ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.907 μέλη
    Neda
    01.04.2005, 01:00
    Το 'σωσες!!!
    tetraktis
    01.04.2005, 01:04
    Παπαθανασίου...Μυθωδεία...
    Στους Στύλους Του Ολυμπίου Διός...





    GL
    01.04.2005, 01:35
    Quote:

    Το μέλος Neda στις 01-04-2005 στις 00:26 έγραψε:

    Γιώργο και Μιχάλη θα σας μαλώσω!!! Διαβαστέ και το θέμα... μην τα δίνετε όλα χωρίς να ξέρετε περί τίνος πρόκειται



    Εγω και τι δεν θα εδινα για μια συναυλια του mike oldfield......
    vaninoui
    01.04.2005, 03:03
    Poso 8a i8ela na eimoun se mia sinaulia ton :Red Hot Chili Peppers,Nirvana,U2,Aerosmith,Tool,Metallica,Bryan Adams....

    Kai apo pleuras Show 8a i8ela na evlepa mia emfanisi tou Michael Jackson,Elvis

    Einai tosoi polloi genika pou den ksero pious na po kai pious na afiso
    ianos
    11.04.2005, 18:44
    BOB MARLEY...
    DeLaSane
    11.04.2005, 19:17
    Dead Can Dance

    Exasa thn synavlia sto tsak.
    paschalia
    11.04.2005, 19:59
    Να ημουν στα χρονια αποκορυφωσης των Καζαντζιδη -Μπιθικωτση .
    antonys
    22.04.2005, 17:54
    Εγω πολυ θα ηθελα να ειχα παει στην συναυλια των Scorpions περυσι .


    Ειχε παει κανεις ? απο εσας
    Πως ηταν ?

    Φετος θελω να παω στον ozzy με τους black sabbath .
    Στον marlyn manson
    και τελος τον DIO ....







    Desmar
    22.04.2005, 20:04
    Νομίζω οτι θα ήθελα να ήμουν σε μια συναυλία με τον Ξυλούρη...τον Βαμβακάρη... τον Καζαντζίδη ... και την Μελίνα...

    ...και στην διπλανή καρέκλα ... τον πατέρα μου για παρέα ...

    Και τι δεν θα έδινα για μια τέτοια στιγμή ...


    Spilman44
    23.04.2005, 01:01
    ...Να κοίταζα στα μάτια τον Μπωντλαίρ
    Να συνταξίδευα με τον Καββαδία
    Να άκουγα το Σοφοκλή να κλαίει τις τραγωδίες του
    Νάστριβα τσιγάρο στον Τσιτσάνη
    Του Χατζιδάκι να πρωτάκουγα τραγούδι
    Νάμουν του Ρέμπραντ παραγιός, του Φώκνερ μαθητούδι...
    Του Σαίξπηρ ο γραμματικός..

    Ev-Ger
    23.04.2005, 02:06
    Nina Simone
    cathleen
    28.04.2005, 23:14
    ισως είμαι λίγο εκτός κλίματος αλλά θα 'θελα να είχα δει τους θεούς Jesus and Mary Chain..και όσο σκέφτομαι ότι είχαν έρθει...κλαψ λυγμ..επίσης Sonic Youth στη Φρεατύδα και μετά Pulp..τουλάχιστον οι Sonic Youth θα μας έρθουν..επίσης Smashing Pumpkins στο Λυκαββητό που τώρα πλεον δεν υπάρχει περίπτωση να τους δούμε αφού έχουν διαλυθεί..και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό..απλώς ορισμένα συγκροτήματα που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό..
    music_addicted
    02.05.2005, 16:56
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 03-03-2003 στις 08:40 έγραψε:

    Είπα πιάνο; Κι επειδή ο Jorge ανέφερε να αφησουμε την φαντασία μας να ταξιδέψει σε περασμένες εποχές, αν μπορούσα να γυρίσω το ρολόι του χρόνου πίσω, τότε θα το σταματούσα στις 27 Οκτωβρίου 1901. Τόπος: Mόσχα. Τότε που ο άνθρωπος που άλλαξε για πάντα τα δεδομένα για οποιονδήποτε πιανίστα, έδινε την πρεμιέρα του ομορφότερου έργου του: Sergei Rachmaninov, 2ο κοντσέρτο για πιάνο και ορχήστρα. Αν κάποιος έχει δει την ταινία "Ο Σολίστας (Shine)", τότε ίσως να φαντάζεται τι εννοώ (ειδικά την σκηνή που ο πρωταγωνιστής προσπαθεί να παίξει το 3ο κοντσέρτο για πιάνο -το δυσκολότερο στο είδος του- και τελικά πέφτει λιπόθυμος). Αν κάποιος έχει παίξει Rachmaninov, τότε ξέρει ακριβώς για τι πράγμα μιλάω. Κι όχι τόσο για την δεξιοτεχνία των έργων του -αυτή είναι δεδομένη και αφορά μόνο όσους ασχολούνται με αυτό το υπέροχο όργανο- αλλά κυρίως και πάνω απ' όλα για την μουσικότητά τους. Γιατί στην τελική, η μουσική δεν είναι δάκτυλα που χτυπάνε κομμάτια ξύλου ούτε χορδές που πάλλονται (αυτά είναι Φυσική): είναι η μαγική στιγμή που η ανθρώπινη ψυχή επικοινωνεί με το Θεό.





    Καλά το πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν λέγεται....αυτα τα δύο θεεικά κοντσέρτα του rachmaninoff....καθε φορά που τα ακούω ανατριχιαζω....μακαρι να είχα την ευκαιρία να εβλεπα τον ίδιο να τα ερμηνεύει,όπως και το υπέροχο πρελουδιο no5....εχω δει και την ταινια σολιστας...πααααρα πολυ ωραια ταινία και η σκήνή που ερμηνέυει το κονστερτο είναι αξεπέραστη....όπως και τα λογια που λέει στον σολιστα ο δάσκαλός του αν θυμασαι....!εγώ το μόνο που εχω καταφέρει είναι να μπορώ να παιξω την εισαγώγή του no2 κοντσερτου....πόσο ζηλέυω αυτούς που μπορουν....!!!! Πάντως σπάνια παρουσιάζονται τέτοια κοντσερτα στο μεγαρο μουσικής ή σε αλλες αίθουσες συναυλιών....θα ζώ με την ελπίδα!

    Η κατανόηση της μουσικής είναι μία έκφραση ζωής του ανθρώπου.
    Ludwig Wittgenstein


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: music_addicted on 03-05-2005 13:04 ]
    Ania
    09.05.2005, 23:11
    se opoiadipote synavlia twn tiamat,my dying bride,anathema,guns 'n' roses...A!kai maiden...na alousw ton dickinson live na trgoudaei to perivoito kai poliagaphmeno fear of the dark kai afraid to shoot strangers kai tipota allo...
    Kerato
    16.05.2005, 19:05
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 01-04-2005 στις 01:04 έγραψε:

    Παπαθανασίου...Μυθωδεία...
    Στους Στύλους Του Ολυμπίου Διός...










    Αν δεν κάνω λάθος είναι "οι στήλες του Ολυμπίου Διός"...
    Θα ήθελα πολύ να πήγαινα σε συναυλία των Doors, REM, Tom Waits, Sixteen Horse Power, Bob Marley, Neil Young, Portishead κι άλλα πολλά που θα σας πώ άλλη στιγμή γιατί μόλις γέννησε μια φίλη και πάω στην κλινική!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Φιλιά!

    KicKAnGeL
    16.05.2005, 22:30
    Quote:
    Το μέλος antonys στις 22-04-2005 στις 17:54 έγραψε:

    Εγω πολυ θα ηθελα να ειχα παει στην συναυλια των Scorpions περυσι .


    Ειχε παει κανεις ? απο εσας
    Πως ηταν ?



    πήγα εγώ όταν ήρθαν στην Κύπρο! ήταν τρομεροί! δεν το συζητώ! Ήταν η καλύτερη συναυλία που πήγα! Εκείνη και η τελευταία τον Πυξ Λαξ στην Κύπρο! Αν και θα ήθελα ακόμα λίγα τραγούδια από τους ίδιους τους Πυξ Λαξ και όχι μόνο από όλους τους υπόλοιπους τραγουδιστές.



    Θα ήθελα να δω τους:

    robbie williams
    lifehouse
    linkin park
    3 doors down
    goo goo dolls
    red hot chilly peppers
    bon jovi
    queen (Freddy Mercury days)
    the who
    κιτρινα ποδηλατα


    Band
    Kerato
    18.05.2005, 17:02
    Quote:

    Το μέλος Spilman44 στις 23-04-2005 στις 01:01 έγραψε:

    ...Να κοίταζα στα μάτια τον Μπωντλαίρ
    Να συνταξίδευα με τον Καββαδία
    Να άκουγα το Σοφοκλή να κλαίει τις τραγωδίες του
    Νάστριβα τσιγάρο στον Τσιτσάνη
    Του Χατζιδάκι να πρωτάκουγα τραγούδι
    Νάμουν του Ρέμπραντ παραγιός, του Φώκνερ μαθητούδι...
    Του Σαίξπηρ ο γραμματικός..






    Φίλε μου, με ανατρίχιασες...

    (συνέχεια από προηγούμενα...)
    ...Τον Τσιτσάνη και το Μάρκο θα ήθελα πολύ να τους δω ζωντανά...Χιώτη επίσης..
    abyss
    16.06.2005, 21:45
    Θα ήθελα να έχω παρακολουθήσει το '83 το Νταλάρα κι εγώ...
    Το 1990 τη Δική μας νύχτα της Αλεξίου
    Και το the wall των Pink Floyd...


    Γενικώς, αυτό που θα ήθελα να δω στη ζωή μου είναι οι ΡINK FLOYD ζωντανά...!!!



    ocean_soul
    16.06.2005, 22:24
    Quote:

    Το μέλος abyss στις 16-06-2005 στις 21:45 έγραψε:


    Γενικώς, αυτό που θα ήθελα να δω στη ζωή μου είναι οι ΡINK FLOYD ζωντανά...!!!








    Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στη συναυλία στις 2 Ιουλίου που θα εμφανιστούν μαζί με τον Roger Waters (λέτε να πάει για reunion η ιστορία;) στo Hyde Park του Λονδίνου στα πλαίσια του live Aid για συμπαράσταση στις χώρες του τρίτου κόσμου, θα ήθελα πολύ να βρισκόμουν. Δυστυχώς ο τρόπος διάθεσης των εισιτηρίων δεν αφήνει περιθώρια για ελπίδες.



    Πόσο να αντέξουνε ο Μάρκος κι ο Τσιτσάνης; Δεν έχουν κάνει ούτε ένα VideoClip!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ocean_soul on 16-06-2005 22:25 ]
    EffieKakaflika
    17.06.2005, 09:50
    Κατ'αρχήν θα πέθαινα να ήμουν στο WOODSTOCK και σε συναυλία των Doors.
    Lila Downs στο Μεξικό..
    Επίσης στο Χάραμα το '93 (Γαλάνη, Ιωαννίδης...)