφιερωματα κλπ

    Ειμαι υπερ της αποψης ότι η μπαρα «προηγουμενα αρθρα, αρχειο, αρθρογραφοι, στειλε το αρθρο σου» πρεπει να ανεβει ψηλα κατω από τη μπαρα με τα e-περιοδικο-forum-αγγελιες-κλπ»

    Να είναι μαζεμενες δηλαδη οι επιλογες του χρηστη για το τι μπορει να διαβασει καθως λιγα από δω, λιγα από κει, χανονται.

    Από κει και περα εχουμε επτα !!!!!! κατηγοριες:

    4 από δω, 3 από κει

    Συζητησεις στο φορουμ – φρεσκες – τοπ 20- φιλτρα - επι του πιεστηριου – σε ενδιαφερουν – φιλτρα (παλι ) μηπως είναι παρα πολλα;

    Μηπως θα ηταν καλυτερο τα ομοειδη να μαζευτουν; Αντι για 7 κατηγοριες να εχουμε 4-5;

    Ακριβως από κατω εχουμε τα υποφορουμ του φορουμ με τα χρωματακια ( μια χαρα ) αλλα δεν είναι συμμετρικα.

    Δυστυχως δεν εχω σχεδιαστικες ικανοτητες για να παρουσιασω τη δικη μου προταση και το μονο που μπορω να κανω είναι να την εκφρασω με λεξεις.

    Θεωρω ότι η εικονα του site μας θα ηταν πολύ καλυτερη αν ειχε μια συμμετρια. Ήταν δηλαδη πιο τακτοποιημενο.

    Δηλαδη κατω από το μπανερ της στεγης γραμματων και τεχνων, θα ηταν ωραιο αν πηγαινε ένα άλλο μπανερ ώστε να είναι στην ευθεια με την κεντρικη στηλη που εχουμε όλα τα αβαταρ/μπανερς.

    Ακριβως από κατω οι μπαρες με τις κατηγοριες σε μια ευθεια.

    Και μετα οι κατηγοριες του φορουμ, επισης σε μια ευθεια

    Στις πλαγιες στηλες η αριστερη πχ να εχει να κανει με αρθρα, blogs, video της ημερας, music pages, και η δεξια ότι εχει να κανει με τα μελη. Μελος της ημερας, ποιος είναι online, ποιος γιορταζει, διαφημισεις, συνεργατες δωρεες.

    Τελος το μενου στον πατο, ποιοι ειμαστε, μουσικη, σου αρεσουμε κλπ μπορει να παει ψηλα ψηλα και με ποπ απ, να ανοιγουν τα υπο μενου κάθε κατηγοριας.

    Για παραδειγμα ριξτε μια ματια εδώ http://www.sport24.gr/

    Ναι, είναι αθλητικο site αλλα δειτε το layout ποσο τακτοποιημενο και συμμετρικο είναι.

    Υγ. Αν το παρον τοπικ είναι σε λαθος φορουμ, συγγνωμη εκ των προτερων και τοποθετηστε το οπου νομιζετε.