ελληνική μουσική
    437 online   ·  211.100 μέλη

    Σε ποιον ανήκει η ηχογράφηση ενός τραγουδιού σε στούντιο;

    Miriam32
    15.07.2024, 11:15

    Καλησπέρα σας!

    Θα ήθελα να ρωτήσω τί λέει ή νομοθεσία για την ιδιοκτησία ενός μουσικού κομματιού σε στούντιο και συγκεκριμένα για ένα θέμα που αντιμετωπίζω: Πριν λίγους μήνες είχα πάει να ηχογραφήσω τα φωνητικά για μια διασκευή γνωστού τραγουδιού, τη σύνθεση της οποίας είχε αναλάβει ο παραγωγός του στούντιο κι εγώ την είχα πληρώσει για ιδιωτική χρήση. Ήθελα δηλαδή να κάνω ένα "cover".

    Μετά την 2η πρόβα-ηχογράφηση υπήρξαν κάποιες έντονες διαφωνίες με τον παραγωγό γιατί καθυστερούσε πολύ να μου τη στείλει κι επίσης δεν τον έβρισκα για να γίνουν κάποιες τελικές αλλαγές στα φωνητικά, αλλά και τη Μουσική. Του είπα οτι θέλω να πάω σε άλλο στούντιο κι εκείνος μου έστειλε την ηχογράφηση σε αρχείο wav, αλλά όχι όλο το project με τα διαφορετικά "κανάλια" για κάθε όργανο, στο οποίο απ'ό,τι γνωρίζω μπορεί να επεξεργαστεί κάθε φωνή ξεχωριστά. Μου είπε πως ό,τι άλλο θέλω να προσθέσω, μπορώ να το κάνω "από πάνω".

    Αυτό όμως πιστεύω ότι θα βγει πολύ πρόχειρο και επειδή δεν είμαι σχετική με αυτά, δεν ξέρω αν θα μπορούν να γίνουν διορθώσεις στα ήδη υπάρχοντα φωνητικά. Δεν θέλει να μου στείλει όλο το project του κομματιού, γιατί λέει ότι "η μουσική είναι δική του και του ανήκει, ενώ εγώ μπορώ να κάνω ό τι θέλω στη φωνή".

    Όντως, ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν όχι, πού θα έπρεπε να απευθυνθώ για να διεκδικήσω το δικαίωμά μου να έχω όλο το "σχέδιο" του κομματιού ώστε ο νέος παραγωγός να μπορεί να επεξεργαστεί πλήρως κάθε φωνή/όργανο;


    freddieKrueger
    16.07.2024, 19:53

    Εξ ορισμού η cover εκτέλεση δε σου ανήκει από άποψη πνευματικών δικαιωμάτων.

    Ανήκει εξ ολοκλήρου στο συνθέτη.

    Ωστόσο διεκδικείς δικαίωματα που αφορούν τη συγκεκριμένη ερμηνεία.

    Δηλαδή δε μπορεί ο συνθέτης να προβάλει δημόσια αυτή την ηχογράφηση χωρίς την άδειά σου ούτε μπορεί να γράψει άλλο όνομα ερμηνευτή εκτός από το δικό σου.

    Έχοντας αυτά υπόψη κατανοώ πλήρως ότι θέλει να προστατέψει την πνευματική του ιδιοκτησίαη επιτρέποντας πρόσβαση στη δόμη της σύνθεσης.


    Miriam32
    17.07.2024, 14:31
    FreddieKrueger, δηλαδή αν ο παραγωγός-συνθέτης του cover δεν θέλει να μου δώσει το project του κομματιού, για να πάω σε άλλο στούντιο να συνεχίσω την ηχογράφηση που είναι ακόμη ανολοκλήρωτη λόγω δικής του ασυνέπειας, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα εφόσον έχω πληρώσει για κάτι που ακόμη δεν έχω πάρει ολοκληρωμένο στα χέρια μου; Εκείνος δήλωσε ότι δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί περαιτέρω, αλλά στο κομμάτι πρέπει να μπουν και αντρικά φωνητικά και να διορθωθούν σημεία από τα γυναικεία, κάτι που νομίζω δεν μπορεί να γίνει στο αρχείο wav. Πρέπει δηλαδή να έχει τα κανάλια με τις φωνές ο άνθρωπος που θα ασχοληθεί, έτσι δεν είναι; Νομικά εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα; Και, επίσης, εκείνος μπορεί να δώσει το κομμάτι σε κάποια άλλη τραγουδίστρια;
    freddieKrueger
    17.07.2024, 16:01

    Νομικά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να διεκδικήσεις τα χρηματα που πλήρωσες πίσω.

    Στην ουσία ενοικίασες το κομμάτι του συνθέτη(και παραγωγού)για να παράγεις ένα δικό σου κοβερ.

    Για τους χ,ψ,ω λόγους ο ιδιοκτήτης δείχνει ασυνέπεια και σου κάνει ουσιαστικά έξωση.

    Οπότε από τη στιγμή που το τελικό αποτέλεσμα ειναι να μην πάρεις αυτό για το οποίο πλήρωσες θα πρέπει να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω και ο καθένας να ακολουθήσει το δρόμο του απο εκει κι επειτα.

    Θα βρεις αλλα κομματια να κανεις κοβερ καιαυτη τη φορα παρουσια δικηγορου η συμβολαιογραφου ωστε να καθοριστουν με σαφηνεια τα δικαιωματα και οι υποχρεωσεις της καθε πλευρας.

    Μπορείς ωστόσο να απλοποιήσεις το θέμα πριν προβεις στην ενεργεια αυτή,ζητώντας από τον παραγωγό να σου δωσει το κομματι με τη μορφη που σε διευκολυνει να το ολοκληρωσεις.

    Αν αρνηθει θα του πεις ομορφα κι ωραια οτι σας εχω πληρωσει για κατι που τελικα δε θα λαβω ολοκληρωμενο και θελω τα χρηματα μου πισω.

    Σε περιπτωση αρνησης του αναγκαστικα το θεμα θα ακολουθησει τη νομικη οδο.


    jorge
    18.07.2024, 06:10
    Έχεις πληρώσει για ένα project και μέρος του είναι ασφαλώς και τα κανάλια. Δεν έχει να κάνει με πνευματικά δικαιώματα. Ζήτησες μια δουλειά, την πλήρωσες και αυτός αρνείται να στην παραδώσει, ξεκάθαρα. Τηλέφωνο από έναν δικηγόρο λοιπόν. Θα τρομάξει και θα στο στείλει.